
Kozmonaut Gagarin zotrval na orbite Zeme 108 minút s cestovnou rýchlosťou viac jako 27,000 km za hodinu.
Sovietsky líder Nikita Chruščov zagratuloval majorovi Gagarinovi k jeho odvážnemu činu, pričom ako perlička je to, že odkaz bol odovzdaný z jeho víkendového domu při Čiernom mori.
"Tento let otvoril novú stránku v histórii dobývania vesmíru," dodal Chruščov.
Sovietska tlačová agentúra vydala prvú oficiálnu správu o lete krátko pred 8:00.
Národný hrdina
Rádio Moskva potom prerušilo vysielanie a priblížilo detaily letu. Major Gagarin sa bezpečne vrátil a vyvrátil tým obavy o nebezpečnosti a nemožnosti vesmírneho letu. Vyfúkol tým nádeje USA o prvenstve vo vesmírnych pretekoch. Avšak, Prezident Kennedy taktiež zagratuloval Sovietom k ich činu.
Zvesti, že sa Sovieti pripravujú vypustiť kozmonauta sa začali už niekoľko dní predtým. Bolo to vyvrcholenie dvoch rokov prípravných a tajných prác a tréningu Juriho Gagarina. Ten sa ako predchádzajúci radový major armády, vrátil na zem ako národný hrdina.
Bol ocenený titulom "Hrdina Rádioastronomického športu Sovietskeho zväzu" a veľkou recepciou na Červenom námestí v Moskve.
Jurij Gagarin sa stal medzinárodnou ikonou, ale bol ochránený od ďaľších misii do vesmíru, pretože predstavoval pre Sovietsky zväz veľkú hodnotu, ktorú si sovietska propaganda nemohla dovoliť vystaviť nebezpečenstvu.
V roku 1968 zomrel pri cvičnom lete neďaleko Moskvy za dosiaľ podozrivých okolností.