Presúvanie, posúvanie, politické personálie...

Reakcie na charitatívnu činnosť  Zuzany Zvolenskej na poste poradcu ÚDZS pre DRG sú rôzne. Stačí pozrieť na internetové diskusie. Čo sa teda spája so Zuzanou Zvolenskou? Toto je nazretie do histórie nie staršej ako šesť – sedem  rokov dozadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Po nástupe Ivana Valentoviča do funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva bývalej Spoločnej zdravotnej poisťovne, a.s. sa v poisťovni vytvoril osobitný odbor zdravotných činností. Zvolenská sa stala jeho riaditeľkou. Za veľmi krátky čas sa stal Valentovič ministrom zdravotníctva vo Ficovej vláde a na jeho návrh Zvolenská generálnou riaditeľkou a predsedníčkou predstavenstva Spoločnej zdravotnej poisťovne. Odtiaľ po dvoch rokoch prešla na post generálnej riaditeľky a predsedníčky predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rezort zdravotníctva patril strane Smer a táto strana vyšla s návrhom zlúčiť dve štátne poisťovne do jednej s odôvodnením, aké efektívne to bude a koľko sa tým ušetrí . Poisťovne sa zlúčili, zlúčená poisťovňa – teraz už len ako Všeobecná zdravotná poisťovňa pod vedením Zvolenskej skončila s katastrofálnou stratou, NKÚ pri kontrole konštatovala nepripravenosť na zlúčenie, zlé hospodárenie, nafúknuté pohľadávky, vďaka ktorým skresľovala poisťovňa hospodársky výsledok, ale to nikomu nevadilo. S veľkým humbugom sa avizovalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ale už zavládlo posvätné ticho, veď bohvie, čo vyštuchajú novoprišelci po voľbách na súčasné vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. A že bude čo, o tom niet pochýb, takže ži a nechaj žiť. To je krédo, ktorým sa riadi či už opozícia alebo koalícia bez rozdielu. Zvolenská teda v politickej objednávke obstála. Po voľbách nastúpilo do rezortu KDH a Zvolenská sa z VšZP presunula na post podpredsedníčky predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera, a.s, voči ktorej Fico vystupoval ako voči triednemu nepriateľovi. Napriek tomu tam upratal svoju nominantku. A zdravotná poisťovňa Dôvera v rámci výmenného obchodu a asi s „ťažkým“ srdcom oferovala svojho pracovníka MUDr. Gajdoša na post riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, toho istého Gajdoša, ktorý sa aktuálne uvolil nechať si radiť ohľadne DRG od Zvolenskej, tiež z poisťovne Dôvera. Hoci rezort zdravotníctva dnes patrí KDH, na rozhodujúcich miestach sa točia ľudia blízki Pente, stačí si prejsť personálne obsadenie jednotlivých odborov a poradcov ministra.
KDH sa pritom tvári, že nemá s Pentou nič spoločné, Smer sa tvári, že nemá s Pentou nič spoločné, všetci sa tvária, že nemajú s Pentou nič spoločné, dokonca aj Penta sa tvári, že nemá s nikým nič spoločné - nuž koho nepresvedčia tieto personálne šachy, nech spí blažene. Teda, divadielko ako sa patrí a dokumentuje len jedno: nezávisí na tom, či KDH, alebo SDKÚ alebo Smer , všetci majú na Pentu prepojenie. A to, že Zvolenská musela opustiť post v Dôvere, svedčí iba o tom, že Fica vyľakal mierny pokles preferencií a potrebuje zo seba zhodiť akékoľvek podozrenie, že jeho ľudia majú s Pentou niečo do činenia. 
Nemyslím si, že je potrebné častovať Zvolenskú rôznymi prívlastkami, ako sa to deje na diskusných fórach. To nie nič konštruktívne, iba neplodné urážanie. Ale niekde v on-line diskusii (ekonomika.sme.sk) som postrehla názor, že je šikovná, lebo pochopila, že poslušnosť voči strane jej otvára možnosti. S tým sa dá súhlasiť. Len je to trpké poznanie, ako si staré praktiky veľmi rýchlo dokážu osvojiť mladí ľudia.
A preto, ak nám vadia takéto politické personálie a chceme, aby sa veci zmenili, aby sme skončili s politickými nomináciami poslušných alebo ich aspoň obmedzili ako najviac môžeme, nestačí sa odventilovať v on-line diskusii. V rukách máme jediný reálny nástroj na zmenu a to sú voľby a – priatelia-, KRÚŽKOVANIE. Ak prekrúžkujeme Fica, Pašku a Kaliňáka, odstrihneme aj ich kamošov a to isté platí aj pri Dzurindovi, Miklošovi, Figeľovi a Hrušovskom a ich komplicoch. Ak po voľbách nechceme defilé starých sprofanovaných ksichtov, tak zatnime zuby a poďme k tým voľbám. A voľme hoci aj čerta diabla, ale obom natruc - z konca kandidátky. Toto nie je moja originálna myšlienka, ale je dobrá.
Urobme teda aspoň to, čo môžeme, lebo keď raz príde na mene, tekel, aj nás sa budú pýtať, čo sme urobili z toho, čo sme urobiť mohli.

Gita Gáborová

Gita Gáborová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekto, kto je ešte stále a napriek všetkému presvedčený, že sa oplatí vynakladať energiu, aby sa veci pohli k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu