Vzácne výtvarne nadaný český básnik Miroslav Huptych (1952) je autorom unikátnej výstavy pod šírim nebom v centre Bratislavy. České centrum v Bratislave v spolupráci s Veľvyslanectvom ČR na Slovensku, a podporou Metropolitného inštitútu, otvorilo 15.11. výstavu k 350. výročiu smrti J. A. Komenského. Výstava „Labyrint sveta“ je symbolicky umiestnená na námestí Jana Amosa Komenského v Bratislave. Ja som si tam zašiel podvečer a bol som očarený. Sám zoči-voči múdremu „učiteľovi národov“, jeho pozoruhodne všeplatným a aj dnes aktuálnym myšlienkam ilustrovaným súčasným českým básnikom, paráda!

Kde je námestie Jana Amosa Komenského?
Keďže žijeme dobu automobilnú, bolo to vlastne parkovisko za historickou budovou Slovenského národného divadla. Dnes, vďaka nepredvídateľným opatreniam našich „záchrancov“, tam na čas neurčitý, ale iste aspoň do skončenia výstavy, autá nie sú. Vzniklo tak skutočne milé námestíčko uprostred Starého Mesta.

Kto bol Jan Amos Komenský?
Jan Amos Komenský (* 28. marec 1592, Slovácko – † 15. november 1670, Amsterdam) bol pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof, politik. Mal slovenských predkov. Je po ňom pomenovaná naša najstaršia univerzita.
Vyštudoval teológiu a bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej. Táto cirkev patrila k protestantským cirkvám v Čechách a hlásila sa k husitským tradíciám.
Po porážke českých stavov v bitke na Bielej hore sa Komenský musel skrývať pred cisárskymi vojskami. V tom čase mu na mor zomrela manželka i dve deti. Východisko z trpkej situácie hľadal v práci. Vtedy začal pracovať na svojej knihe Labyrint světa a ráj srdce.

V roku 1628 opustil Moravu a pustil sa putovať po Európe. Finančne ho pri tom podporovali bohatí mecenáši, ktorí si vážili jeho prácu. Zavádzal úplne nové spôsoby v školskej dochádzke. Hlásal, že školská dochádzka musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Preslávil sa na svoju dobu revolučnými pojmami „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“. Dnes by sa úprimne čudoval nad „vynálezom“ dištančného štúdia, kde sa osobnosť pedagóga redukuje na zjav na počítačovej obrazovke.
Kto je Miroslav Huptych
Môj vzácny priateľ (narodený 21. októbra 1952 vo Varnsdorfe) je český básnik, výtvarník a arteterapeut. Stretol som ho ešte v 80-tych rokoch, kedy bola Praha o kus menšia a v literárnom svete tam takmer každý každého poznal. Zaujal ma tým, že to nie je „poeta doctus“, ale že čerpal z reálií ľudskej duše, ako zdravotník v prvej línii zápasu o duševné zdravie akútne trpiacich. Dnes by sa nám tu tak zišiel, mal by som pre neho prominentného pacienta!

Mirek Huptych úžasným spôsobom skombinoval svoj poetický talent so schopnosťou vniesť poéziu aj do jeho koláží a tými ilustroval aj niektoré moje knihy. Prišiel aj na bujarý krst mojej knihy „Orgazmodrómy“ (vyd. Meritum, 1997). Mňa osobne nadchla jeho kniha „Názorný prírodopis tajnokřídlých“, pretože mi ako biológovi otvoril iný pohľad na živý svet. Ukážky z tejto knihy sa objavili aj v televíznej relácii „Mojich sedem divov“ moderovanej pánom Milanom Lasicom a nedávno reprízovanej na STV3. Sme tiež dlhoroční kolegovia v prestížnej celosvetovej spisovateľskej organizácii PEN International. Úžasné sú aj Mirkove kalendáre, ktoré si môžete prezrieť TU. Viac o ňom sa môžete dočítať zasa TU.

Samozrejme, že svojimi kolážami a fotomontážami ilustroval rad kníh a nástenných kalendárov. Viem, že téme Komenského sa venuje už od roku 2013 a tento kalendár patrí k jeho najhutnejším myšlienkami Komenského, aj ich ilustráciami. Aj súčasná výstava na to nadväzuje a potešujúce je, že České centrum plánuje jej prenesenie aj do ďalších slovenských miest.
Kurátorom výstavy je Jaroslav Anděl. Typografiu textových banerov urobil Aleš Prstek a fotografie Barbora Jančářová.
Prajem prima prechádzku!