So Sokratom po Grécku VII. - Atény II.

Na druhý deň sme vstali vyspatí, slniečko nám svietilo do okien, čakal nás teda krásny deň. Ako stvorený na návštevu Akropoly. Veľmi som sa na to tešila, podobne ako aj na ďalšie pamiatky v Aténach, ktorých je tam požehnane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Pred vstupom na Akropolu sme museli odovzdať ruksaky (tašky cez plece tu nevadili, podobne ako v múzeu). Niekde som totiž čítala, že turisti sa snažili si z Akropoly odniesť aspoň malý kúsok kameňa na pamiatku. Keby tak urobil každý návštevník tohoto krásneho miesta, tak už pár rokov sa nie je na čo dívať. Najprv sme prešli cez vstupnú bránu (tzv. Propyleum).Neskôr som zistila, že Akropolu majú na veľa miestach v Grécku, tak som konečne pochopila, že niečo na tom bude - na internete som si našla, že Akropola znamená opevnené horné mesto :-)))). Po prejdení propylea návštevníci môžu vidieť už iba podstavec niekdajšej 9 metrovej sochy Atény Promachos (ja osobne som si ho nevšimla :-))). Parthenón, chrám zasvetený bohyni Aténe, patrónke mesta, je najfotografovanejším chrámom na tejto akropole. Ďalším chrámom je svätyňna Erechteion, ktorá je známa stĺpmi v tvare ženského tela - Karyatidám. 6 posledných stĺpov, ktoré na nej zostali, sú presnými replikami originálov. 5 originálov sa nachádza v múzeu na Akropole, šiesta sa nachádza v Britskom múzeu, kam ju v 19. storočí spolu s mramorovými sochami z Parthenónu odviezol lord Elgin. Odvtedy sa ich Grécko neúspešne snaží dostať späť. Na Akropole sme strávili pomerne dosť času, odfotografovali sme si všetky stavby zo všetkých 4 svetových strán. Pod Akropolou sa nachádza Odeion Heroda Attika, teda stredoveké divadlo, ktoré v lete ožíva divadelnými predstaveniami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestou z Akropoly sme sa prešli okolo starej a románskej Agory (agora je trhovisko) ku chrámu Hefaiston. Ďalším cieľom bol najvyšší vrch v Aténách - Lykavitos. Janka sa totiž v našej cestovateľskej biblii (sprievodcovi) dočítala, že sa odtiaľ každý večer robia svetelné šou na Akropolu sprevádzané hudbou. Cestu na Lykavitos sme minuli Hadriánov víťazný oblúk, pozostatky chrámu Dia Olympského (teda je to už len pár korintských stĺpov, ale ich veľkosť nás aj na malý počet veľmi ohromila), zastavili sme sa na cintoríne (Evka sa niekde dočítala čosi zaujímavé, tak sme tam zašli. Každopádne tam majú zaujímavé hrobky), starý olympijský štadión (bol zatvorený, ale spoza brány sa tiež dali urobiť pekné fotky). Na štadióne sa nachádzajú veľké tabule, na jednej sú vytesané mená predsedov medzinárodného olympijského výboru, na druhej miesta a roky konania letných novodobých olympijských hier. Posledné, ktoré boli v Aténach, tam ešte v máji 2006 neboli zaznamenané :-))) (typickí Gréci, na všetko majú čas). Keď sme sa po x schodoch vyštverali na Lykavitos (mala som pocit, že vypľujem pľúca po ceste, no čo, slabá kondička), zistili sme, že tie svetelné šou sa konajú úplne niekde inde :-)))). Ale vzľadom na náročnosť výstupu a nádherný výhľad na mesto, prístav Pireus, sme sa rozhodli, že tam na chvíľu zostaneme. Obzreli sme si kostolík, ktorý bol na tomto kopci. Gréci majú všade reštaurácie a podniky na občerstvenie, jeden z nich nechýbal ani tu. Urobili sme si nádherné fotografie mesta, aj osvetlenej Akropoly. Večer, keď už nebolo čo fotografovať, sme sa vyčerpaní celodenným pochodom mestom peši vybrali späť do hostelu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Odeion Heroda Attika.

Obrázok blogu

Popis propylea.

Obrázok blogu

Slávny Parthenón.

Obrázok blogu

Súčasný stav - oprava chrámu.

Obrázok blogu

Dionýzovo divadlo pod Akropolou.

Obrázok blogu

Karyatidy na Erechteione.

Obrázok blogu

Erechteion. Vpravo je vidno jednu Karyatidu. V popredí olivovník, ktorý zohral v histórii Akropoly veľkú úlohu určite to nie je ten istý ako vtedy, keď chrámy na akropole stavali :-)))).

Obrázok blogu

Socha zo štítu chrámu (možno Parthenónu, nie som si istá) v múzeu na Akropole.

Obrázok blogu

Predpokladaný obraz štítu chrámu, z ktorého pochádza socha na predchádzajúcej fotografii (na tejto fotografii je druhá zprava).

Obrázok blogu

Pohľad na pozostatky chrámu Dia Olympského z Akropoly (všimnite si výšku stĺpov).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pozostatky starej agory - v pozadí zachovalý Hefaistov chrám.

Obrázok blogu

Románska agora.

Obrázok blogu

Starý olympijský štadión v centre mesta.

Obrázok blogu

Detail hrobky z cintorína.

Obrázok blogu

Pohľad na mesto, v diaľke je dominantou Lykavitos.

Obrázok blogu

Pohľad na akropolu z Lykavita.

Obrázok blogu

Ten istý pohľad pri západe slnka.

Obrázok blogu

Akropola pod rúškom tmy nádherne osvetlená (v diaľke na mori môžete vidieť osvetlené lode).

Matilda Gernátová

Matilda Gernátová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som celkom obyčajný človek, no pokiaľ mi pamäť siaha, vždy som vybočovala z radu. Zoznam autorových rubrík:  GréckoAnglickoOsobnéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu