Deň _asledujúci...

Spomienky na prácu v škole s rómskymi žiakmi. Je to realita dnešných škôl, o ktorých sa mlčí. Moderné školy 21. storočia. Reálna práca učiteľov s tzv. deťmi z menej podnetného prostredia. Reálne pocity učiteľov. Reálna bezmocnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zvoní budík.

Otvorím oči. Izba zaliata slnkom, krásne ráno. Vystrčím nohy, hrôza. Mám kiahne? Nie. Páchateľ je známy. Blška mrška si na mne pochutila. Vyhlasujem vojnu. Po práci vykúpim všetky dostupné prípravky na zničenie neželaného návštevníka. Obliekam si nohavice, jasné, sukňu nemôžem.

Hurá do práce.
Krásne ráno, pozerám na hodinky. Začala prvá vyučovacia hodina a ja som v triede sama. Vychádzam z garážotriedy. Nikto. Pozerám dole k bráne. Nikto. Kde je moja dvanástka? Okolo ide asistent, pýtam sa ho čo sa deje. Normálne, boli podpory predsa, možno niekto aj príde. Super, čakám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpora.
Otvárajú sa dvere, sláva, Guľka a za ňou Danko. Bez slova si sadajú a unavene sklonia hlavu na lavicu. Nezbadali ma? Vstávam. Pýtam sa ich, kde boli. Guľka unavene sa pozrie na mňa červenými očami. Si chorá? Pýtam sa ustarostene. „Ááále, šak diskoteka...do noci bula...som nespala....“Ukladá si unavenú hlavu na lavicu. Čo teraz, pýtam sa sama seba. Začína desiatová prestávka. Ejha, tu sa rozletia dvere. Veselá štvorka prichádza. Kde ste boli? Neodpovedajú, len natrčia ruky po desiatu. Hmmm, keby nedostávali balíčky, ktovie či by prišli. Jedia. Na stoly som im kúpila nové gumené obrusy, motýlikové, v akcii. Dojedli, upratujeme. Vyberám pracovné zošity z geometrie a každému dávam pravítko a ceruzu s gumou. Pracujeme, som spokojná. Zrazu krik. Danko skočil na Lukáša a začal ho biť. Ešteže je Danko vzrastom maličký a chudučký. Odťahujem ho od Lukáša. Čo sa stalo? Vyzvedám sa. Celý červený od zlosti Danko kričí, že mu Lukáš zjedol gumu z ceruzy. Guľka sa odstrčí Danka do lavice „ty glupy debil, šak aj nám zožral“.Nechápem, Lukáš je zo všetkých najkľudnejší, veď už mal 16 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Telesná výchova.
Telocvičňu škola nemá, teda vyberám švihadlá pre dievčatá a loptu pre chlapcov. Na dvore je multifunkčné ihrisko, ale je obsadené ôsmakmi. Musí nám stačiť chodník pred garážotriedou. Vchádzam do triedy a dnu hrozný krik. Všetci v jednej kope sa bijú. Kričím. Štyria sa oddelili a v bitke zostal Drimbli s Guľkou. Rozpútala sa bitka na život a na smrť! Mám strach. Guľka má o 30 kg viac ako ja a Drimbli je tiež poriadne chlapisko! Ak zasiahnem, ujde sa aj mne. Vyčkávam. Zhadzujú lavice a Guľka hádže stoličku. Tesne ma minula. Až vtedy som si všimla, že som s bitkármi sama v triede. Ostatní za dverami z bezpečnej vzdialenosti sa prizerajú. Môj mozog pracuje na plné obrátky, ale strach ma ochromil. Drimbli chytil Guľkinu hlavu pod pazuchu a päsťou bubnuje na jej brucho.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec.
Guľka strapatá ako ježibaba sa začne šialene smiať a Drimbli s ňou. Danko za mnou mi šepká, oni si nič neurobia, však sú bratanci. Máme po telesnej výchove. Ukladáme zhodené lavice a stoličky. Sedia na miestach. Sú dnes len šiesti a ja sa ešte stále klepem. Vysvetľujem, že bitku nebudem tolerovať a ….aťď. Pozvem si ich rodičov do školy. Guľka nechápe, však to nič nebolo. Odchádzajú.

Guľka šťastná, ruka v ruke s Drimblim....
Sedím v prázdnej triede. Neprítomná duchom. Preberie ma krik zvonku. Vychádzam na dvor. Ešte sa mi trasú kolená. Nič sa nedeje, len dve cigánske mamičky si skočili do vlasov. Normálne. Po chvíli nadávajúc odchádzajú s klbkom hopkajúcich detí. Sadám si na lavičku.

SkryťVypnúť reklamu

Dýcham.

Viera Guothová

Viera Guothová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako bývala učiteľka na dôchodku, som celý život venovala práci s deťmi. Ponúkam moje úvahy a spomienky na moju prácu v školstve. Mojimi metodickými materiálmi a výtvarnými technikami sa snažím pomáhať ďalším učiteľom v ich náročnej práci, ktoré nájdu na mojej web stránkewww.amavetko.estranky.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu