Až do konca septembra si všetci návštevníci zámku okremprehliadky môžu prezrieť aj nádhernú výstavu. Nesie názov "Secesia" aautorsky sa pod ňu podpísala Mgr. Katka Malečková. (Touto cestou jej veľmipekne ďakujem za toľkú krásnu :-) )
Výstava je inštalovaná v západnom krídle Bojnického zámku(poznámka pre miestnych: v tzv. Gagarinke) a nájdete na nej exponáty z 13múzeí. Objaviť medzi nimi môžete i spodné prádlo, dobové šaty, čajové súpravyči nábytok. O období secesie a o výstave ale asi najlepšieporozpráva sama autorka:
"Secesia je posledný„ucelený“ sloh, ktorý na konci 19. a začiatku 20. storočia ovládolarchitektúru, maľbu, sochárstvo ale predovšetkým umelecké remeslo.Napriek tomu, že tu boli snahy zjednotiť a unifikovať predlohy a hlavnevýsledný produkt tvorby v jednotlivých odvetviach umenia, mal v rôznychkrajinách Európy rôzne pomenovanie - Secesia, Jugendstil, Art Nouveau,Modern Art, Modern Style, Fin de Siècle, Modernisme, Stile Liberty,Wiener Secesion, Mir Iskustva, či zjemňujúce pomenovanie – La belleépoque.
Nakonci 19. storočia vznikali rôzne spolky mladých umelcov, ktorív svojom programe deklarovali odstúpenie od starých, konzervatívnychskupín a propagovali nástup nového umenia. V Paríži vznikol Salónnezávislých, v Mníchove spolok Secesia a začal vychádzať časopisJugend, podľa ktorého dostala secesia v v nemeckých krajinách názov –Jugenstil. Podobné spolky vznikli vo Viedni v roku 1897 a v Berlínev roku 1898.
Vposledných rokoch 19. storočia prebiehal ostrý boj medzi starýmia novými tendenciami vo výtvarnom prejave a historizmus prehral,pretože nedokázal dospieť k novým tvorivým postupom. Po roku 1890 sastalo štúdium prírody ako večnej učiteľky nevyhnutnosťou pre umeleckýchremeselníkov. Prírodné motívy, najmä kvety sa ocitli v nenahraditeľnejúlohe vo výzdobe skla, keramiky, striebra, textilu, ale aj nábytku.
Obdobieod roku 1895 až do roku 1914 je doba, ktorá je v európskom výtvarnomumení spojená so slohom secesie. Naša výstava prostredníctvom exponátovpribližuje toto obdobie najmä v produkcii umeleckého remesla.Prezentované exponáty sú jedinečné a pochádzajú dohromady z 13slovenských múzeí. Okrem Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice súto nasledujúce múzeá: Múzeum mesta Bratislavy, SNM-Múzeum Betliar,SNM-Historické múzeum Bratislava, SNM-Múzeum Červený Kameň, SNM-Spišskémúzeum Levoča, Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, NBS – Múzeummincí a medailí Kremnica, Východoslovenské múzeum Košice, Tríbečskémúzeum Topoľčany, Ponitrianske múzeum Nitra, Trenčianske múzeum Trenčína Západoslovenské múzeum Trnava."

