Dňa 25. apríla 2005 sa počas rokovania Mestského zastupiteľstva v Žiline poslanci z úst primátora Jána Slotu dozvedeli, že na mieste amfiteátra (ktorého predaj – ale na účely výstavby hotela - schválili 30. augusta 2004) bude stáť 26-poschodový obytný dom. Bola to náhoda alebo dobre premyslený zámer?
Je to dobré, že existujú poslanci a občania Žiliny, ktorým netransparentný spôsob predaja nie je ľahostajný. Jedným z nich je Peter Ničík, ktorý na tento „divoký“ spôsob predaja upozornil vo svojom článku, z ktorého vyberám.
Fakty o predaji sú však tieto.
„Letné kino kúpila spoločnosť Global. Uznesenie MZ znie: mesto Žilina predáva: „parcelu č. KN 4840/1 v k. ú. Žilina o výmere 7 945 m2 – letné kino v Žiline na Bôriku za účelom výstavby hotelu – firme Global za cenu určenú znaleckým posudkom zohľadnenú o likvidáciu a odstránenie všetkých konštrukcií.“
V uznesení nie je uvedená adresa firmy Global. Adresa firmy Global je totiž: Horný val 3 - a to je sídlo Mestského divadla, ktoré patrí mestu. Nevedno, aká zmluva je medzi mestom Žilina vo veci prenájmu priestorov Mestského divadla firme Global, ale je jasné, že spoločníci firmy Global s.r.o. sú podľa výpisu z obchodného registra Milan Vendrinský a Alena Šimove – ľudia, o ktorých rozhodne nemožno povedať, že by ich nepoznal primátor Slota.
Pozemky okolo letného kina kúpila spoločnosť Global-ZA. Uznesenie MZ znie, že mesto Žilina predáva: „parc. č. KN 4840/4 o výmere 2187 m2 a parc. č. KN 4840/5 o výmere 2756 m2, ktoré sú okrajovými časťami bývalého amfiteátra na Bôrickej ceste firme Global–ZA, a. s., so sídlom Mariánske námestie 30/5, Žilina za cenu 500,– Sk/m2, ktoré budú slúžiť ako prístupové komunikácie.“ Člen dozornej rady spoločnosti Global–ZA je Karol Gordík. Zhodou okolností poslanec MZ v Žiline a člen SNS sa tiež volá Karol Gordík, o ktorom rozhodne nemožno povedať, že by ho nepoznal Ján Slota. Pán poslanec Karol Gordík hlasoval, samozrejme, za predaj pozemkov firme, v ktorej je členom dozornej rady istý pán Karol Gordík, ktorý býva na tej istej adrese ako Karol Gordík - poslanec. Niektorí štatutárni zástupcovia spoločnosti Global-ZA sú takisto ľudia, o ktorých rozhodne nemožno povedať, že ich nepozná primátor Slota.
Tu vyvstáva niekoľko otázok: Prečo primátor Slota nechal odsúhlasiť bez podkladov tieto predaje? Za koľko mesto predalo amfiteáter firme Global? Je cena 500.-Sk/m2, za ktorú sa predalo takmer 5000 m2 pozemkov okolo amfiteátra firme Global-ZA výhodná pre mesto Žilina? Prečo sa primátor Slota neopýtal občanov Bôrika, či tam chcú mať postavenú 26-poschodovú opachu? Nie je to z jeho strany arogantné, že tak nespravil? Nemajú sa cítiť občania mesta Žiliny ponížení, že takto s nimi nakladá ich primátor? Ktorí žilinskí architekti videli projekt 26-poschodového monštra pred schválením predaja amfiteátra? Ktorá komisia MZ takýto predaj prerokovala? Je takáto výstavba v súlade s Územným plánom mesta? Prečo väčšina poslancov opäť bez podkladov a bez súhlasu občanov v takejto vážnej veci odsúhlasila tieto predaje? Je možné povedať, že poslanci boli oklamaní primátorom Slotom, keď vo chvíli predaja amfiteátra nevedeli, že na tomto mieste bude stáť 26-poschodový obytný dom? Je platný takýto predaj, keď bol viazaný na výstavbu hotela? Je amfiteáter ešte majetkom firmy Global, alebo ho táto firma predala niekomu ďalšiemu? Ak ho predala, tak komu a za akú cenu? Akú úlohu v tejto dráme hrá primátor Slota?
Spomínané predaje vopred určeným vlastníkom navrhol bez písomných podkladov primátor Ján Slota, ktorý vyzval poslancov, aby ich schválili. Väčšina poslancov predaje schválila.
