26.4. 1962 – Prvá americká raketa pristála na Mesiaci

Aby som bol spravodlivý, treba poznamenať, že nielen Sovietsky zväz si môže robiť zásluhy na dobývaní vesmíru. Vo vesmírnych pretekoch s USA síce zo začiatku viedol, ale to sa zmenilo po vyslaní prvého človeka na Mesiac. Tomu predchádzal dlhý rad letov, z ktorých najzaujímavejšie boli misie rakiet Ranger.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Raketa Ranger IV
Raketa Ranger IV 

Po prvýkrát americká vesmírna raketa úspešne pristála na Mesiaci, čo bolo v porovnaní so Sovietmi o 3 roky neskôr. Avšak hlavný cieľ misie, odfotiť mesačný povrch, nebol dosiahnutý, pretože interný energetický zdroj vykázal chybu.

Americká raketa Ranger IV ATLAS- Agena pristála na vzdialenejšej strene mesiaca, ale kvôli technickým problémom neposlala fotky späť na Zem. Zem opustila 23 apríla , pričom na svoju dobu patrila k najlepším a najmodernejším vesmírnym raketám, aké boli dovtedy vyvinuté.

Núdzové pristátie

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bola špeciálne navrhnutá na núdzové pristátie na Mesiaci a pripravená na fotenie série obrázkov lunárneho povrchu. Fotoaparáty na palube boli nastavené tak, aby začali fotiť keď bude raketa vo vzdialenosti 4,023 km od mesačného povrchu, približne 40minút od pristátia a mali byť schopné posielať fotky na Zem každých 13 sekúnd. Po výpadku interného zdroja bol modul schopný komunikovať iba za pomoci malej rádio vysielačky. Práve na základe nej vedci potvrdili, že raketa na Mesiaci pristála.

Táto misia bola identická s Ranger III, ale očakávané fotky z misie neboli k dispozícii, pretože raketa minula Mesiac vo vzdialenosti 36,793km. Vedci Nasa boli preto zmätení neočakávanou chybou, ktorá nastala , pretože dúfali, že aspoň teraz budú mať konečne obrázky zo záhadného povrchu Mesiaca. Ranger IV bol taktiež vybavený seizmometrom a rádio vysielačom, navrhnutým na uvoľnenie sa z malej kapsule pred dopadom a na meranie frekvencie prírodných záchvevov na Mesiaci.

SkryťVypnúť reklamu

Misie Ranger

Rakety typu Ranger predstavovali novú fázu v objavovaní vesmíru a boli jednoznačnou črtou amerického výskumu v príprave na vyslanie prvého človeka na Mesiac. Prvých šesť misií rakiet Rangerov sa vyznačovalo rôznymi chybami a niektoré z nich dokonca minuli Mesiac. Nakoniec 31 júla 1964, Ranger VII poslal späť na Zem viac ako 4 000 fotografií pred dopadom na Mesiac. Najbližšia fotografia bola urobená iba sekundu pred dopadom. Ranger VIII si zapakoval podobnú misiu vo februári 1965 a Ranger IX zavŕšil úspešný koniec tohoto programu v marci 1965. Program typu Ranger pomohol vydláždiť cestu pre budúci úspešný program Apollo.

Marián Gogola

Marián Gogola

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  1x

podporovateľ alternatívnych druhov dopravy a zatiaľ optimista:-) Zoznam autorových rubrík:  kade tadekultúrazaujímavostihistória v dopravečo priniesol webproblémy obyčajných cestujúcicGooglovinyDopravno - inžinierske zázrakySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu