Ako uspieť na pracovnom pohovore

Množstvo vysokoškolákov v posledných ročníkoch onedlho ukončí svoje štúdium na vysokej škole. Čaká ich vstup do reality, presadenie sa na trhu práce, čiže aj absolvovanie pracovných pohovorov. Prinášam vám niekoľko praktických rád, ktoré sa pri uchádzaní o prácu môžu hodiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Moje rady nie sú vybrané z množstva rôznych kníh o pohovoroch. Sú to rady zo života, získané pri asistencii pri výbere nových kolegov.

V životopise píše klamstvá

Prvým kontaktom uchádzača o prácu so zamestnávateľom je životopis, v dnešnej dobe väčšinou štrukturovaný (profesijný) životopis. Netreba zabúdať na to, že i zdanlivo neoveriteľné informácie sa niekedy overiť dajú. Jeden z uchádzačov o miesto napísal do životopisu dvojročnú prax v známej veľkej firme. Šéf si dal tieto informácie preveriť a zistil, že uchádzač v danej firme pracoval len 4 mesiace a navyše ho odtiaľ vyhodili. Uchádzač bol napriek tomu pozvaný na pracovný pohovor. Dnes už figuruje na takzvanej "čiernej listine veľkých firiem", ktorej existencia je často spochybňovaná, no teoreticky možná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veď nebude stíhať

Jasná a stručná rada: Ak do životopisu píšete záľuby, nepíšte ich veľa. Platí to najmä pri uchádzaní sa o časovo náročné brigádnické pozície. Ak uchádzač do životopisu napíše, že študuje, má ženu, dve deti, navyše si robí jazykový kurz a venuje sa i mnohým koníčkom, nemusí sa to stretnúť s pochopením u zamestnávateľa.

Toho neberieme, je príliš dobrý

Každý z nás chce na pohovore zapôsobiť čo najlepšie. Spomenúť všetky svoje schopnosti, pochváliť sa s úspechmi, školou, cudzími jazykmi, prípadne aj praxou. Pravidlo "čím viac vieš, tým si lepší" však už dávno neplatí. Na jeden z pohovorov prišiel bývalý študent prestížnej zahraničnej školy, ktorý ovládal nielen to, čo bolo podmienkou pre budúceho zamestnanca, ale aj podstatne viac. Šéf ho nezobral. Vysvetlenie znelo: "Bol príliš dobrý". Mal pravdu. "Príliš dobrý" uchádzač môže mať časom podstatne väčšie nároky, než menej dobrý. A nie každý šéf znesie múdrejších zamestnancov než je on sám...

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá rada na záver: Buďte sami sebou, pôsobte kľudným dojmom. Nehanbite sa opovedať "neviem" na odbornú otázku. Väčšina firiem zoberie radšej zamestnanca, ktorý vie menej a následne ho zaškolí, akoby mala medzi seba prijať zamestnanca, ktorý vie viac než šéf.

Tomáš Gurský

Tomáš Gurský

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

23-ročný Bratislavčan, študent FEI STU (ale zmysel pre humor má stále). Zoznam autorových rubrík:  Reality ShowBratislavaIT: HW, SW, Internet, mobilGuriho humor4cgjhFEIkaKamarátiNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu