
Citujem hlavný citát profesora, aby sme boli v obraze:
„Marx měl pravdu, kapitalismus může v určitém bodě zničit sám sebe, protože nemůžete donekonečna přesouvat příjmy od práce ke kapitálu, bez toho, aby v ekonomice nevznikla nadbytečná kapacita a nedostatečná poptávka. Mysleli jsme si, že trhy fungují, ale není to tak."
http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-52582400-ekonom-roubini-kapitalismus-muze-znicit-sam-sebe-drzte-hotovost
Iní múdri ľudia hovoria, citujem:
Ve společnosti dochází k velké změně v posunu hodnot. Skupina lidí se zájmem o ekologii a „duchovno" je mnohonásobně větší, než si lidé myslí. Proto je potřeba, abychom o sobě dávali více vědět a nenechali se odstrašit „praktikami modernistů", kteří jsou v současné době ještě stále ve většině.
O mne (VG) sa hovorí, že som radikál. Mnohé moje názory sa zdajú byť "uletené". Ak však Roubini skonštatuje, že Marx mal pravdu, tak verím, že sa ešte dožijem aj ja toho, že raz moje „uletené" názory sa stanú tiež pravdou -) a uznanou, ako uznal Roubini toho Marxa.
Lze podpořit vztahy v sousedství nebo na sídlišti a jak přivést lidi k tomu, že vylezou ze svých domovů a začnou se více navštěvovat, dělat více to, co je baví a potkávat se s druhými, a AK to nechceme, lebo sme zahľadení sami do seba a peniaze sú najprednejšie, tak to bude ešte zaujímavé vo svete aj na Slovensku.
Čakajú nás štyri kľúčové trendy, ktoré sa v nasledujúcich dvadsiatich rokov prepoja:
1. zmena klímy a strata biodiverzity,
2. bezprecedentný rast počtu starých ľudí, zjednodušene "veková vlna",
3. peňažná nestabilita a
4. informačná revolúcia.
Všetky tieto trendy by mali vyvrcholiť v roku 2020. To povedal v roku 2001 Bernard Lietaer, bývalý centrálny bankár, dnes univerzitný profesor a expert z Belgicka a rozoberá tiež, že:
po celých 99 % doby existencie človeka na tejto Zemi bola priemerná dĺžka jeho života 18 rokov. Dnes dosahuje priemerný vek u žien 80 rokov a u mužov 76 rokov. Dôchodkový systém sveta, založený na dôchodkovom veku 65 rokov, bol konštruovaný v časoch, keď priemerný ľudský život trval 48 rokov. OSN odhaduje, že do roku 2050 sa počet ľudí starších ako 65 rokov zvýši zo 400 miliónov na 1,3 miliardy. Storočných bude viac ako 2,2 miliónov, dnes ich je 135 tisíc. Autor sa pýta, ako zabezpečiť ľuďom v rokoch peniaze v objeme zodpovedajúcom ich dlhovekosti.
Aj ďalšie dva trendy - informačná revolúcia a peňažná nestabilita - súvisia s peniazmi. Dnes je na svete najmenej 700 miliónov ľudí, ktorí sú schopní pracovať, no sú bez práce. Vďaka informatizácii sa 500 najväčším korporáciám sveta v priebehu uplynulých 20 rokov podarilo zvýšiť produkciu a tržby o 700 %, zatiaľ čo počty ich pracovníkov sa znížili. Ekonomický rast bez zamestnanosti je holým faktom. Ľudia sa stávajú nepotrebnými a autorova otázka znie: "Ako zabezpečiť živobytie ďalším miliardám ľudí, keď naše technológie umožňujú rast ekonomiky i bez rastu zamestnanosti?"
Lietaer tvrdí, že budúcnosť má päť alternatív. Oficiálna budúcnosť, jednoduchá extrapolácia toho, čo dobre poznáme, má nulovú pravdepodobnosť, že sa stane skutočnosťou.
A tak sú tu ďalšie štyri scenáre:
1. Svet ovládnu korporácie a nahradia vlády v plnení ich funkcií. Byť občanom Goldman Sachs má vyššie výhody, ako byť občanom Británie či Ameriky. Nebudú existovať nijaké zákony okrem tých, ktoré príjmu korporácie. Prevahu získajú špecializované firemné meny v elektronickej podobe, kryté reálnym tovarom a reálnymi službami. Všade bude vládnuť reklama a ľuďom vimplantujú čipy v záujme identifikácie (už sa to vraj deje). Isteže, je len otázkou času, keď sa budú osobné informácie zneužívať...
2. Vzniknú "starostlivé komunity", malé skupiny ľudí, z ktorých každá bude mať vlastnú menu, pretože oficiálne peňažné systémy skrachujú, a svoj pohľad na svet ako dôsledok veľkých katastrof, pred ktorými niet úniku.
3. Alternatíva nazvaná "peklo na Zemi", ako výsledok krachu ľudských komunít, ktoré nahradí vysoko individualistická "sloboda". Bude sprevádzaná nestarostlivosťou o detí, ktoré sa budú povaľovať po uliciach, drogovať, trpieť neliečiteľnými chorobami, rovnako aj armádou bezdomovcov (už sa to "vraj" deje).
4. Je možná aj "udržateľná hojnosť", teda uspokojovanie potrieb ľudí bez toho, žeby sa tým obmedzovali vyhliadky budúcich generácií. Utópia? Nie, iba to predpokladá vyprojektovanie takého peňažného systému, v ktorom by peniaze, teda vlastne informácie v dobe, keď sa práve informácie šíria ako oheň, neboli nedostatkové.
Nemám jen srdce k cítění a mozek k myšlení, ale též hlas k vyjádření a ruce, které jej mohou podpořit činem alebo ak nie, tak potom stojí za to připomenout, co řekl John F. Kennedy: "Ti, kteří znemožňují mírovou revoluci, způsobují, že bude nevyhnutelná násilná revoluce."
Mali by sme byť teda pripravení na rôzne scenáre, lebo Marx aj Jozef mali pravdu a ja sa na tie zmeny v najbližších rokoch svojim spôsobom skutočne teším...
Pripravte sa (ne)priatelia, ja sa pripravujem, a pripravuje sa aj 7statočných.
7. septembra 2011 začíname oficiálne.
Najmä, nie však iba preto, lebo oficiálna budúcnosť, jednoduchá extrapolácia toho, čo dobre poznáme, má nulovú pravdepodobnosť, že sa stane skutočnosťou. Rovnako ako výsledky volebneho prieskumu preferencií strán uverejnené dnes, ktoré majú nulovú pravdepodobnosť, že sa stanú skutočnosťou v roku 2014.