Pravda o zvyšovaní cien plynu: pred ďalšou plynovou krízou nás ochráni len jediná vec - koniec závislosti na fosílnych palivách

Nad zdražovaním plynu nevyhráme, musíme hľadať iné riešenie. Také, ktoré využijeme nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Energetická kríza otriasa Európou a nevyhla sa ani Slovensku. Podniky obmedzujú prevádzku, dodávateľské firmy sa sťahujú zo Slovenska a ľudia sa právom obávajú o to, ako rastúce ceny energií postihnú ich domácnosti a rodinné rozpočty. Prekvapujúce je, že sa vo verejných debatách o príčine tejto krízy často a s obľubou ukazuje na nesprávnych vinníkov.  

Čo je teda za rastúcimi cenami energií? 

Súčasný nárast cien elektrickej energie spôsobil nárast cien fosílneho plynu. Tohto roku narástli štvronásobne  - z 19 eur/MWh v januári na 82 eur/MWh v septembri. A pretože značná časť elektriny sa v EÚ vyrába práve z plynu, s nárastom cien za plyn rástli aj náklady na výrobu elektriny, a to trojnásobne - z 53 eur/MWh na 150 eur/MWh. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodov nárastu cien plynu je niekoľko. Úlohu hrajú európske aj globálne faktory, ako krátkodobý nedostatok v dodávkach plynu či tuhá zima spojená s pokoronovým globálnym oživením ekonomiky. Napriek tomu, že rôzni aktéri sa predbiehajú v ukazovaní prstom na široké spektrum možných vinníkov, táto kríza má len jedného hlavného hýbateľa - je ním samotný plyn a naša obrovská závislosť od neho. Otrasie navyše našim hospodárstvom a skomplikuje životy tých najzraniteľnejších. Ľudia sú dnes rukojemníkmi plynárenského a ropného priemyslu, a ten nie je schopný zabezpečiť stabilné a cenovo prijateľné dodávky. Táto situácia sa navyše môže opakovať donekonečna. Spoliehame sa totiž na dovoz surovín, ktorých cenu a bezpečnosť dodávok nemôžeme ovplyvniť.

SkryťVypnúť reklamu

Počkať počkať, a čo zelené politiky? Nie je to náhodou ich vina?

Spomedzi množstva hlasov, ktoré sa snažia odpútať pozornosť od hlavného vinníka - fosílneho plynu - nenechali na seba dlho čakať ani oportunistické vyjadrenia, ktoré zo súčasnej krízy začali viniť, pozor, čo iné, ako klimatické politiky alebo obnoviteľné zdroje energie. Nič na tom, že to je argument na úrovni školáckych ospravedlnení o tom, že domácu úlohu žožral pes. Za rastúce ceny energie môže totiž iba plyn. Ako sme už povedali, keďže rastú jeho ceny rastú aj náklady na výrobu energie. 

Proti klamstvám o tom, že by za dnešnú krízu mohli zelené politiky či prechod na čistejšie zdroje energie, sa vyjadril aj Fatih Birol, riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry. Nie, nie je to riaditeľ žiadnej “zelenej” inštitúcie, ale tej konzervatívnej organizácie, ktorú  vytvorili s cieľom zaručiť stabilný dopyt pre fosílne palivá, ako ropa a uhlie. Birol povedal, že ,,nedávny nárast svetových cien zemného plynu je výsledkom viacerých faktorov a je nepresné a zavádzajúce zvaľovať zodpovednosť na prechod na čistú energiu”. Zároveň dodal, že ,,…dobre riadený prechod na čistú energiu je riešením problémov, ktoré dnes vidíme na trhoch s plynom a elektrickou energiou, nie ich príčinou."

SkryťVypnúť reklamu

Ešte otvorenejšie veci pomenoval výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans: ,,Keby sme mali Zelenú dohodu pred piatimi rokmi, neboli by sme v tejto situácii, pretože by sme boli menej závislí od fosílnych palív a zemného plynu.”

Podľa analýzy Centra pre výskum energie a kvality ovzdušia (CREA)  dokonca obnoviteľné zdroje energie ušetrili krajinám EÚ za prvé tri mesiace plynovej krízy celkovo 33 miliárd eur. Ak by sme teda nemali obnoviteľné zdroje energie, mali by sme účty za plyn o 33 miliárd eur vyššie. Boli to totiž práve obnoviteľné zdroje energie, ktoré v tomto období umožnili pokryť spotrebu energie a výrazne znížiť náklady na dovoz drahých fosílnych palív, medzi ktoré patrí plyn.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosťou, ako predísť podobnej kríze do budúcnosti, je práve zmena toho, akú energiu využívame a akí sme pri tom efektívni. Odpoveď je jednoduchá: sú to obnoviteľné zdroje energie a zvýšenie energetickej efektívnosti. 

Rozvoj takéhoto systému totiž znižuje riziká nestálych cien dovážaných fosílnych palív, navyše minimalizuje vplyv geopolitických faktorov a zmeny na svetových trhoch.  Energiu zo slnka, vetra či geotermálnych zdrojov totiž dokážeme získavať tu u nás doma a nič by nás nestála.

Počkať a nie je aj ten plyn zelený? 

Plynárenský priemysel sa nám dlhú dobu snaží vsugerovať, že plyn je prechodové či dokonca zelené palivo na ceste k budúcnosti bez emisií. V súčasnosti je však stále jasnejšie, že plyn je skratkou jedine do klimatického pekla. Je totiž zodpovedný za také vysoké emisie, že dokonca predbehli aj emisie starého známeho nepriateľa klímy - uhlia.

Pri ťažbe a preprave plynu sa totiž uvoľňuje metán, ktorý je podľa Americkej vesmírnej agentúry NASA až štvrtinovo zodpovedný za stav doterajšieho otepľovania klímy. Práve preto je absolútne kľúčový pre riešenie klimatickej zmeny. Koncentrácie metánu v atmosfére dnes, bohužiaľ, rastú najrýchlejšie od roku 1980. Obmedzenie ťažby a využívania plynu, a teda aj zníženie emisií metánu, je pritom jedným z najefektívnejších riešení klimatickej krízy. Štúdia Organizácie spojených národov (OSN)  poukazuje na to, že v dôsledku krátkej životnosti metánu v atmosfére má znižovanie jeho emisií obrovský potenciál zmierniť klimatickú krízu. Ak by sa nám podarilo výrazne znížiť jeho emisie do roku 2030, mohli by sme ročne predísť až 255 tisícom predčasných úmrtí spojených s klimatickou krízou a strate až 26 miliónov ton plodín.

No, ale čo teraz? 

Naši politickí predstavitelia musia zaviesť opatrenia, ktorými zaručia, že žiadna domácnosť nebude túto zimu odrezaná od dodávok energie. Kríza cien energií prichádza v čase, keď mnohí z utrpeli stratu príjmu v súvislosti s pandémiou Covid- 19 a hrozí, že len umocní problém energetickej chudoby. Naši politici a političky musia zabezpečiť, aby sociálne slabší, pre ktorých účet za energie predstavuje významnú časť rodinného rozpočtu, nezostali tejto kríze na pospas.  

Z krátkodobého hľadiska potrebujú zraniteľné domácnosti finančnú podporu - či už vo forme poukážok, daňových úľav, obmedzenia cien alebo kombinácie týchto a iných opatrení. Potrebujú záruku, že ich štát ochráni.  

Z dlhodobejšieho hľadiska treba len jedno: prestať v takej vysokej miere využívať plyn. Namiesto nelogického zvyšovania závislosti od plynu cez dotácie na plynové kotle, znižovanie energetickej efektívnosti budov alebo nezmyselného plánu na vybudovanie terminálu LNG na Dunaji,  treba naštartovať  politiky, ktoré nás tejto závislosti zbavia. Ak totiž vyrábame elektrinu z plynu, kúrime plynom, varíme a jazdíme na plyne, keď plyn dôjde alebo jeho cena prudko stúpne, môže to zraziť hospodárstvo aj rodinné rozpočty na kolená. Navyše, to nie je ojedinelá situácia: plynovej kríze nečelíme prvý ani druhýkrát. A pokiaľ nebudeme mať konkrétny plán, nebude to ani naposledy.

Vláda musí zaviesť opatrenia, ktoré znížia celkový dopyt po energii cez zvyšovanie energetickej efektívnosti a musí naštartovať prechod na obnoviteľné zdroje energie. Pred takouto krízou v budúcnosti nás, ako jediné ochránia lacné technológie obnoviteľných zdrojov, elektrifikácia, inteligentné siete a lepšie skladovanie energie. 

Prístup k cenovo dostupnej energii je otázkou základných potrieb a základných práv. Život v dome s primeraným vykurovaním nie je luxus a nemal by byť predmetom záujmu len v čase krízy. Dokončením energetickej transformácie môžeme dosiahnuť, že to bolo naposledy, kedy cena plynu viedla k takejto kríze.


Autorky komentáru:
Dorota Osvaldová, Koordinátorka kliamtickej kampane Greenpeace Slovensko

Katarína Juríková, Riaditeľka Greenpeace Slovensko

Greenpeace Slovensko

Greenpeace Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Greenpeace je nezisková mimovládna organizácia ochrancov životného prostredia aktívna vo viac ako 40tich krajinách sveta. Aby sme si zachovali stopercentnú nezávislosť, neprijímame dary od vlád, priemyslu či politických strán. Ako medzinárodná organizácia sa Greenpeace zameriava hlavne na problémy celosvetového významu ohrozujúce životné prostredie ako aj ľudské zdravie Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu