Na Bali sú bohovia doma

Na Bali je viac chrámov ako domov. Sto pro, lebo okrem desiatich hinduistických svätýň na každej ulici má aj každý dom svoj vlastný chrámik. Taxikár má malý oltárik prilepený nad tachometrom, výletný lodník ceremoniálne páli voňavé tyčinky nad preskleným dnom lode, cez ktoré sa bieli výletníci kukajú na ryby. Predavač v obchode, ktorý ťa práve ošmekol o milión rupií, sa najprv pokloní chobotnatému Ganešovi na podstavci v kúte, než si strčí peniaze do vrecka. Chodníky, aj keď nie bohvieako čisté, sú zasypané kvetmi, len aby sa ustavične súperiace sily dobra a zla ukľudnili. Aj usmievaví aj nasratí ľudia sa bez prestávky kamarátia s Bohmi. Tí im zato dovoľujú žiť v pozemskom raji, plnom pláží, sopiek, ryže a cudzincov s tučnými peňaženkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Bali ma privítalo akváriom zaveseným nad pisoárom v letištnom hajzli. VEurópe by na tom mieste bola buď opľutá stena alebo reklama na kondómy. Hneďsom vedel, že tento ostrov nie je celkom normálny.

Po dvadsiatich minútach jazdy taxíkom som si tým bol istý. Tento národ jebuď geneticky vyšinutý, alebo sem pozvážali nadaných ľudí z celého sveta. Natomto ostrove žijú samí umelci. Celé dediny nerobia nič iné, iba vyrábajúumelecké skvosty. V jednej dedine sa tisíc ľudí špecializuje na zlatníctvo, v ďalšejsú všetci umeleckí sochári. Potom sú tu ešte rezbári (hneď niekoľko dedín). Omaliaroch ani nehovorím. Tí maľujú obrazy, kde sa to hemží strašidlami, ľuďmi,opicami, krokodílmi a miliónom paliem, každý lístok vykreslený do detailu. Trvá im to mesiace. Potom za tosamozrejme chcú adekvátnu cenu. Nám prachatým cudzincom zvyknutým na lacnéreprodukcie to príde veľa, najmä keď vidíme na každej ulici desiatky obchodov,každý obvešaný podobnými obrázkami. Dajú za menej? Možno, ale možno len mávnurukou a idú kresliť ďalej. Niekto to časom kúpi. Žiaden zhon. Nechce sa miveriť, koľko dobrého umenia je všade naokolo. Čo s tým robia? Vyvážajú dozápadných galérií? Nie, načo? Niekto to časom kúpi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohovia nie sú na biznis.

Alebo predsa? Bohovia každopádnevedia, ako na ľudí. Myslím, že svojim miestnym fanúšikom davajúsúkromné lekcie z psychológie.

Prenajal som si auto so šoférom (to tu robí každý kto chce prežiť cestuz jedného konca ostrova na druhý - nielen Bill Gates a ja). UsmievavýGusti, ktorý sa naučil angličtinu z rozpadnutej učebnice, čo má strčenú podsedadlom. Samouk génius. Požehnaný to šofér. Spýtal som sa koľko rupií budechcieť. On sa len usmial od ucha k uchu a povedal, že to je úplne na mne. Nebudemi ukazovať ceník, lebo ja som predsa jeho kamoš, a koľko mu budem chcieť dať,toľko bude fajn. Potom sa celou cestou naozaj správal ako kamoš. Pýtal som saho, či občas cestuje. Napríklad do Jakarty. A on že nie, že nemá prachy. Ja somvraj ten šťastlivec, ktorý si môže dovoliť ísť pozrieť jeho krajinu. On musí trčať na zadku doma. Asisekundu som ho ľutoval, potom som mu pripomenul, že žije na Bali,a šťastlivec je on, lebo nemusí nikomu platiť, aby sa tam dostal. Lensa zasmial. Nakoniec som mu dal o polovicu viac, ako keby vyjednával nazačiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Ináč, jazdenie po cestách na Bali je tiež umenie. Len sa to ako Slovák nesnažtenapodobniť. Cesty sú prepchaté motorkami, autami, dodávkami, občas nejakýnákladiak alebo krava. Cesty sú úzke. Semafory väčšinou nie sú. Uprostredúzkych križovatiek nestoja policajti, ale kamenné sochy hrdinov z Mahabharáty.Napriek tomu sa to všetko hýbe. Sústavne, plynulo, prirodzene. Za celý týždeňsom nevidel ani jedného mŕtveho. Ako je to možné, keď sa všetci ustavične predbiehajú,zo všetkých strán, aj keď oproti idú tri motorky? Neviem, zázrak? Silno topripomína vtákov v kŕdli. Všetci relaxovaní, každý na svojom mieste. Ak tonaozaj veľmi chcete skúsiť, dajte si najprv tak pol fľaše vodky ...

SkryťVypnúť reklamu

Na Bali je hneď niekoľko sopiek. Stoja v rade, od najstaršej, skoro celkomrozmytej dažďom, až po najmladšiu, ktorá každých pár desaťročí zdevastuje polkuostrova. O pár rokov neskôr sú už svahy opať zelené, a ryžové políčka sašplhajú až pod vrchol. Hneď za nimi chrámy. Poviem Vám, Brahma, Višna a Šivanemajú z obývačky zlý výhľad. Ľudia tiež nie, keď tam sedia v tom kostole, skvetnými obetami všade okolo, a tancujúcimi duchovnými.

Jeden večer som si kúpil lístok na iný, tradičný balinézsky tanec preverejnosť. Začalo to omračujúco: dvadsať chlapov búcha na cymbaly a gongy,zatiaľčo uprostred javiska vrtí zadkami tucet žien v blyštiacich sa závojoch.Neviete si oči dostatočne vyočiť a uši vyušiť. Ženy krútia úplne všetkým, odočí až po prsty, chlapi od cymbalov zazerajú na cudzincov, že prečo im takokukávajú ženy. Všetci v tranze, nikto nezaspáva. To je celé také krásne, až jeto čudné. Celé totálne iné. Ani neviem, ako sa to celé dá vstrebať.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že už sme si odvykli žiť v raji. Je tu príliš pekne. Nechoďte sem,je to nebezpečné!

Ubud1
Ubud1 

Obchod s keramikou a hinduistickým chrámom na streche

Obrázok blogu

Chcete jablko alebo umelecké dielo?

Obrázok blogu

Rezbárska dielňa a miestny boží príbytok

Obrázok blogu

Dvere a okno (celkom obyčajné)

Obrázok blogu

Socha v záhrade v Ubude

Obrázok blogu

Ak umenie na Bali zobrazuje realitu ...

Obrázok blogu

Hlava na stole - to Vám ponúknu v reštaurácii

Obrázok blogu

Občas sa sochy hanbia a nosia sukne

Obrázok blogu

Neviem či jeden malý biely chlapec bude ako obeta stačiť...

Obrázok blogu

Starý súdny dvor v Klungkungu

Obrázok blogu

Opice sú posvätné. A drzé.

Obrázok blogu

Staré chrámy chcú novú strechu (Besakih)

Obrázok blogu

Tradičný tanec Legong. Ženy vyzerajú a hýbu sa ako bábiky.

Obrázok blogu

Miestni chlapi keď sa naserú.

Obrázok blogu

Jedna z brán do chrámu v Bangli.

Obrázok blogu

Bambusy okolo cesty ktorou sa ide na posvätné ceremónie.

Obrázok blogu

Ženy nesú bohom banány a iné pochúťky.

Obrázok blogu

Kvetné obety. Všade. Stále.

Obrázok blogu

Ceremoniálne kúpele v Pura Tirta Empul.

Obrázok blogu

Kaldera sopky Kintamani s jazerom a pár dedinami.

Obrázok blogu

Ryži sa na Bali darí.

Obrázok blogu

Na kávovej plantáži.

Obrázok blogu


Západ slnka nad sanurskými hotelmi.

Martin Grecula

Martin Grecula

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pozorujem svet. Snažím sa pochopiť, o čo ľuďom ide. A o čo ide mne. Zoznam autorových rubrík:  Zo zemeguleZ rodnej hrudyRozvahy a odvahy

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu