Fotografovanie v expozícii múzea. Áno alebo nie?

Počas posledných dní sa mi podarilo viackrát sa zapojiť do diskusie o zákaze fotografovania v múzeách. Zhodou okolností sme sa pri jednej takejto debate stretli traja ľudia z troch rôznych múzeí (z troch zámockých / hradných múzeí) z dvoch rôznych štátov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Fotografovanie v expozícii múzea v našichkončinách som až do nedávna považovala za samozrejmosť. Evidovala som zahraničnémúzea, ktoré mali v návštevnom poriadku rôzne zákazy: prísny zákaz fotiť v celom objekte, zákaz fotiť v interiéroch, zákaz fotiť s použitým blesku, zákaz fotiť vybrané exponáty, zákaz ...

Až v poslednom období si uvedomujem, že sa tieto trendydostávajú i k nám. Už aj v SNM máme prvé lastovičky. Zákazfotografovania počas prehliadky zaviedol pred časom napríklad aj hrad Červený kameň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdu povediac, dosť ma to zaskočilo. Neviem zaujaťkonkrétny postoj. Na jednu stranu rozumiem, že tak z dôvodu bezpečnostiako aj z dôvodu ochrany zbierkových predmetov to svoje opodstatneniemá. A uvedomujem si aj to, žeturisti-fotografisti občas zdržiavajú prehliadku a hľadaním vhodnéhomiesta na fotenie vyrušujú ostatných počas lektorského výkladu.

No predovšetkým si myslím, že dobrá fotografiav rodinnom albume je najlepšou reklamou pre naše múzeum. Veď čo je lepšie,ako keď si návštevník odnesie zo zámku krásne fotografie, ktorými sa chválicelej rodine?

Fotografovanie v expozícii múzea. Áno alebo nie?

Petra Gordíková

Petra Gordíková

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu