
Avšak. Náhoda nie je podpísaná pod vznikom známeho sveta "ani náhodou". Keď skúmame vznik Vesmíru, za zdanlivú náhodu zaskakuje PRAVDEPODOBNOSŤ a ČAS.
Práve pravdepodobnosť sa pôsobením (plynutím) času neustále zvyšuje. Ak je nepatrná šanca, že sa niečo udeje práve teraz, bude vyššia počas 1 roka, ešte vyššia počas 100 rokov, ešte vyššia počas 1000 rokov, že sa daná udalosť stane.
Predstavme si však takmer neobmedzenú časovú škálu. Aká je pravdepodobnosť, že sa napríklad neživá hmota postupne transformuje na živú? Aká je pravdepodobnosť, že vznikne explózia energie premenená na aktívnu hmotu? Keby sme tieto udalosti premietli na 1000 rokov, tak je pravdepodobnosť mizivá, až zanedbateľná. Univerz mal však k dispozícii obrovské množstvo času (cca 13,7 miliardy rokov) a otázka je čo bolo pred tým.
Predstavte si, že stávkujete v športke/Lote pravdepodobnosť, že vyhráte je 0,00000715% v daný ťah pri jednom natipovaní čísel. Zoberme si však, že máte na tipovanie 13,7 miliardy rokov. Pravdepodobnosť nám vyskočí na nie síce absolútnych 100%, ale je veľmi tesná. Jednoducho je takmer vylúčané, že netipnete správne aspoň raz.
Podobne to máme so vznikom života. Aká je pravdepodobnosť, že za 13,7 miliardy rokov na minimálne jednej planéte z 10 000 milión milión miliónov hviezd (cca toľko hviezd obsahuje Vesmír) vznikne život?
Ja by som "tipoval" tak skoro absolútnu hodnotu 100%.
PS: Načo nám je inteligentný dizajn, keď máme pravdepodobnosť?