Marián Gogola
Európsky cyklistický lexikón - alebo s bicyklom do sveta
Ak plánujte tento rok tráviť dovolenku aktívne napr. na bicykli, určite sa vám hodí zaujímavý slovníček, ktorý môžete použiť,ak sa vám bicykel na ceste v zahraničí pokazí.
podporovateľ alternatívnych druhov dopravy a zatiaľ optimista:-) Zoznam autorových rubrík: kade tade, kultúra, zaujímavosti, história v doprave, čo priniesol web, problémy obyčajných cestujúcic, Googloviny, Dopravno - inžinierske zázraky, Súkromné, Nezaradené
Ak plánujte tento rok tráviť dovolenku aktívne napr. na bicykli, určite sa vám hodí zaujímavý slovníček, ktorý môžete použiť,ak sa vám bicykel na ceste v zahraničí pokazí.
Aj keď výsledok zo summitu o globálnom oteplovaní v Kodani je dosť rozpačitý, zaujímavosťou je to, že príslušníčky najstaršieho remesla, ktoré je v Dánsku legálne, prišli s netradičným prístupom a to ponúknuť svoje služby zadarmo.
Pred pár týždňami som mal možnosť navštíviť mesto Štutgart. Je to mesto s približne 600 tis. obyvateľmi, pričom je možné všimnúť si veľkú popularitu používania bicyklov. Teda približne 6% z celkovej deľby prepravnej práce pripadá na cyklistickú dopravu.
Mal som to šťastie, že som si mohol pozrieť hlavné mesto Holandska, Amsterdam. Pre tých, ktorí majú radi bicykle, môže predstavovať „Raj bicyklov“, prípadne možnosť vyskúšať legálne marihuanu v známych Coffeeshopoch. Amsterdam, aspoň jeho centrálnu a historickú časť, tvorí 7 častí, ktoré sú oddelené kanálmi (holandsky „gracht“). Okrem iného je to aj mesto, kde bola prvá obchodná burza na svete a taktiež tu mala centrálu holandská Zjednotená Východoindická spoločnosť.
Raj bicyklov. Asi tak by sa dalo nazvať hlavné mesto Holandska, Amsterdam. Zopár postrehov z fungovania dopravy v tomto kozmopolitnom meste uvádzam v tomto príspevku. Samotné Holandsko je krajina, ktorá môže byť príkladom efektívneho fungovania dopravy.
Minulý týždeň som sa zúčastnil jednej medzinárodnej konferencie, ktorá sa uskutočnila v hlavnom meste Grécka v Aténach. Aj keď som nemal veľa času na detailnejšie objavovanie Atén, musím priznať, že veľmi dobrý dojem na mňa mesto neurobilo...
Po návšteve potopeného mesta Kekova sme pokračovali do mesta Myra. To je v súčasnosti súčasťou mesta Demre, v ktorom možno vidieť skleníky na pestovanie rajčín. Väčšina turistov tu chodí, ale kvôli 3 známym pamätihodnostiam.
Ani trampoty s cenou výletu nám nepokazili chuť z objavovania Turecka. Preto sme sa vybrali na výlet Kekova - Myra. Tento jednodňový výlet zahŕňa návštevu oblasti potopeného mesta Kekova – Simena a mesta Myra.
Tento rok sme si po 2 ročnej pauze chceli opäť dopriať dovolenku. Ako destináciu sme si zvolili Turecko. Krajina a atmosféra sama o sebe bola super, akurát sme sa tam stretli s jedným zaujímavým spôsobom ako si môže naša cestovka, resp. delegátka finančne prilepšiť.
Včera som sa bol previesť na bicykli po obľúbenej trase. Vcelku pohodička, pekná príroda, akurát, že som si všimol, že popri cestách vznikajú zaujímavé úkazy a to čierne smetiská.
Dnes som si kúpil môj obľúbený týždenník (pričom nejdem robiť reklamu) a smozrejme, pustil sa do čítania. Okrem iného ma zaujal článok “Globalizácia na Orave“.
Tak toto bola prvá otázka na mesto, kde som mal možnosť stráviť istý čas. Správna odpoveď je Clermont-Ferrand. Toto mesto alebo (dvojmesto), pretože to boli dve mestá a to Clermont a Motferrand, ktoré sa pod vplyvom historických príčin zjednotili, má v súčasnosti približne 300 tisíc obyvateľov, pôsobí vskutku dobre. Dá sa povedať, že je to aj študentské mesto, kde je Univerzita Blaise Pascal, ktorá patrí k najlepším výskumným univerzitám vo Francúzsku. Potechou je, že na nej študuje aj zopár schopných študentov zo Slovenska.:-).
Tak túto vetu som si všimol na reklamnom plagáte nalepenom na skle trolejusu, keď som cestoval jednou nemenovanou mestskou dopravou.
Na pár mesiacov sa stalo mojím domovom mesto Savona, ktoré leží na severozápade Talianska v Ligúrií. Je to prímorské mesto, v ktorom sa cez víkend rekreujú bohatí Milánčania, keďže je to asi 2 hodiny autom. Nachádza sa tu nový terminál pre trajekty, ktorými môžete cestovať napríklad na Korziku.
Po mojom príchode som mal trošku strach ako zapadnem do talianskej komunity. Ako sa však ukázalo moje obavy boli zbytočné. Študenti na celom svete sú rovnakí. Každý štvrtok mali v centre mesta objednaný podnik (krčmu), v ktorej je možné požívať alkoholické nápoje za nižšiu cenu. Poviem príklad za 3 nápoje zaplatíte iba 2.
S partiou Talianov som občas strácal pojem o čase a postačujúci spánok bol viac menej len zbožným želaním. Keďže viacero z nás bolo fanúšikmi U2 rozhodli sme sa, že pôjdeme na koncert U2-Tribute, ktorý mal byť v sobotu. Samozrejme, že sme sa pripravili kvalitnou, ale zato ľahkou večerou s výhľadom dobrej zábavy. Naštartovili sme auto a poďho von.
Minulý rok sa na mňa usmialo šťastie a to v podobe získania výskumného grantu na Janovskej Univerzite v Taliansku. Keďže okrem samotnej práce na výskume mi ostal čas aj na cestovanie, rád by som sa podelil so svojimi zážitkami z Talianska. Býval som v meste Savona asi hodinu vzdialenej od Janova, kde bol situovaný campus pre študentov troch fakúlt. Pri cestovaní Talianskom som si ako študent vyberal lacnejšie spôsoby verejnej hromadnej dopravy ako je cestovanie vlakom, resp. autobusom. Samozrejme človek sa snaží používať svoju „metodiku“ cestovania poznanú z domova, pričom predpokladá, že nebude vyzerať ako nejaký neandrtálec a ešte k tomu v civilizovanej Európe.