Medzinárodný deň detí v šľachtickom duchu

Aj šľachtici boli niekedy deťmi. Šľachtickými deťmi. Nasledujúci pondelok bude aj o nich. Spoločne so šľachtickými deťmi a pánom kráľom oslávime na bojnickom zámku Medzinárodný deň detí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V pondelok 1.júna bude celý zámok patriť deťom. Všetky ich bude vítať samotný pán kráľ. Vyhradil si na nich dostatok času. Dokonca kvôli nim nebude jeden deň ani kraľovať.

Pán kráľ Juraj bude už od skorého rána čakať vzácne návštevy. Každému venuje chvíľku svojho drahocenného kráľovského času. Návšteva u pána kráľa je veľká udalosť i česť. No návštevníci sa nemusia obávať. Na všetko ich pripravíme. Aby deti pred kráľa predstúpili tak, ako sa patrí, pripravili sme pre nich malé pelerínky, aby sa čo najviac podobali na malých šľachticov. Veľké i malé deti, chlapci i dievčatá - každý si vyberie pelerínku podľa svojho vkusu. A potom už ostáva len zhlboka sa nadýchnuť, vyrovnať sa a predstúpiť pred kráľov trón.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každé dieťa sa už od malička vzdeláva a učí. Najprv doma, potom v škôlke, neskôr v škole. Aj šľachtické deti bolo nutné učiť a vychovávať. Učili sa cudzie jazyky, spoznávať prírodu, jazdiť na koni, pochodovať, vyšívať, spievať i maľovať. A ako ich výchova vyzerala v praxi? To už všetkým prezradí dvorná vychovávateľka a jej dvaja mladí zverenici.

Učiť sa ale nebude len naše mladé panstvo. Niečo zručnosti si zo zámku odnesú aj detskí návštevníci. Vďaka mníchovi, ktorí už dlhé roky píše kroniku zámku, sa dozvedia, ako sa v minulosti písalo pomocou brka a atramentu na ručne robený papier. Svoje mená či odkazy si deti budú môcť dokonca touto technikou aj samé napísať. A nezabúdame ani na rodičov. Pokiaľ si deti budú cvičiť svoje pršteky a písať, dospeláci si budú môcť poprezerať staré listiny a pečate.

SkryťVypnúť reklamu

Srdečne Vás všetkých pozýva na Medzinárodný deň detí kráľ Juraj, mních, vychovávateľka a jej dvaja zverenci ako aj celý personál zámku.

Budeme sedieť v takýchto laviciach.

Obrázok blogu

Písať budeme brkom a atramentom.

Obrázok blogu

Pred vstup ku kráľovi sa vyobliekame.

Obrázok blogu

Spoznáme výchovu šľachtických detí.

Obrázok blogu

A nazrieme aj do starých listín.

Obrázok blogu

...

Petra Gordíková

Petra Gordíková

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu