Svadobné šaty neviest významnýchrodov sa šili zo vzácnych látok, prešívali sa zlatým a striebornými niťamia dopĺňali sa drahými kožušinami a šperkami. Na zhotovenie šiat samíňali neuveriteľné množstvá látok, ktoré hýrili farbami. Farbiť látky si totižv minulosti mohli dovoliť len bohatí.
Dnes sú akýmsi symbolom svadbybiele svadobné šaty. Biela farba bola pomerne nevhodná na bežné nosenie.A keďže nevesty šaty častokrát nosili po sobáši ako spoločenské šaty nainé významné udalosti, nemala táto čistá farba veľký úspech. Preferovala sahlavne modrá farba. Tá bola a je symbolom nepoškvrnenej čistoty a nadpozemskejlásky. V kresťanskom svete sa táto farba spája s Pannou Máriou, ktorása zvykne vyobrazovať práve v modrej farbe. V minulosti nevestyverili, že práve modrá farba im zaručí vernosť manžela a nekonečnosťvzájomnej lásky. Možno i preto sa do dnešných dní zachoval zvyk mať nasebe počas svadobného dňa čosi modré.
Veľkej obľube sa popri modrejtešila aj jemne ružová farba. Jej sýtejšie odtiene a červená farby boliale v nemilosti. Tieto odtiene sa totiž dosť často spájalis pobehlicami a nemravnými ženami.
Zaujímavý bol aj vzťahk iným farbám. Napríklad taká hnedá bola považovaná za veľmi fádnua bola spájaná skôr so služobníctvom. Podobný osud mala i šedá farba.Tá upadla do zabudnutia po tom, čo sa začala používať na rovnošaty služobníctvaaristokratických rodín.
Osemnáste storočie postavilo dopopredia žltú farbu. Tá žala úspechy na všetkých frontoch. Nebolo tomu ale takvždy. Predtým bola jasne žltá farba dosť intenzívne spájaná s pohanstvoma v kostoloch ju dokonca zakazovali.
Svadobné šaty tak, ako ich poznáme dnes, sa na scénudostali až koncom osemnásteho storočia. Tento fakt je spojený s vynájdenímtkacieho stroja a importom mušelínových látok z Indie.
Za prelomovú považujeme svadbu anglickej kráľovnejAlžbety. Tá sa vydávala v bielych saténových šatách s bohatouvlečkou. Vlečku jej dokonca nieslidružičky, čo sa veľmi rýchlo stalo módnym. Od tých čias sa biele šatya vlečky veľmi intenzívne rozšírili a dnes už takmer nenájdetenevestu, ktorá by sa tejto romantickej predstavy vzdala.
FYI:
Dokonca ani svadobná kytica v minulosti nebola úplne bežná.Súčasťou svadobných šiat sa stala až v dvadsiatych rokoch 20. storočia.

Kráľovná Alžbeta 1947

Detail na šaty, ktoré boli vystavené v múzeu pri príležitosti 60. výročia svadba kráľovnej Alžbety (bez vlečky)

Svadobné šaty z roku 1759

Svadobné šaty z obdobia 1830-1850

Svadobné šaty z roku 1840

Svadobné šaty z roku 1868

Svadobná fotografia z roku 1931

Svadobné šaty z roku 1939

Svadobné šaty Lady Diany z roku 1981