Petra Gordíková
A nastala tma...
V sobotu večer sa obyvateľom Bojníc a okolia naskytol nezvyčajný pohľad. Bojnický zámok zmizol v tme.
Takýmalýworkoholik. Zoznam autorových rubrík: Spoločnosť, História, Zo zákulisia, Drobničky a neškodné hlúposti, Fotografie, Pozvánky, Expozícia, Podujatia, SNM a iné múzea, Pamätáte sa?, Súkromné, Nezaradené
V sobotu večer sa obyvateľom Bojníc a okolia naskytol nezvyčajný pohľad. Bojnický zámok zmizol v tme.
Leto je obdobie, keď rapídne stúpa počet návštevníkov v kultúrnych pamiatkach. Inak to nie je ani u nás. I preto vždy pred začiatkom letnej sezóny hľadáme nových ľudí, ktorí si chcú letné prázdniny vyplniť zaujímavou činnosťou.
Dnes si spolu posvietime na zbierkové predmety súvisiace s fajčením. Fajčenie bolo odjakživa obľúbeným zlozvykom. Aj vďaka tomu si dnes môžeme obzerať staré fajky či tabatierky.
V zbierkach SNM - Múzea Bojnice sa nachádza mnoho zaujímavých exponátov. Niektoré ale nemajú toľko šťastia, aby boli vystavené v expozícii zámku. Takýmto príkladom je aj detské pohrebné nosidlo. Nie a nie ho umiestniť niekam na prehliadkovú trasu. Ale blížiace sa „dušičkové" obdobie je azda jediným vhodným okamihom na jeho predstavenie verejnosti. Nech sa páči, zoznámte sa.
Domáce knižnice sú plné kníh. Ale len málo z nás má doma knihu, ktorú si vytvoril so svojou rodinnou počas spoločných výletov. A pritom to vôbec nie je ťažké. Knihu U nás doma, si totiž môže každá rodina vytvoriť sama počas 9 výletov po hradoch a zámkoch Slovenska.
Počas Trenčianskych hradných slávností vyhlásil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja výsledky súťaže Sedem divov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Víťazom sa stal a prívlastok najväčší div získal Bojnický zámok.
Po vyslovení jeho mena si každý z nás predstaví niečo iné. Zberateľa, milovníka umenia, filantropa, čudáka, rozhľadeného muža, cestovateľa, pána s vycibreným vkusom, tajomného grófa,...
Pripomeňme si, čo sme za posledných 12 mesiacov zažili a prežili v priestoroch bojnického zámku.
Prvý písomne podložený návštevník prišiel na návštevu bojnického zámku už v roku 1907. Bol ním Ján Ökvöss, vojenský dôstojníka príslušník rakúsko-uhorskej armády. Dnes ráno sme pod vstupnou bránou privítali dvanásť a pol miliónteho návštevníka.
Možno ju prilákal ruch v expozícii. Možno ju zaujal lektorský výklad. Možno len chcela vidieť zreštaurovaný hráčsky stolík. Možno ...
Neveríte, že aj táka „stará a skostnatená inštitúcia ako múzeum by mohla ísť s dobou? Myslím, že s dobou ešte tak úplne nekráčame rovnakým tempom. Ale minimálne sa o to snažíme. Doba letí rýchlo a mi pri nej cupitáme malými krôčikmi a snažíme sa nestratiť v súčasnom svete.
Mame za sebou prvý víkend Rozprávkového zámku. Už od štvrtku štartujeme druhú etapu. Celý týždeň mi chodilo veľmi veľa e-mailov s otázkou: Ako sa dostať do zámku bez čakania? Jedno riešenie by tu bolo... V rukách držím ešte jednu čestnú vstupenku pre dve osoby. Táto vstupenka jej držiteľa oprávňuje k bezplatnému vstupu bez čakania v rade pred pokladňou.
Vynašiel predchodcu dnešného scrabble, navrhol nyctograph (prístroj umožňujúci písanie potme), vymýšľal rôzne kartové hry, puzzle, navrhol nové pravidlá pre kriketové a tenisové turnaje, vylepšil rôzne už existujúce vynálezy, počas svojho života napísal takmer 97 000 listov plných hádaniek, kryptogramov, kresieb či rébusov. Lewis Carroll. Autor čarovných príbehov Alice z krajiny zázrakov.
Rozprávku o škaredom káčatku, ktoré sa zmenilo na krásnu labuť, v týchto dňoch sledujeme s obrovskou zvedavosťou na vlastné oči. Aj keď musím podotknúť, že mne osobne sa zdajú nádherné už teraz ...
Dnes by som vám rada priblížila kolekciu reprodukcií najvýznamnejších autoportrétov. Podobizne sú maľované na lepenke a ich autorom je Giuseppe Maraschini.
Dnes sa u mňa zastavil jeden príjemný človek s informáciou, že má pre mňa pár záberov - ako spomienku na Annu. Na Annu Rosinu. Na ženu, ktorá počas posledných dní výrazne otriasla mojim životom. Tým pracovným i súkromným.
Napriek svojim krásnym dvojlaločným listom patrí ginko k ihličnatým stromom. V jesennom období dominuje nielen nášmu parku svojou žiarivou korunou.
Z času na čas si zo zvedavosti zadám do Googla pojmy ako napríklad zámok Bojnice, gróf Ján František Pálfi, názvy jednotlivých našich podujatí a podobne. Veď predsa treba mať obraz o tom, čo sa o nás vo svete píše. A občas som teda celkom prekvapená - ba dokonca i nesmierne pobavená. Na odľahčenie každodenných starostí pripájam pár perličiek z môjho „archívu.
V archíve Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice sa nachádzajú vzácne dokumenty, ktoré osvetľujú doteraz málo známe skutočnosti z histórie bojnického zámku. Jedným z takýchto pokladov je ak návštevná kniha stará presne sto rokov.