Určite úspešné bolo. SMS hlasovanie večera prekonalo svojho predchodcu, čísla sledovanosti sa dozvieme. Druhý večer plynul v rovnakej schéme ako prvý. Súťažiacich bolo len deväť. Vznikla medzera chýbajúcim desiatym finalistom? Možno šlo o súčasť programu lebo čas sčítavania hlasov vyplnila Banda Sama Smetanu. Ich vystúpenie spolu s tanečnou skupinou Partia sadlo, hoci folklórna základňa pieseň aj tancovačku pozná z ich klipu.
Druhému večeru spočiatku chýbala šťava. Minuli sa skeče a nápady moderátorov? Minuli sa nápady pri slovnom hodnotení porotcov a patriotov? Večeru chýbalo odľahčenie, úsmev. Schéma - medailón účinkujúcich, vystúpenie, hodnotenie, ovácie - sa rýchlo stala opozeranou. Programu začína chýbať zápletka, priebeh šiel rovno ako po šnúročke a bez prekvapivých uzlov. Osviežením bola prvoparílová vsuvka ĽH Javorníček až v druhej polovici programu či vtip Ladislava Konečníka.
Azda prvý večer, kde chlapčenská časť S hudbou vesmírnou bola nápaditejšia. Doteraz to mali moderátorsky vyvážené štruktúrou – hudba, chalan, baba. Zrazu sa zoskupenie ocitlo bez klavíra, piesňových a vtipných predeloch a výsledkom bolo moderovanie na úrovni stužkovej. Vyparádená Dominika pôsobila stŕpnuto, chlapci to ťahali aj za ňu, hoci miestami šlo o predely ťahané z päty.
Deviati finalisti mali šance na postup o čosi vyššie Aké boli pôvodné plány tvorcov nevedno, keďže porota využila počas predchádzajúcich kôl nejednu možnosť neposunúť nikoho do semifinále. Faktom je, že už druhýkrát sme dostali dávku najlepšieho folklóru vybraného sitom odbornou porotou
Rusínske trio
Súťažnú prehliadku započali krásne Rusínky. Svadobný obrad – lúčenie sa s mamou, domovom, požehnanie rodičov. Vizuálne pôsobivé predstavenie chytilo za srdce dostatočný počet esemeskujpcich divákov. Spätné obhliadnutie stojí za povšimnutie. Nebolo to jediné zoskupenie ktorému pompéznosť šou nepridáva na zdramatizovaní niekdajších tradícii.
Ľudová hudba Martinky Bobáňovej
V priebehu večera, pomedzi svadby, žarty, utancované vystúpenia akoby zaniklo toto zaujímavé zoskupenie. Odporúčam sa započúvať do terchovskej muziky v podaní mladej primášky ešte raz. Terchovská muzika sa dobre počúva, jej stojaté vystúpenie zas tak na pozeranie veľa neponúka. Po pôsobivých Rusínkach sa ťažko sústredilo na iný región, kraj, kultúru a prejav. Porota patriotov správne rozhodla o postupe, pretože až po ich nominácii som si uvedomil, že počas večera tam boli aj títo skvelí Terchovci.
Detský folklórny súbor Kornička
Na humornú nôtu, ktorá vydržala až do konca večera, udrela ako prvá Kornička. Vystúpenie predstavovalo detskú hru na svadbu. Za buchty, ktoré gazdina napiekla v novostavbe. Ešte stále sa nedostavili zimomriavky z vystúpení ako minulý večer. Kornička nepredviedla natoľko dramaticky silné predstavenie ako Šafolka. Svadba, hoci len ako detská hra, bola už druhýkrát počas večera. Spevavé číslo príbuzné fašiangovým litániám, prechádzalo pomedzi známe melódie (napr. Žalo dievča) s neznámymi textami.
Ladislav Konečník a Veronika Zgurišová
Z Trenčína sme sa dostali na Myjavu. Kým v prvej časti zaujala Veronika, partner Ladislav v druhej časti viedol svoju zverenkyňu sebavedome a s istotou. Hádam pre záverečný vtip nedostane RTVS pokutu.
Folklórna skupina Raslavičan
Raslavičania odtancovali cifry poctivo. Starší nemali problém stíhať s mladými, mladí tancovali svojou chuťou a silou. Z vystúpenia nebolo cítiť silené prispôsobovanie sa kvôli veku, ale decentná súhra. Celý večer sa dá zhrnúť slovom omladina. Raslavičania v jednom vystúpení podali obraz druhého semifinále aj s jeho plusmi aj s jeho mínusmi. Raslavičania nás roztancujú aj vo finále. Dúfam, že aj so skvelými zborovými hlasmi, ktoré boli excelentné zladené s hudbou a tancom.
Peter Vajda
Tanečník, ktorého chcel Ďurovčík do súboru. Temperamentným párovým čardášovým tancom podľa cigánskeho primáša roztancoval žilky v publiku. Najprv vystúpil z muziky a tancom roztlieskal nielen hľadisko plné divákov. V druhej časti už tvoril pár s dievčinou. Tanečný prejav zaujal rovnakou istotou ako myjavská dvojica, ale vychodniarskym temperament prevalcoval SMS hlasovanie. Východ sa v Zem spieva ukázal voči ostatným krajom dominantnejší, dravejší a pestrejší. Ak bude pokračovanie šou je to hodená rukavica súborom zo západného a stredného Slovenska. Pre Petra Vajdu je postup zaslúžený.
Ľudová hudba Javorníček
Prvý apríl v podaní Javorníčka, falošne odohratá polminútka, zafungoval. Nachytali sa diváci, porota. Na tých pár sekúnd ticha sa hádam dostavili u každého povestné "zimomriavky". Či boli chlapci z Javorníčka dohodnutí s režisérom, nevedno. Po prebudení diváci dostali dávku obchôdzkových piesní, ale prvotný dojem žartovnej skupiny, v pope by sme povedali recestickej, sa akosi nechceli vzdať. Hudba pôsobila prostonárodne, veselo, energicky, nevnímali sa smrteľne vážne, prišli svojou hudbou pobaviť. Na postup to nebolo ale práve táto prostonárodná podoba folklóru bude chýbať vo finále.
Folklórny súbor Poľana
Pestovanie slovenského folklóru za hranicami nie je až taká známa vec. Poľanu tvoria vysokoškoláci z Brna. Zahraničným súborom sa otvárajú pestré možnosti nešpecifikovať sa len na región kde súbor vznikol. Poľana síce ponúkla pestrosť ale nie viacgeneračnosť. Diváci sa rozhodli pre iný tanečný súbor.
Paľáčovci a Rozkazovači
Večer končil chlapmi ako hora. Obrátené garde z minulého kola (začínali chlapi, končil Rusín) neprospelo staršej generácii. Svojím vystúpením vybočili až príliš z množiny mladých mladších či detských vystupujúcich. Po Rusínkach sa nám ťažko navykalo na terchovskú muziku, ktorú zatienila ďalšie svadobné vystúpenie. Pozrite si Paľáčovcov ešte raz, porovnajte si ich s Horehornskými chlopmi. Oba zoskupenia boli rovnako na tom o pár tónov hore či dole. To k rozkazovačkám patrí. Vystúpenie Paľáčovcov, pozerajúc mimo sobotného programu, bolo územčisté a energické také aké má byť.Medzi desiatkou najlepších už ale partia chlapov je.