Bol to ten Ján Slota, ktorý bez akýchkoľvek škrupulí a zaiste v rámci národnej hrdosti predal cudzincom žilinskú pôdu námestia pod nohami Ľudovíta Štúra, lebo veď „svoje si nedáme a cudzie nechceme“. Ten Ján Slota, ktorý sa na mestskom zastupiteľstve v decembri 2003 tak vulgárne vyjadroval, že mu musela tretina mestského zastupiteľstva napísať protestný list, v ktorom poslanci uvádzajú, že žilinské matky by mali chrániť svoje deti pred jeho vyjadreniami.
V normálnej krajine, v normálnom meste by sa zišli tisíce a desaťtisíce ľudí pred mestskou radnicou a vyzvali by takéhoto primátora, ktorý robí hanbu svojmu mestu, aby si zbalil kufre,odsťahoval sa niekam do Tramtárie a viac sa nevrátil.
V Žiline sa asi ľudia boja verejne vyjadriť svoj názor. Nech sa potom nečudujú, že sa pod cenu (a niekedy aj tajne – bez toho, aby poslanci vedeli, kto kupuje) a často aj bez akýchkoľvek písomných podkladov a štúdií predávajú mestské pozemky a budovy, že sa takto predalo Štúrovo námestie, autobusové nástupište, kultúrne domy, budova, v ktorej sídli týždenník Žilinský večerník spoločnosti Žilinský večerník, a.s. (bolo to v čase, keď jedným z troch členov predstavenstva Žilinského večerníka bola súčasná manželka pána Slotu – to je aj odpoveď na to, prečo nemôžu v Žilinskom večerníku vyjsť kritické články o Jánovi Slotovi a jeho skutkoch – teraz je napríklad v predstavenstve Žilinského večerníka JUDr. Ľuboslava Vendrinská a Ing. Georges Gansé, o ktorých rozhodne nemožno povedať, že by ich nepoznal primátor Slota), letné kino a mnoho ďalších nehnuteľností, že sa barbarsky likvidujú stromy, že sa idú stavať opachy bez toho, aby sa mesto spýtalo občanov, či to chcú, že občania musia platiť za svoje autá zaparkované pred ich domami a že peniaze za parkovanie len prejdú cez mestskú pokladnicu, aby sa napríklad ocitli na súkromných kontách istej nadácie a parkovacej spoločnosti, kde má mesto podiel len 25 percent. Mesto netransparentnými predajmi prichádza o peniaze a žilinské chodníky, cesty, parkoviská, športoviská a detské ihriská chátrajú – nemôžu sa opravovať, pretože financie nie sú – boli by, keby sa predávalo transparentne.“
Dňa 20. 11. 2004 a potom aj dňa 21. februára 2005 poslanec Ničík navrhol, aby mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o transparentnom predaji mestského majetku – aby sa mestský majetok s trhovou hodnotou nad 100 000 korún predával výhradne ponukovým alebo výberovým konaním. Je len samozrejmé, že návrh nebol prijatý.
S kolegom Petrom Fiabánem potom vytvorili Grantový systém mesta Žiliny, prostredníctvom ktorého odborné komisie (spolu 40 ľudí) v roku 2004 rozdelilo 3,5 milióna korún medzi 132 úspešných žilinských projektov v oblasti kultúry, vzdelávania, športu a v sociálnej oblasti. Primátor Slota si však dal odsúhlasiť, aby v roku 2005 odborná grantová komisia bola len jeho poradný orgán, čím vlastne systém zlikvidoval. On chce v konečnom dôsledku sám rozhodovať o tom, komu sa pridelia mestské peniaze.
Dňa 6. 12. 2004 poslanec Ničík opäť navrhol, aby mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo aj v roku 2005 Grantový systém mesta Žilina. Hlasovanie o propozíciách Grantového systému mesta Žilina na rok 2005 a zaradení do rozpočtu mesta na rok 2005 4 milióna korún na grantový systém dopadlo zase neúspešne. Dráma pokračuje.
Dňa 6. 12. 2004 navrhol primátor Slota deformáciu a faktickú likvidáciu podstaty Grantového systému. Hlasovanie o Grantovom systéme na rok 2005 bez ručenia výšky finančných prostriedkov a grantovej komisii ako poradnom orgáne primátora mesta bolo schválené.
Na verejnom zhromaždení proti predaju Štúrovho námestia, proti výstavbe Auparku na Štúrovom námestí a proti zavedeniu „systému“ parkovania sa v januári 2004 v Dome odborov zišlo viac ako 500 protestujúcich Žilinčanov. Na rozlúčku so zeleňou na Štúrovom námestí 26. apríla 2005 prišlo vyše stovky občanov. Zdá sa však, že takéto spôsoby protesty môžu vyvovať primátorovi Slotovi len úsmev na tvári.
Zostáva už len čakať, kedy predá celú Žilinu......