
Môj prvý krok na letisku Arlanda, ktoré sa nachádza niečo vyše 40 kilometrov na sever od Štokholmu, poznačila typická pre mňa švédska vôňa, ktorú dobre poznáme z veľkopredajne nábytku IKEA. Kombinácia vône dreva s mäsovými guľkami tu bola všade prítomná.
Štokholm – hlavné mesto škandinávskej krajiny Švédska – je historickým kráľovským mestom. Sídli tu švédska kráľovská rodina (dnešný kráľ Švédska je Karol XVI. Gustáv) a tak ako u nás Dóm Sv. Martina bol hlavným korunovačným kostolom Uhorska, tak v kamennom centre Štokholmu stojí kostol Storkyrkan, ktorý je miestom korunovácie švédskych kráľov.
Hlavná nákupná ulica švédskej metropoly sa nazýva Drottninggatan. Dlhokánske korzo ponúka obchody značiek od výmyslu sveta. V mieste križovania promenády Drottninggatan s ulicou Samuelsgatan sa sieť obchodov rozvetvuje do strán, keď vám pred očami po ľavej strane odrazu narastú ako huby po daždi ďalšie obchodné centrá nad zemou či pod zemou. Naozaj tu môžete nakupovať do odpadnutia.
Ak však odoláte nákupnej horúčke a budete pokračovať ďalej rovno ponad malý kanál až do kamenného historického centra Štokholmu, ktoré sa nachádza na ostrove Gamla Stan, uvidíte kráľovský palác Kungliga Slottet so vznešeným nádvorím. Staré mesto skrýva kopec malých malebných uličiek s čarovnými obchodíkmi núkajúcimi rôzne švédske charakteristické suveníry ako koníka Dala (červená vyrezávaná hračka pre deti s pestro maľovaným postrojom), hrubé vlnené zimné svetre či palčiaky s typickými motívmi sobov alebo snehových vločiek, či bábiku Pipi dlhej pančuchy švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej.
Na jednom z najznámejších námestí Štokholmu Stortorget pre jeho pestré červené a žlté domy nájdete tiež múzeum Alfreda Nobela. V nádhernej budove z 18.teho storočia sa nachádzajú expozície jednej z najprestížnejších cien sveta – Nobelovej ceny. Môžete sa tu dozvedieť viac o jednotlivých kategóriách, v ktorých sa ocenenie udeľuje (fyzika, chémia, medicína, literatúra a mier), ako funguje komisia, ktorá každoročne rozhoduje o nominantoch (len pre zaujímavosť rozhodnutia o krátkom zozname kandidátov budú oficiálne vyhlásené čoskoro – obligátne začiatkom mesiaca október).
Jedna miestnosť je venovaná životopisu Alfreda Nobela, ako jeho rodina vycestovala zo Švédska do Petrohradu, ako sa potom mladý Alfred vydal na cesty po svete, opisuje jeho cestu k vynálezu dynamitu, visí tu jeho testament, v ktorom vynálezca vlastnoručne píše, že jeho majetok o výške 32 miliónov švédskych korún má byť použitý na založenie fondu, z ktorého výnosov majú byť každoročne odmeňovaní tí, ktorí v uplynulom roku preukázali ľudstvu najväčší úžitok.
Po plafóne nad vašimi hlavami vedie koľajnička, na ktorej visia jednotliví ocenení aj s ich fotografiami a popismi ich prínosov.
Máte možnosť si tu vypočuť autentické prejavy Martina Luthera Kinga Juniora, ktorý za svoj nenásilný boj za rovnoprávnosť, získal Nobelovu cenu mieru. Beží tu film o Marii Curii Sklodowskej a jej výskumu rádioaktivity, vo vitrínkach sa nachádza napríklad aj mikroskop s plesňou, ktorá viedla k vynájdeniu penicilínu Alexandrom Flemingom, či pôvodné okuliare a písanie potreby súčasného 14. dalajlámu Tändzin Gjamccho.
Zaujímavých múzeí je v Štokholme naozaj neúrekom. Ak vám počasie dopraje, určite by ste nemali prepásť miniatúru Švédska – Skanzen (založený v roku 1891), ktorý sa rozprestiera na 75 akroch v srdci Štokholmu na ostrove Djurgärden. Obrovská otvorená prechádzková plocha znázorňuje pôvodnú švédsku dedinu, vidiek a malé mestečko so všetkými historickými remeslami. Domčeky sú otvorené k nahliadnutiu, komparzisti tu v dobových kostýmoch ukazujú, ako sa kedysi piekli koláče, vyvárali bylinky, vyfúkavalo sklo, modelovali hrnčiarske výrobky. Okrem iného tu môžete pozorovať aj zvieratá voľne žijúce v švédskom podnebnom pásme ako vlka sivého, medveďa hnedého (pre radosť návštevníkov aj s mláďatami), rysa ostrovida (tiež s roztomilými mláďatami), či losa a soba.
Na rovnakom ostrove Djurgärden prakticky oproti Skanzenu sa nachádza Múzeum ABBA, pre mňa zlatý klinec programu. Múzeum bolo otvorené len nedávno – v máji tohto roku, no vďaka reklamám vo verejných dopravných prostriedkoch stihlo zachytiť moju pozornosť. Múzeum sa nachádza v podzemí, asi kvôli hluku, ktorý stadiaľto neustále vychádza. Zídete dve poschodia dolu a pohlití vás vlna úžasných pesničiek ABBA. Prehliadka začína krátkym videom ukazujúce obrovskú slávu tejto švédskej ikony. Následne prechádzate jednotlivými miestnosťami, kde si môžete prečítať o životoch všetkých štyroch členov – Agnethy, Bennyho, Björna a Anni-Fridy. Na pozadí vám všade a neustále znejú senzačné ABBA hity. Pokračuje nahrávacie štúdio s originálnym mixážnym pultom z tej doby, ktorý používali aj takí velikáni ako Led Zepelin alebo Genesis, ďalej maskérňa a kostymérňa kapely, ktorú okrem jej nehynúcich melódií preslávili aj jej nablýskané extravagantné kostýmy. V premietacej sále sedia návštevníci a pozerajú film ABBA, ktorý približuje ošiaľ tej doby spojený s touto populárnou skupinou.
Najzábavnejšia časť Múzea ABBA sú jeho interaktívne hry, pre účasť v ktorých si zoskenujete číslo vášho lístka a ak máte dosť kuráže alebo jednoducho odviazanej nálady môžete si v nahrávacej kabínke zaspievať napríklad Dancing Queen, na tanečnom parkete natočiť vlastný tanečný videoklip, alebo sa stať piatym členom ABBY a priamo na javisku si vyskúšať karaoke, ktoré sa zaznamená pod vaším kódom a ktoré si potom na webstránke múzea môžete doma pozrieť ako audio a video nahrávku.
Ak ešte máte trochu fyzickej sily, stihnete v ten istý deň ešte zájsť aj do VASA múzea, ktoré sa nachádza tiež v tej istej lokalite (premáva sem električka číslo 7). Vstup vedie do ponurého priestoru, ktorému dominuje autentický takmer nepoškodený vrak lode zo 17.teho storočia, ktorá krátko po spustení na vodu stroskotala a na konštrukciu ktorej sa na viac než 300 rokov celkom zabudlo a ktorá bola opäť nájdená a následne vytiahnutá spod morskej hladiny až v dvadsiatom storočí.