Triky na detskú koliku

V predchádzajúcom blogu sme si vysvetlili, čo je to kolika a teraz Vám napíšem všetky triky ako s detskou kolikou zatočiť. Samozrejme, že každé bábätko je iné a preto mu môže pomôcť iný trik. Nezabúdajte na psychickú pohodu......

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto blogu Vám napíšem všetky triky čo robiť, aby sa koliky zmiernili. Je dobré vyskúšať všetko, aby ste vedeli čo na Vaše dieťatko najviac zaberie, aby ste zmiernili kŕče, alebo neutichajúci plač. 

Šatka, hojdačka, kolíska, náruč , fit lopta - deti upokojuje rytmické hojdanie, majú pocit, že sú v brušku a predstavte si, veď bábätko sa hojdalo v brušku 9 mesiacov

Kočík - deti milujú natriasanie, hojdanie a to pociťujú aj pri pobyte v kočíku. Odporúča sa byť vonku s bábätkom minimálne tri hodiny. Pomáha to nie len na kŕče bábätka, ale aj na imunitu dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rektálna rúrka - gumená slámka, zavediete do konečníka dieťatka. Dieťatko si vypustí vetry, alebo sa vykaká a zvykne uľaviť. Odporúča sa používať túto rúrku len naozaj v súrnych prípadoch, no napríklad nám vôbec nepomáhala.

Masáž, teplá voda a nahriata plienka - teplo uvolňuje kŕče, preto je dobré kúpať bábätko hlavne v čase koliky, kde teplo pôsobí blahodárne. Masáž bruška v smere hodinových ručičiek pomôže bábätku rozhýbať si črievka a uvolniť nadbytočné plyny v brušku. Nahriatá plienka, najlepšia je keď ju nažehlíme a priložíme na bruško dieťatka, tak isto uvolní kŕče a uvolní nadbytočný vzduch v črievkach. Pozor nikdy nepoužívať vyhrevné elektrické pomôcky a fén! Na trhu sú už aj detské termofory, ktoré sú nie len krásne zvieratkovské, ale plnia aj svoju úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Dávať dieťa na bruško - takto si bábätko masíruje bruško, pozitívne na bábätko vplýva aj, keď sa mu dajú nožičky pod seba, aby ich malo skrčené.

Záchodík - Dieťa chytíme vo vzduchu ako keby bolo nad záchodíkom, určite sa to odporúča robiť minimálne nad umývadlom, dieťa si pritlačí na bruško a uvidíte ako sa vyprázdni a zároveň si uľaví touto polohou.

Biely šum - Bábätko už v brušku vnímalo rôzne zvuky, napríklad pohyb našich čriev. Biely šum je všade okolo nás. Biely šum používali aj naše staré matery, ale my ho ani nezachytíme, pretože je to typický zvuk v našich domácnostiach. Pustený fén, vysaváč robí divy hlavne pri neutichajúcom plače. Bábätko sa dokáže upokojiť týmto zvukom a zaspať. V dnešnej dobe existujú aj rôzne aplikácie ako napríklad padajúce kvapky dážďa.

SkryťVypnúť reklamu

Čajíky - rasca, fenikel - Matka môže piť čaj a cez mlieko sa dostane táto bylinka k dieťatku, upozorniť chcem však na to, že niekedy tento čaj vyvoláva u deti zápchu, takže so zavadením tohto čaju treba ísť opatrne. Na trhu existuje aj čaj od jedného mesiaca dieťaťa s týmto zložením, pokiaľ je dieťa na umelej strave môže sa podávať cez fľašku. 

Vitamín D - Niektoré mamičky tvrdia, že po vysadení vitamínu D sa zlepčšila činnosť čriev u bábätka. Ak si to myslíte aj vy, vyskúšajte tento vitamín nepodávať dva - tri dni a uvidíte.

Perinka - Bábätko má pocit bezpečia a tepla

Technika dojčenia - Celá bradavka v detskej pusinke ( dieťatko sa napapá menej vzduchu, keď dieťa nie je hladné, tak sa s bradavkou len hrá..)

SkryťVypnúť reklamu

Fajčenie v domácnosti - Fajčenie škodí už ako také..

V dnešnej dobe na trhu existujú aj rôzne kvapky, ktoré sa môžu dávať bábatkam. NIektoré od jedného mesiaca, iné od narodenia. Nasajú prebytočný vzduch v črievkach a bábätko je spokojnejšie a menej ho to bolí. Celý traviaci trakt sa musi naučiť fungovať a to nejaký čas trvá. Bábätkám by sa možno zišiel ešte jeden trimester v brušku. No tak ako sme sa naučili žiť my, musia sa začleniť na tento svet, aj oni. Možno musí dozrieť nervové ústrojenstvo. Možno je už veľa chemikálií ktoré konzumujeme už počas tehotenstva a ani to tak nechceme. Ťažko povedať, každý má na koliku svoj názor. No keď už koliku máme musíme s ňou bojovať. 

Keď nezaberú kvapky do 3 dní by som ich už dieťatku nepodávala. Však načo! Skôr by som sa zamerala na probiotiká pre deti, ktoré sa podávajú aj skôr narodeným deťom, aby sa im napravilo trávenie. Kvapky obsahujú minimálne 1 miliardu životaschopných baktérií. Probiotiká sa podávajú 1x do dňa, väčšinou je to pár kvapiek, ktoré stačia. Niektorím detičkám tieto probiotíka zaberú za týždeň a kŕče s plačom prejdú. Ak nezaberú, odporúčam ich podávať naďalej jeden mesiac a vysadiť. Po vysadení sa tráviaci trakt dá dokopy a koliky skončia. 

Ak napriek vyskúšaným všetkým trikom nič nezaberie. Nezúfajte a Vaše bábätko sa naučte ľúbiť aj s kolikami, však prejdú väčšinou do 3.mesiaca. Najhoršie vyvrcholenie je v 6.týždni, potom sa to zlepšuje. Väčšinou sa striedajú dva horšie dni a jeden lepší. Lepší preto, aby ste mohli vydúchnúť a oddýchnúť si. 

Nezabúdajte, čas beží veľmi rýchlo a ochvíľku z bábätka bude veľké dieťa. Preto si užívajte s bábätkom chvíle, pretože už uzlík taký malý nikdy nebude.

Mať spokojné bábätko je najdôležitejšie. Veľmi dôležité ešte je aj nastaviť režim dieťaťa. Dieťa ktoré má vytvorený režim skôr zabojuje s kolikami.

Držím palce :-)

Beáta Gross Púpavová

Beáta Gross Púpavová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mamička, ktorá sama mala syna s kolikami, preto budem písať blogy o kolikách. Viem, aká je to náročné a ťažké a dnešná téma, ktorá je aktuálna, pretože každé 5te dieťa trpí kolikou. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu