Tma pod lampou na ministerstve hospodárstva

Písmo: A- | A+

Keď ministerstvo hospodárstva v apríli vyhlásilo výzvu pre mestá a obce na budovanie a modernizáciu verejného osvetlenia, mnohí starostovia a primátori sa potešili. Paradoxne aj tí, ktorí osvetlenie rekonštruovali iba nedávno.

Jednou z takých obcí sú aj Oponice v okrese Topoľčany. Napriek tomu, že verejné osvetlenie si modernizovali iba pred siedmimi rokmi, pán starosta neváhal a za obec požiadal o podporu znovu. Poslanci pri prvom hlasovaní o zapojení sa do výzvy hlasovali „za“ s podmienkou, že na ďalšom stretnutí im bude prezentovaná štúdia, ktorá preukáže, že Oponice opätovnou rekonštrukciou nič nestratia.

Keď menej je nakoniec viac

K štúdii sa nakoniec dostali až na druhýkrát. Aké bolo ich prekvapenie, keď zistili, že pokiaľ by obec do rekonštrukcie osvetlenia išla aj tentoraz, v konečnom dôsledku by ročne za svietenie platili o 10 percent viac. Prepočet na papieri napriek tomu hovoril o úspore pri spotrebe elektriny. Ako je to možné? Veľmi jednoducho. Súčasná vláda na čele s Robertom Ficom je majstrom v čarovaní s číslami, čo dokazujú aj vo svojom najnovšom predvolebnom videu. A to isté sa deje aj v prípade eurofondov. Mantra čerpania eurofondov až na dno bez ohľadu na efektívnosť a výsledok je iba dôkazom ich nezmyselnosti.

Čo sa vlastne stalo? Ministerstvo hospodárstva k výzve na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok pripravilo aj jednu excelovskú tabuľku, tzv. Krycí list svetlotechnickej štúdie. Tu si žiadateľ vpíše súčasný stav osvetlenia a vedľa toho nový návrh.

Matematika nepustí

V Oponiciach majú 69 svietidiel buď s jednou úspornou 36 wattovou žiarovkou, alebo sú tam tie žiarovky pre lepšie nočné osvetlenie vybraných miest hneď dve. Rozdelenie je zhruba pol na pol. Čo teda v tomto prípade hovorí malá násobilka?

34 kusov krát 36 wattov je 1 224 wattov, 35 kusov krát 72 wattov je 2 520 wattov. Súčet je teda 3 744 wattov.

A čo ponúkla štúdia s LED osvetlenim? Nielen výmenu 69 kusov, ale hneď 134 kusov osvetlenia. Dôvod? Nové osvetlenie má nízky uhol svietenia a teda pod lampou by bolo síce pekné svetlo, ale ďalej od osvetlenia tma. Jednou z motivácií na vyhlásenie výzvy bolo aj znižovanie kriminality. Túto však dedinské tmavé kúty naopak zvýšia. A tak bolo potrebné hustotu osvetlenia zvýšiť. Ale čo to urobí s príkonom?

50 kusov malo mať 50 wattov, teda 50 krát 50 je 2 500 wattov. 84 kusov s výkonom 21 wattov je 1 764 wattov. Spolu teda 4 264 wattov.

Opakovanie je matka múdrosti. Sučasných 69 lámp má výkon 3,7 kilowattov, nových 134 lámp bude 4,2 kilowattov. Toto za úsporu asi nikto považovať nebude. Alebo žeby sa predsa niekto našiel? Ficove abraka-dabra s číslami sa evidentne dá uplatniť aj tu. Do spomínaného krycieho listu svetelnotechnickej štúdie totiž stačilo pridať jeden čarovný stĺpec - Modelová situácia. Tu sa k existujúcemu počtu pripočítajú navyše doplnené modernizované žiarovky s priemerným výkonom pôvodných svietidiel a úspora je na svete. Takto majú Oponice zrazu údajný súčasný vykon 8,6 kilowattu. Veď papier znesie. Na ministerstve pritom vôbec nikomu nevadí, ze tento údaj je vymyslený. Ide predsa o ich tabuľku, tak to bude určite správne. Hlavne, aby sme v hanbe neostali a fondy pekne do dna vyčerpali.

Vyčerpávajúce čerpanie

V Oponiciach si naštastie poslanci toto celé uvedomili a na ostatnom zasadnutí starostom plánovanú rekonštrukciu osvetelenia odmietli. Som presvedčený, že sú obce, kde podpora nakoniec prinesie reálny efekt úspor. Koľko je však takých, kde účelovo nastavený vzorec v tabuľke spôsobí opak? A prečo vôbec takáto zavádzajúca tabuľka vznikla? Nuž, iba z jediného dôvodu. Aby sme čerpali, čerpali a ešte raz čerpali eurofondy a aby sme sa percentom čerpania mohli pochváliť voličovi. Ibaže eurofondy sú predsa peniaze aj slovenských daňových poplatníkov. V prípade nezmyselného plytvania tak na to doplácame my všetci.

Pokiaľ máte podobnú skúsenosť a nie je vám to jedno, dajte mi prosím vedieť. Strana SaS komunikuje s Európskym úradom pre boj proti podvodom aj v iných prípadoch. Prelievanie vody z pohára do pohára má totiž ešte jeden efekt. Pár kvapiek pri tom vždy vyšplechne aj pomimo. Do tých správnych vreciek...

Skryť Zatvoriť reklamu