Deň ___ledujúci.

Spomienky na prácu v škole s rómskymi žiakmi. Je to realita dnešných škôl, o ktorých sa mlčí. Moderné školy 21. storočia. Reálna práca učiteľov s tzv. deťmi z menej podnetného prostredia. Reálne pocity učiteľov. Reálna bezmocnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hlava, ramená, kolená, palce...

Od zimy naša obľúbená hra na telesnej výchove. Sme pred garážotriedou na teplom jarnom slniečku. Tento týždeň sa učíme poobede. Triedu ešte máme obsadenú.

Končí hodina.
Nechce sa nám vymeniť slniečko za pochmúrnu triedu, kde slniečko ani nenakukne. Smutní vyberáme zo skrine tašky s knihami a zošitmi. Rozdávam pracovné listy, perá a farbičky. Po vyučovaní ich nesmiem zabudnúť pozbierať naspäť, inak by sme nič nemali. Začíname. Sme nesústredení. Janík sa vrtí. Guľka si maľuje oči. Drimbli si ukladá hlavu na lavicu. Zvyšok sklenenými, neprítomnými očami na mňa pozerajú? Cezo mňa? Som neviditeľná. Nepočuteľná...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potkan!!!
Zrazu aj mňa preberie hlasný výkrik. Guľka a Anežka stoja na lavici a vrieskajú, ako zmyslov zbavené. Stojím pred tabuľou. Nechápem. Na niečo ukazujú, ku mne a stále vreštia. Pozriem dole k nohám a na mňa vystrašene hľadí potkan. Aj jeho vystrašil krik. Zamrzli sme obaja. Po chrbte mi prešiel mráz a naskočila mi husia koža. Stojím. Jančo berie do rúk metlu a tresne ňou na miesto, kde bol potkan. Netrafil. Ja, aj on sme sa uhli. Návštevník vbehol za tabuľu. Guľka stále vrieska a skáče po lavici. Našťastie ju Drimbli stiahol na zem. Lavica praskla. Guľka nám pribrala. Je v štvrtom mesiaci. Fajn. Prestala vrieskať, len všetci za ňou vybehli von. Ja samozrejme tiež. Mali sme prírodopis, ale potkana som nemala v učebnom pláne a zrejme nevie, že nepatrí medzi domáce zvieratká. Čo teraz. Dnu už ich nedostanem. Ani seba. Popoludní sú voľné triedy v druhej budove.

SkryťVypnúť reklamu

Záchrana. 
Sedíme v triede, kde sa učia prváci. Len akosi je nám malý nábytok. Akurát malému Dankovi sa dobre sedí. Rozmýšľam, čo budeme robiť. Všetky pomôcky ostali v našej triede. Ja tam nejdem. Volám asistenta na pomoc. Príde. Pomôže. Kým my si v cudzej triede kreslíme, on rozoberá tabuľu na garážovej bráne. Vyhnal nepozvaných návštevníkov a pre istotu rozložil pasce.
Už sa zotmelo. Koniec vyučovania. Odprevadila som moju zachránenú triedu k školskej bráne. Teraz opatrne vchádzam do triedy. Musím všetko poukladať a zamknúť pomôcky, knihy a zošity do skrine. Zlomená lavica už to nerozchodí. Hlavne, že je to len jedna obeť.

SkryťVypnúť reklamu

Deti, ja a potkan sme prežili....

Viera Guothová

Viera Guothová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako bývala učiteľka na dôchodku, som celý život venovala práci s deťmi. Ponúkam moje úvahy a spomienky na moju prácu v školstve. Mojimi metodickými materiálmi a výtvarnými technikami sa snažím pomáhať ďalším učiteľom v ich náročnej práci, ktoré nájdu na mojej web stránkewww.amavetko.estranky.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu