Visieť na šnúrke od Ficových gatí

Keď sme v piatok odovzdali prezidentovi výzvu na odvolanie predsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka, ďalšie podnety od ľudí sa začali len tak hrnúť. Čo všetko sa dá vytiahnuť na štátneho úradníka?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Odhliadnuc od odborných tém, ako sú vysoké ceny za distribučné či prenosové poplatky, ktorými si Robert Fico podľa potreby dopĺňa štátnu kasu, sa objavilo aj pár perličiek. Za tieto ho síce prezident zo zákona odvolať nemôže, ale myslím že stoja za spomenutie. 

Auto za 54 tisíc eur

Tak napríklad v situácii, keď si pán Holjenčík žiada viac peňazí pre svoj úrad, mu v apríli tohto roku kúpili z rozpočtu ÚRSO auto. No nie len tak hocijaké, ale rovno Audi A6 za takmer 54 tisíc eur. A aby si pán predseda poňho nemusel chodiť ďaleko, kúpili ho od firmy v Martine, kde má ÚRSO síce iba pobočku, no Jozef Holjenčík bydlisko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Martine Jozef Holjenčík okrem bývania aj podnikal. V roku 1998 založil firmu JHS, s.r.o., kde bol až do roku 2007 ako spoločníkom, tak aj konateľom. JHS sú zrejme iniciály a môžu znamenať napríklad Jozef Holjenčík Services. Od roku 2012 je ako jediný spoločník zapísaný už iba Ing. Štefan Varga, ktorý v tom istom roku poskytoval svoje služby ako súdny znalec aj pre ÚRSO. V súčasnosti zastáva post predsedu dozornej rady regulovaného subjektu - spoločnosti ZSE Energia, a.s. Nuž svet je naozaj veľmi malý.

Rady nad zlato

JHS, s.r.o. sa darí aj bez svojho zakladateľa. A to aj vďaka štátnym zákazkám. V roku 2012 to bolo s DPH takmer 430 tisíc eur od Železníc Slovenskej republiky za návrh novely vyhlášky, ktorou ÚRSO ustanovuje cenovú reguláciu v elektroenergetike. Tento návrh mal zohľadňovať osobitosti železničnej distribučnej sústavy. Pritom by železniciam stačilo prebrať to priamo s bývalým šéfom JHS, ktorý v tom čase mal už úrad aj vyhlášku pod palcom. Kľudne to mohol ako zadanie posunúť niektorému z podriadených. A možno aj posunul.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovším úlovkom JHS je zmluva o dielo z apríla tohto roku, keď za 294 tisíc eur majú pre štátny podnik Vodohospodárska výstavba urobiť technický audit gabčíkovských turbín. To, že podobný audit si ešte pred anexiou vodného diela Gabčíkovo nechali vypracovať Slovenské elektrárne svetovým lídrom v tejto oblasti, spoločnosťou Det Norske Veritas, je pre Vodohospodársku výstavbu irelevantné. Ich závery sú totiž v rozpore s tvrdeniam Roberta Fica o zlom technickom stave turbín, ktoré podľa neho bezodkladne potrebujú generálnu opravu v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur, a to za štátne. Nový audit je ale legitímnou záležitosťou každého vlastníka, či prevádzkovateľa, prečo však vypracovanie toho "správneho" posudku prischlo firme bez skúseností s vodnými elektrárňami?

SkryťVypnúť reklamu

Plat vyšší ako premiér

Spoločnosť JHS, s.r.o. má ročný obrat od 6 miliónov v roku 2012 po 1,5 milióna v roku minulom. V zisku je ale táto spoločnosť s troma zamestnancami napriek poklesu stále, pričom v roku 2014 to bolo viac ako 200 tisíc, v roku 2012 dokonca takmer 800 tisíc eur. Keď si uvážime, že tento zisk oficiálne patrí iba jednému spoločníkovi, Jozef Holjenčík si musí hlavu búchať, že uprednostnil štátnu službu. V roku 2014 bol jeho príjem z výkonu verejnej funkcie totiž „iba“ 69 tisíc eur. Na druhej strane je to ale stále viac ako zarobí premiér Robert Fico, ktorý priznal „iba“ necelých 45 tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Holjenčík je však podľa mňa spokojný. Zákon o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý si v roku 2012 sám napísal a v parlamente nechal posvätiť 83 Kolesíkmi, ho spravil na ďalších 6 rokov teoreticky neobmedzeným pánom slovenskej energetiky. Prakticky s jediným obmedzením - byť po vôli predsedovi vlády. Z tohto pohľadu je irelevantné riešiť, či má v spoločnosti, ktorá nesie iniciály jeho mena stále nejaký tajný podiel, alebo nie. Plat lepší ako premiér, auto za 54 tisíc, slovenská energetika pod palcom a stolička poistená do roku 2018 sú dôvody, pre ktoré sa visieť na šnúrke od Ficových gatí evidentne oplatí.

Prezidentove nožnice

Výzva SaS prezidentovi Andrejovi Kiskovi na odvolanie Jozefa Holjenčíka sa neopiera o žiadnu z uvedených skutočností. Nič z toho totiž nie je trestné, ani v rozpore so zákonom. Iba sa z toho slabším jedincom môže dvihnúť žalúdok, ostatným tlak. Vo výzve sme poukázali na porušovanie zákonom predpísanej nezávislosti ÚRSO od štátnych orgánov a verejnej moci. Na ťahu je teraz pán prezident, ktorý by tú pomyselnú šnúrku s visiacim Jozefom Holjenčíkom mohol prestrihnúť a konečne tak začať upratovanie v slovenskej energetike naozaj od podlahy.

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Keď ma hneval stav veci verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba... Dnes sedím v parlamente a predkladám konkrétne návrhy, ako ušetriť na cenách elektriny, tepla, plynu, vodného i stočného. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a tímlíder strany SaS, ktorý stráži vaše účty za energie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu