
Pred týždňom sa povstalci z berberského pohoria Nafusa nečakane rýchlo prebojovali do porežných miest Al Zawíja, Sormán a Sibráta a otvorili tak západný front na Tripolis. Na východnom fronte postúpili jednotky z Misuráty do mesta Zliten a na južnom fronte bolo oslobodené posledné berberské mesto Gharján.
V noci zo soboty 20. augusta na nedeľu 21. augusta sa pod ochranou lodí NATO vylodilo vo východotripolskej štvrti Tažúra asi tisíc bojovníkov z opozičnej Misráty a priniesli so sebou aj zbrane pre povstalcov v hlavnom meste. Do rána je v rukách opozície väčšina východného Tripolisu. Opozícia obsadzuje medzinárodné letisko na juh od hlavného mesta a pripravuje sa na útok na mesto Al Azizíja, spájajúce povstalecký Gharján v berberskom pohorí Nafusa s Tripolisom. Na letisku pristáli pred niekoľkými dňami dve juhoafrické lietadlá a preokladalo sa, že ich poslal juhoafrický prezident Zuma, aby boli pripravené evakuovať Kaddáfího.
Odpoludnia špeciálne jednotky Kaddáfího syna Chamísa, známa 32. brigáda, chvatne opúšťajú svoje kasárne 27 kilometrov západne od centra mesta a zanechávajú za sebou plné muničné sklady, ktoré obsadzujú opozičné jednotky postupujúce od Zawíje. Hovorca vlády Músa Ibrahím hromží na povstalcov a na NATO. Kaddáfí sa telefonicky vyhráža, že Líbya sa stáva francúzskou kolóniou. V podvečer prebiehajú jednania o odovzdaní hlavného vojenského letiska Mitiga do rúk opozície. Vypukajú povstania v ďalších štvrtiach metropoly - Ben Ašúr, Fašlúm a Zavíjat al Dahmáni na východe, Abú Slim na juhu a Al Mansúra v centre Tripolisu. Mestom lietajú rakety Grad. Večer opozičné jednotky zo západu dosahujú západnú štvrť Žanzúr a nestretávajú sa s takmer žiadnym odporom, zatiaľ čo jednotky z východnej štvrte Tažúra sa spájajú s povstalcami v štvrtiach Ben Ašúr a Fašlúm. Vypukajú ľudové veselice, pália sa zelené zástavy Kaddáfíovskej Líbye a ľudia šliapajú po diktátorových portrétoch.
Okolo polnoci sa vzdáva Kaddáfího prezidentská garda a špeciálne jednotky opozície dobyjú hotel Rixos, kde zatýkajú Kaddáfího syna Saífa al-Isláma, ktorý sa stal v poslednom polroku oficiálnou tvárou režimu. Jeho zatknutie potvrdzuje aj predstaviteľ Národnej prechodnej rady v Londýne. Neskôr zatýkajú syna Al-Sádího a najstarší syn Mohammed sa vzdáva sám. Prichádzajú správy, že mesto al-Chums na pobreží medzi Tripolisom a Misrátou padá pod kontrolu opozície, ktorá už niekoľko dní ovládala mestá Msallata a Tarhuna juhovýchodne od Tripolisu. Tým sa dokončilo obkľúčenie Tripolisu zo všetkých strán. Bojuje sa aj o berberské pobrežné mesto Zuwara smerom k tuniským hraniciam, o mesto Bani Walid juhovýchodne od metropoly a o oázu Katrún v juholíbyjskom regióne Fezzán. Vlády Zimbabwe a Angoly ponúkajú diktátorovi azyl. Hodinu po polnoci sa zdá, že opozícia ovláda aj prístav v Tripolise a centrum mesta vrátane Zeleného námestia. Všade sú však Kaddáfího ostreľovači, ktorí strieľajú do ľudí.
V uliciach povstaleckej metropoly Benghází desiatky tisíc ľudí oslavujú porážku Kaddáfího režimu. Po potvrdení zatknutia Saífa al-Isláma Kaddáfího hovorcom Medzinárodného trestného súdu vypuká davové nadšenie a vybuchujú ohňostroje. Tripolské Zelené námestie sa odteraz zase volá Námestie mučeníkov. Do pondelňajšieho rána bude pravdepobne Kaddáfího režim minulosťou...
Pre záujemcov o mapy bojov v popisovaných miestach pridávam odkazy:
Hlavné mesto Tripolis - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tripoli_uprising.svg
Západná Líbya - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tripolitanian_Front.svg
Stredná Líbya - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gulf_of_Sirt_Front.svg
Celá Líbya - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2011_Libyan_Civil_War.png