Bakalárka bez námahy

Ach, ja chudák študent. Čo si ja len počnem? Tá vysoká škola je pre mňa taká ťažká a časovo náročná, že neviem ako stihnem záverečnú prácu. Na čo im je záverečná práca, keď ma už z daných predmetov aj tak otestovali na skúškach? Mám nápad! Dám si ju spraviť namiesto mňa. Ale kto mi to spraví? Ó, znova žiaden problém. Firmy, ktoré sprostredkujú takúto činnosť sa o mňa doslova bijú. Toto však nie je môj prípad a ak chcete vedieť, prečo som použil takýto úvod, čítajte ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Nedávno som si všimol na sociálnej sieti facebook reklamu na jednu firmu, ktorá sa venuje „vpracovávaniu podkladov pre záverečné práce, referáty a seminárne práce". Povedal som si fajn, stránka, ktorá pomáha študentom, no potom som sa zamyslel. A či je to vôbec možné? Štúdium na vysokej škole by malo slúžiť na získanie nových vedomostí, osvojenie si nových zdatností a špecifikáciu k danému odboru. Na to slúžia dané predmety, seminárne práce a záverečné skúšky. Ak by teda študenti využívajúci tento trik nemali mať žiadne právne problémy s touto činnosťou, mali by mať aspoň morálne. Myslím si, že to nie je fér, aby niekto dostal titul za to, že spraví skúšky a obháji prácu niekoho iného. Je to nespravodlivé voči spoločnosti, nakoľko tá verí v kvalifikovaného odborníka, vďaka splneniu všetkých podmienok štúdia, vrátanie vlastnoručne napísanej záverečnej práce, ktorá slúži na to, aby vysoká škola vedela, či vie študent pracovať s údajmi, prípadne konštruktívne myslieť pri tvorbe a spracovávaní témy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz v dvoch vetách ten právny rámec. Nakoľko študent podpisuje zmluvu so školou a štátom, že je autorom diela a poskytuje licenčnú zmluvu na jej uverejňovanie, dopúšťa sa plagiátorstva, nakoľko prehlásil o diele, ktoré mu nepatrí, že je jeho. A z toho potom môžu plynúť dôsledky ako disciplinárne konanie a iné.

Možno sa vám zdá, že tento článok nemá moc veľkú výpovednú hodnotu alebo úroveň, ale to vôbec nevadí. Cieľom tohto článku je, aby sa začalo o tejto téme diskutovať a začať môžete aj pod týmto článkom. Rád si prečítam aj vaše názory na problematiku a myslím, že je dôležité, aby sa o tejto téme začalo vo veľkom hovoriť a tak som začal. Kto ďalší prevezme štafetový kolík?

Imrich Gulai

Imrich Gulai

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Imrich Gulai a som študentom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na odbore učiteľstvo akademických predmetov matematika-chémia. Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoTvorivá chvíľkaZaujalo maSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu