So Sokratom po Grécku XII. - Peloponéz - Mykény

Po výdatných raňajkách sme nasadli do nášho autíčka a vybrali sa smerom k Mykénam. Mykény boli hlavným mestom kráľovstva, ktoré získalo na význame okolo roku 1600 pr.n.l. Kráľovstvo postupne ovládlo celú východnú časť stredozemia potom, čo zkolabovala minojská civilizácia na Kréte okolo roku 1450 pr.n.l. Podľa Homéra to bolo práve v Mykénach, kde Agamemnom, syn Atrea, vyhlásil vojnu Tróji a vyrazil do boja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Boli osídlené už v 6. tisícročí pr. n.l. Niekedy medzi rokmi 2100 a 1900 pr.n.l., teda v staršej dobe bronzovej, prenikal do Grécka cez Anatóliu indoeurópsky národ, ktorý vtedy ešte primitívnym Mykéňanom priniesol pokročilú kultúru. Tejto novej civilizácii dnes hovoríme mykénska, je pomenovaná po vtedy najmocnejšom kráľovstve. Mykény pozostávali z opevneného hradu a okolitých osídlení. Starí Gréci sa domnievali, že ich mohutné hradby (vysoké 13 m a silné 7 m) museli postaviť obri Kyklopovia. Z archeologických výskumov vyplýva, že Mykény podľahli skaze niekedy okolo roku 1200 pr.n.l. Úpadok Mykén súvisel s úpadkom Stredomoria, kedy upadala egyptská civilizácia a Veľká Chetitská Ríša v Anatólii.

Známa je Levia brána, ktorou sa vstupuje do mykénskeho hradu, hrobové okruhy, kde sa našla maska kráľa Agamemnóna. Nachádza sa tu aj najzachovalejší tholos- Átreova pokladnica, či Agamnemnova hrobka. Mykény objavil archeológ Heinrich Schliemann v 70. rokoch 19. stor. po objavení Tróje. Jednou z najslávnejších pamiatok, ktoré sa v Mykénach našli, je Agamemnonova maska, ktorá však v skutočnosti pochádza z doby o 300 rokov staršej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pohľad na Mykény zdola.

Obrázok blogu

Vstup do archeologického náleziska cez Leviu bránu.

Obrázok blogu

Detail Levej brány.

Obrázok blogu

Jeden z kruhových hrobov, v ktorých našiel Schlieman skutočné bohatstvo. Väčšina nájdených vecí sa nachádza v Aténach v národnom múzeu.

Obrázok blogu

Ďalšie vykopané miesta.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Archeologovia v práci (niektorí :-))).

Obrázok blogu

Átreova hrobka, jedna z najväčších mykénskych hrobiek, ktorá slúžila ako pokladnica. Vchod je vysoký 6 metrov, priestor vo vnútri má výšku 13 metrov, šírku 14 metrov a steny boli niekedy vysádzané bronzom. Hrobka mala symbolizovať slávu a bohatstvo svojho majiteľa. Pred vznikom veľkých miest a pevností pochovávali Mykéňania svojich vodcov v dômyselne prepracovaných hrobkách v tvare úľa. Používali na to veľké kamenné kvádre, ktoré tvorili rozsiahlu kupolu.

Matilda Gernátová

Matilda Gernátová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som celkom obyčajný človek, no pokiaľ mi pamäť siaha, vždy som vybočovala z radu. Zoznam autorových rubrík:  GréckoAnglickoOsobnéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu