Po Ficovi potopa

Písmo: A- | A+

Tak a je to tu. 588 miliónov (!!!) je účet, ktorý vystavili Slovenské elektrárne Slovensku za Gabčíkovo. Teraz sa samozrejme Robert Fico udrie do pŕs s tým, že on nikomu nič platiť nebude. On sa predsa postaral o to, aby zmluva o prevádzke vodného diela bola súdom označená za neplatnú. S tým Slovenské elektrárne zrejme aj počítajú, no tento účet boli povinní vystaviť. Od začiatku bolo jasné, že akcia si vyžiada aj reakciu. Kým sa teda celá vec dostane pred súd, bude potrebné, aby si aj Slovenské elektrárne v rámci tejto partičky pokru nazbierali nejaké tromfy.

Za hranicami už takí frajeri nebudeme

Tromfom v prospech Slovenských elektrární bude aj to, že spor o Gabčíkovo sa viac-menej s istotou bude riešiť v rámci medzinárodnej arbitráže, teda na rozhodcovskom súde mimo Slovenska. A tu Robert Fico v porovnaní s krajským súdom v Bratislave nemá žiadnu moc.

Taktiež účet na 588 miliónov nemusí byť posledný. Toto je iba reakcia na vypovedanie zmluvy o prevádzke vodného diela zo dňa 4.12.2014. Táto je síce vzhľadom na výrok krajského súdu zo dňa 9.3.2015 neplatná, avšak rozhodnutie Slovenským elektrárňam ešte doručené nebolo, a teda ani nenadobudlo právoplatnosť. Raz sa to síce stane, no každé dovtedy vyložené eso sa bude počítať.

Srdcové eso v rukáve

A hneď ako rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, Slovenské elektrárne budú mocť na stôl v rámci ďalšieho kola vyložiť ešte väčšie eso: pokiaľ je totiž zmluva o prevádzke vodného diela neplatná, potom je neplatná aj dohoda o prevode vlastníctva Gabčíkova z rúk Slovenských elektrární na štát. Vodné dielo by tak malo patriť opäť Slovenským elektrárňam. Prvá časť tohto konštatovania odznela tento týždeň aj na rokovaní vlády. O jeho druhej časti opäť rozhodne až súd.

No a štvrté eso majú Slovenské elektrárne ešte len v rukáve. Pokiaľ sú uvedené zmluvy neplatné, niekto za to musí niesť zodpovednosť. Krajský súd v Bratislave rozhodol, že zmluva o prevádzke je neplatná, nakoľko na túto činnosť nebola vypísaná súťaž. Ibaže súťaž mal vypísať zadávateľ, teda štátny podnik Vodohospodárska výstavba! V tomto spore teda žaloval štát vlastný štátny podnik, a čuduj sa svete, štát vyhral. Ale až v druhom kole, nakoľko prvostupňový súd rozhodol najprv v prospech Vodohospodárskej výstavby, a to aj napriek tomu, že vyhrať nechceli.

Po Ficovi potopa

K 588 miliónom teda zrejme ešte pribudnú ďalšie účty. Pokiaľ ich raz budeme musieť zaplatiť, Robert Fico ako hlavný zodpovedný bude už, žiaľ, ale súčasne aj našťastie, mimo politického pôsobenia. Za spúšť, ktorú tu zanechá, a to sa nebavíme iba o Gabčíkove, ale aj zdravotných poisťovniach, Váhostave, SPP, Cargu a mnohých ďalších kauzách jeho vlády, budú platiť ešte deti našich detí. Momentálne má pod palcom všetky zložky štátu a prakticky neobmedzenú moc, čo dáva aj patrične a hlavne promptne najavo. Druhá strana má následne možnosť domáhať sa svojich práv jedine súdnou cestou. Pravda je spravidla síce na ich strane, no rozhodnutie trvá roky, za ktoré sa politici stihnú aj niekoľkokrát vymeniť.

A preto hoci viem, že to nie je nová myšlienka, no nemali by niesť verejní činitelia predsa len hmotnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia? Aspoň do určitej výšky. Na ochotu prevziať takúto zodpovednosť, sa strana SaS bude pýtať pri každom spornom rozhodovaní bez ohľadu na politické tričko aktérov. Padni komu padni. Ako sa ukazuje, poker so štátnym majetkom je inak iba nezodpovedný vabank.

Skryť Zatvoriť reklamu