Prečo by otvorenie 12. ťažobného poľa na hornej Nitre bolo zlým sci-fi

Uhoľná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. (HBP) sa už dva roky snaží otvoriť ďalšie, 12. ťažobné pole. Pre obyvateľstvo a životné prostredie hornej Nitry by to znamenalo jedno nepodarené sci-fi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Hornonitrianske bane Prievidza, a.s.
Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. (zdroj: Michal Burza, Greenpeace Slovensko)

Príbeh zlého sfi-ci začína v roku 2016. Vtedy spoločnosť HBP poslala, v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, na Ministerstvo ŽP zámer na otvorenie nového ťažobného poľa pre hnedé uhlie. Ministerstvo ešte v tom roku s aktivitou súhlasilo. Avšak, snahy HBP narušili odvolania sa bojnických kúpeľov a miestneho pozemkového spoločenstva. MŽP odvolaniam vyhovelo a v roku 2017 svoje predchádzajúce súhlasné rozhodnutie zrušilo. Návrh na otvorenie 12. ťažobného poľa sa tak vrátilo na nové prejednanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne všetci čakáme na rozhodnutie MŽP, ktoré je v nedohľadne. Pripomeňme si však, čo by sa stalo, keby ministerstvo opäť vyhovelo zámeru HBP a povolilo ďalšiu ťažbu.

Ľudsky o neľudskosti

V zámere HBP sa doslova píše: “Vydobytie zásob uhlia v dotknutom území bude mať za následok pokles terénu a zaplavenie časti územia vodou. V dôsledku týchto skutočností bude potrebné pred začiatkom hlbinnej ťažby uvoľniť povrch preložením jestvujúcich dopravných trás, inžinierskych sietí, infraštruktúrnych diel a vodných tokov mimo záujmové územie. (str. 88).”

A teraz ľudsky. V praxi by otvorenie 12. ťažobného poľa znamenalo preloženie:

Skryť Vypnúť reklamu
  • časti riek Nitra a Handlovka,

  • železničnej trate na úseku Nováky – Koš,

  • vysokotlakového plynovodu,

  • metalického kábla ŽSR,

  • optických káblov telekomunikačných operátorov

  • a elektrického vedenia vysokého napätia

Toto všetko nepredstavuje len obmedzenia pre obyvateľov. Ide najmä o obrovský zásah do životného prostredia hornej Nitry.

Pozrime sa bližšie na prípad rieky Nitra a Handlovka.

Horná Nitra
Horná Nitra (zdroj: Greenpeace Slovensko)

Nepodarené sci-fi baní

V súčasnosti preteká rieka Nitra a jej prítok Handlovka územím, kde HBP plánuje ťažiť hnedé uhlie. Preto táto ťažobná spoločnosť potrebuje, aby sa časti oboch riek premiestnili mimo plánovaného ťažobného územia. V prípade rieky Nitry ide o viac ako 3-kilometrový úsek.

Možno si poviete, že o nič významné predsa nejde. No, práve v tomto momente sa to začína podobať na nekvalitne napísané sci-fi. Totiž, obe korytá už kvôli ťažbe raz preložili. Bolo to v roku 2009, keď povrch museli uvoľniť pre ťažbu zásob uhlia v 11. ťažobnom poli. Áno, čítate dobre. Ani nie po 10 rokoch chce firma HBP znova pre ťažbu hnedého uhlia premiestňovať toky.

Skryť Vypnúť reklamu

Rieka Nitra patrí medzi najviac znečistené toky na Slovensku. Medzi významnými znečisťovateľmi sa skloňujú hornonitrianske uhoľné bane. Táto rieka má do roku 2021, resp. 2027 dosiahnuť dobrý stav vôd. HBP takto plánujú výrazne zasiahnuť do koryta rieky, a to druhýkrát za ostatných desať rokov.

Všetko pre uhlie

A prečo táto “paráda”? Aby sme mohli, ako výstižne napísal Peter Tkačenko,„draho ťažiť bahno s výhrevnosťou pod úrovňou energetickej hodnoty cukru a potom ešte platiť za jeho spaľovanie a dýchať vzniknuté splodiny."

Má pravdu. O viditeľnej aj neviditeľnej cene, ktorú platíme za uhlie, sme písali pred týždňom.Spaľovanie vyťaženého hnedého uhlia ľudí podľa údajov z roku 2015 „stálo“ 219-tisíc dní pracovnej neschopnosti, až 712 predčasných úmrtí a až 14 727 zbytočných astmatických záchvatov. To všetko sú údaje za jeden jediný rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Konečné rozhodnutie má vo svojej réžii MŽP. Ak sa ani vám, tak ako nám, nechce čakať so založenými rukami, môžeme aktívne ukázať svoj postoj.

Na začiatok stačí, ak sa svojím podpisom pridáte k petícií miestnych obyvateľov z Opatoviec nad Nitrou. Tí žiadajú útlm ťažby a spaľovania uhlia a tvorbu nových udržateľných pracovných miest v okrese Prievidza mimo banského odvetvia. Ich obec je totižto jedna zo šiestich, ktoré má vytúžené ťažobné pole HBP podkopať. 

Želáme si, aby obyvatelia hornej Nitry mali možnosť natočiť úspešný a kvalitný film. A aby sa nestali obeťou zlého a nezmyselného sci-fi filmu.

Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko

Greenpeace Slovensko

Greenpeace Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Greenpeace je nezisková mimovládna organizácia ochrancov životného prostredia aktívna vo viac ako 40tich krajinách sveta. Aby sme si zachovali stopercentnú nezávislosť, neprijímame dary od vlád, priemyslu či politických strán. Ako medzinárodná organizácia sa Greenpeace zameriava hlavne na problémy celosvetového významu ohrozujúce životné prostredie ako aj ľudské zdravie Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu