Nárazník lebo bedrový kľb?

alebo - keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Tak toto som si požičala od diskutéra pod mojim posledným blogom. A bezvýhradne súhlasím- porovnávať zákonné poistenie vozidiel so zákonným zdravotným poistením sa rovná presne tomuto výroku. A pre toho, kto mi zazlieva, že sa navážam do zdravotných poisťovní a nie do poisťovní poisťujúcich motorové vozidlá, uvádzam niekoľko diametrálnych odlišností:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

1. Štát určuje povinné zdravotné poistenie, aby boli prostriedky na vašu liečbu, keď ju budete potrebovať.

2. Štát ale určuje povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel preto, aby chránil obeť dopravnej nehody, ktorú ste vy spôsobili.

3. Vymeriavací základ pre povinné zdravotné poistenie stanovuje zákon. Poisťovňa nemôže dať platiteľovi možnosť platiť viac ani menej. Naopak, je povinná kontrolovať, či výška odvedeného poistného je správna podľa zákona.

4. Pri povinnom zákonnom poistení motorového vozidla vám každá poisťovňa ponúkne inú výšku poistného. Závisí to od okolností - aký starý ste vodič, aké vlastníte auto, koľko škodových udalostí máte na konte ....atď. Ak vás poisťovňa ohodnotí ako spoľahlivého vodič a vy na druhý deň rozflákate niekomu mercedes, všetky náklady do výšky poistného krytia uhradí poisťovňa. Aj keď to bude niekoľkonásobne viac, ako bola vaša poistná suma.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

5. Ak platíte zdravotné poistenie hoci aj z maximálneho vymeriavacieho základu a potrebujete napríklad operáciu bedrového kĺbu, pôjdete na čakaciu listinu. Alebo si to zacvakáte v súkromnom zariadení - napriek tomu, že si platíte zdravotné poistenie. A to sú teda také sumy, pri ktorých by to väčšina ľudí v republike vzdala a radšej čakala niekoľko mesiacov. Je to preto, lebo poisťovňa prideľuje finančné prostriedky zdravotníckym zariadeniam v takzvaných limitoch. Tento postup finančnej opatrnosti pri nízkych zdrojoch by bol v zásade správny, len to rozdeľovanie zisku mi s ním potom nejde dokopy.

Skryť Vypnúť reklamu

6. A opak, poisťovňa, ktorá vám poistila vozidlo, nemôže oznámiť obeti vašej nepozornosti, že naň nemá peniaze a dá ho na čakaciu listinu. Z toho by bol pekný frmol.

To, čo si môže dovoliť zdravotná poisťovňa (a je jedno, či štátna alebo súkromná), nemôže si dovoliť poisťovňa poisťujúca motorové vozidlá.

Zmena by nastala, keby aj zdravotná poisťovňa mala možnosť vytvárať variabilné produkty pripoistenia a tie ponúkať občanom. Musela by zapracovať na portfóliu takýchto produktov, prepočítavať ich výnosnosť, získavať klientov, mohla by zhodnocovať vybrané poistné tak, že ak by výsledkom všetkých jej činnosti bol zisk, mohla by ho bez mihnutia oka deliť medzi akcionárov. A nikto by nemohol nič namietať. Dnes si v zdravotnej poisťovni zisk delia akcionári len z toho, čo im príde z povinného verejného zdravotného poistenia bez akejkoľvek pridanej hodnoty. A to považujem za tunel vo verejných financiách posvätený zákonom. Celý svet sa pasuje s nedostatkom financií v zdravotníctve. Asi by sa mali prísť učiť z nášho experimentu - napriek tomu, že každý hovorí o nedostatku zdrojov, na konci z nich niektorí majú zisk. V tomto sme svetoví!!

Skryť Vypnúť reklamu

Aha - a ešte môžeme byť lepší. Po odpočítaní zisku z verejného zdravotného poistenia budú potrebovať zisky aj akcionári nemocníc, to je logické. Takže už ošklbané poistenie podstúpi ďalšie šklbanie . Čo zostane na zdravotnú starostlivosť ? Nuž, málo. A preto bude potrebné zvyšovanie vymeriavacích základov a zvyšovanie percenta odvodov. Lebo nebude stačiť na zisky všetkým.

Nie som proti zisku, keď ho niekto dosahuje prácou. Ale to nie je prípad verejného zdravotného poistenia. Tu na to chýbajú štandardné pravidlá. Preto som v tejto situácii proti transformácii nemocníc na akciové spoločnosti.

Gita Gáborová

Gita Gáborová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekto, kto je ešte stále a napriek všetkému presvedčený, že sa oplatí vynakladať energiu, aby sa veci pohli k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu