reklama

Staneme sa po covid-pandémii asexuálnou spoločnosťou?

Toto je výber z aktualizovanej eseje „Dosť dobrý sex pre budúce tisícročie“:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

    Deti dnes uprednostňujú mlieko z fľašky pred materinským prsníkom. Z fľašky sa ľahšie ťahá. A aj pre matku je ľahšie kúpiť ohrievač s termostatom, aby bola ilúzia tepla materinského mlieka dokonalá. Obdobne aj televízny prenos futbalového zápasu je pre diváka omnoho atraktívnejší, pohodlnejší, bezpečnejší a aj lacnejší než keby postával v x-tej rade na otvorenej tribúne. Ak tieto princípy platia na našu civilizáciu vo všeobecnosti, prečo nie aj na sex? Hrozí nám teda asexualita?

   S pozoruhodnou myšlienkou prišiel svetoznámy sci-fi spisovateľ Stanislav Lem. V diskusiách so známymi virológmi a po naštudovaní odbornej literatúry na tému AIDS vyslovil obavu z fatálne účinnej stratégie tzv. pomalých vírusov (medzi ktoré patrí aj HIV-vírus), v kombinácii s naším premnožením a vysokým stupňom celosvetovej promiskuity. Ako píše: „Lenteviry (t.j. pomalé virusy) ohrozují vyhubením nejvíc druhy žijící sociálně a praktikující promiskuitu“ . Našu civilizáciu porovnáva s organizáciou sociálne žijúceho hmyzu a upozorňuje na to, že dvojpohlavný sociálne žijúci prahmyz vyhynul práve pod (hypotetickým) tlakom pomalých vírusov. Strategická výhoda týchto vírusov je totiž v tom, že sa rýchlo šíria v sexuálne veľmi aktívnej, premnoženej populácii a ich oneskorený účinok sa prejaví katastroficky až vo chvíli, kedy je vírusom nakazená taká veľká časť tejto populácie, že fakticky prestáva byť životaschopná. Stanislav Lem dáva za príklad najmä mravce (ale jednopohlavné, napr. prevažnú dobu populačného cyklu len samičie, populácie sú známe aj u iných druhov) a na tie myslel aj Jan Werich, keď povedal: "Mraveniště je zázrak, ale současně varování, protože tam se pracuje až do stráty sexu. Mravenci jsou asexuální, aby mohli pracovat ze všech sil..." Pripomeňte si hystériu výkonnosti, ktorá nás zachvacuje. Pripomeňte si sexuálnu turistiku a prakticky nekontrolovateľné šírenie choroby AIDS po svete, ktorý už nemožno prehradiť žiadnymi železnými oponami. A občas si pripomeňte pomalé vírusy so stopercentne smrteľným účinkom, ktoré sa pomaly šíria – a čakajú. Pripadne vám po tom všetkom myšlienka na asexuálnu ľudskú populáciu taká bizarná ako na začiatku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

BUDEME SAMI?

   Všetko, čo sme si doteraz povedali nemusí znamenať, že by inštitúcia ľudského páru zanikla. Len sa zmení jeho charakter. Alvin Toffler hovorí napríklad o tzv. „sociálnom rodičovstve“ na rozdiel od pôvodného „biologického rodičovstva“. Vychádza z toho, že umelé techniky rozmnožovania majú tendenciu vytlačiť pôvodné úlohy muža a ženy. O strate úlohy biologického otca vďaka umelému oplodneniu už čosi vieme. Mimochodom, viete o tom, že sme v roku 1992 v tichosti oslávili nenápadné výročie – 40-rokov inseminácie s výsledkom 47 miliónov teliat na 100 miliónov inseminácií len v bývalom Česko-Slovensku? Komu sa zdá súvislosť medzi ľudskými a kravskými potomkami urážlivá, tomu sa pre tentokrát ospravedlňujem. Porozprávame sa znova, až sa stanú umelé oplodnenia masovými aj u ľudí. Že o tom pochybujete? A to ste už zabudli na pandémiu AIDS? Uvažujme spolu – myslíte si, že manželský pár budúceho tisícročia sa pod touto smrtonosnou hrozbou odhodlá odložiť kondóm preto, aby v niekoľkých pokusoch o oplodnenie (trvajúcich možno aj týždne) vystavil hrozbe tejto smrteľnej nákazy ? A bude žena budúceho tisícročia pri týchto opakovaných pokusoch ochotná vystaviť svoju vagínu drobným poraneniam, ktoré môžu byť cestou pre istú smrť jej i budúceho dieťaťa? Vo Veľkej Británii zistili, že z manželských párov s jedným HIV-pozitívnym partnerom, došlo aj napriek používaniu kondómu v 17% prípadov k prenosu nákazy. A to už v roku 1989 počestné dievča, ktoré si berie za muža svojho prvého chlapca, podľa štatistiky prijímalo spolu s ním riziko jeho možných predchádzajúcich pätnástich, či päťdesiatich sexuálnych partneriek, z ktorých každá mohla mať zase desiatky ďalších partnerov. Zdá sa vám táto úvaha ešte stále príliš chladná? A neriadime sa chladnými úvahami, keď plánujeme kedy mať a či vôbec mať dieťa v pretlaku našich každodenných i dlhodobých plánov? Nebude potom umelé oplodnenie naozaj najprijateľnejším a najspoľahlivejším riešením? Reprodukčné technológie môžu viac než feministická ideológia spôsobiť zásadnú zmene postavenia ženy v budúcnosti. Žiaľ rovnako ako v prípade feminizmu, nie je isté, či to väčšinu žien poteší. Veď ak vďaka rozvoju technológie umelej maternice nebude musieť rodiť vôbec, môže byť ešte takáto žena považovaná za biologickú matku so všetkými z toho vyplývajúcimi dopadmi v rámci jej spoločenského postavenia? Možno je to veľmi vzdialená vízia. Ale sociálne rodičovstvo je faktom už dnes. Ako ináč chceme nazvať lesbické páry, ktoré si nechávajú „pripraviť“ dieťa zo skúmavky, aby mohli obísť Prírodu a urobiť nekompletnú rodinu kompletnou? Pre tých kto ešte nevedia ako na to, poslúži presný návod „na doma“ od už spomínaného Dr. E. Stima v jeho knihe „A Doctor´s Recommends“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

SUMMA SUMÁRUM

   Budúcnosť patrí „informačnej spoločnosti“ o tom dnes už nikto nepochybuje. Informácia sa stáva strategickou surovinou, zbraňou i drogou denne konzumovanou miliónmi ľudí. Sexuálna revolúcia do tejto predstavy zapadá ako explózia sexuálnych symbolov a rečí a rečí a rečí... A reči v konečnom dôsledku sexuálny apetít odvádzajú do činov do sféry zápisníc z porád (najmä tých pivných?) a sexuálnych uznesení. Na ich plnenie obvykle neostávajú sily ani čas. Kto by sa predsa len odhodlal, vystavuje sa hrozbe nezmazateľnej feministickej (v skutočnosti radikálne lesbickej) nálepky „sexistu“, inými slovami „parazita, prežitku minulosti a tvora bez budúcnosti“. Pár, ktorý sa aj napriek tomu rozhodne zhrešiť je okamžite vyhnaný z raja bezpečia a sebaistoty, pretože na prahu už číha neviditeľná, trpezlivo a pomaly pracujúca smrť na štyri písmená – AIDS. Príliš veľa prekážok pri predstave, že lacné a na maximálne uspokojenie nastavené náhradky sú už po ruke. Pokušenie sa presúva do sféry intímnej technológie...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

   Nemám rád pesimistické závery. Pokúšam sa byť reálnym optimistom. V tomto prípade ma však realita problému núti zdôrazniť ešte jeden možný aspekt. Načrtnutá vízia budúcnosti zrejme nebude vecou kolektívnej voľby šíriteľnej osvetou. Neverím veľmi v jej úspech. Človek sa celkom prirodzene úporne bráni prírodnej selekcii vo vlastnej druhovej populácii. Civilizácia sa tak stáva súbojom prírodného výberu a snahy o udržanie sociálnej rovnosti v šanci o čo najdlhší produktívny život každého človeka bez rozdielu. Fatálne ochorenie AIDS však hrozí „vyeliminovať“ tých, ktorí varovania nepočúvnu. Za súčasného stavu vecí a v prípade, že trend bude aj naďalej postupovať naznačeným smerom nekontrolovateľného šírenia tejto choroby, zasiahne tento problém väčšinu ľudskej populácie. Celkom podľa zákonov prírody potom selekčnú výhodu získajú okrajové formy života v ľudskej civilizácii. Tými sú dnes nesporne náhradný sex ako aj náhradné „sociálne“ rodičovstvo a všetky s tým spojené praktiky i technická zázemie. Evolučné skoky sú charakteristické práve tým, že v prípade vážnej, životaschopnosť populácie ohrozujúcej krízy sa do popredia dostávajú práve záložné, periférne formy života a jedinci ich praktikujúci. Viacero autorov, vrátane súhrnných správ známeho futurologického Rímskeho klubu, naznačujú, že zďaleka nie len v oblasti sexu je takáto kríza na obzore...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

   Všetko o čom sme doteraz hovorili smeruje k jedinému. Párové súžitie u ľudí zrejme nezanikne. Na čiernej listine ohrozených druhov ľudskej činnosti sa však objavuje párový sex.

 

P.S.: PREŽIJE SEX ROK 2000?

   Ľudia sa v päťdesiatych rokoch naučili mať sex bez detí. V sedemdesiatych rokoch sa začali učiť mať deti bez sexu. Deväťdesiate roky signalizujú, že si čoskoro zvykneme na sex bez partnera.

 Tak ako kedysi v raji, keď Adam a Eva ešte nevedeli, čo je to zhrešiť...

 

 Gustáv Murín

 

Použitá literatúra:

 

 1. H. Líbrová - Sny erotické, 56-61, Revue otevřené kultury 4/92

 2. Ľ. Jardeková - Osud transsexuálov je krutý?, Život 44/92

 3. B. Dingeon, P. Hamon, M. Robert, P. Schamasch, M. Pugeat -

 Sex testing at the Olympics, Nature vol.358/92

 4. P.Johnson - Dějiny 20.století, vyd. Rozmluvy, 1991

 5. L. Beniak - Elitní děvčata v New Yorku, MS 45/92

 6. Jurika Bon Bon - Popo-magazín 1/92

 7. V. Mrva - Moja nahota robí ľudí šťastnými (rozhovor),  Smena 24.10.1990

 8. M. Horníček - Hovory, vyd. Melantrich, 1991

 9. (roh) - Sex ako elixír života, Rodina 5/92

10. rubrika Panoráma - Život 43/92

11. M. Vancil - Michael Jordan (Playboy interview), CS-Playboy 7/92

12. Playboy radí, CS-Playboy 7/92

13. (eh) - Vyriešime to v posteli?, Rodina 5/92

14. Dr. I. Letko - Strach z rozkoše, Plus-7dní 24/92

15. J. Davis - The women at the war, Daily Mail, Nov.21/91

16. L. Weiss - Girl talk (diskuzia), US-Playboy 8/92

17. V. Bartuška - Cesta z Prahy do Prahy kolem světa, MS 45/92

18. R. Petersen - Catherine MacKinnon:Again, US-Playboy 8/92

19. R. Červenková - Holandská prvenství, MS 45/92

20. W. Shakespeare - Dvaja šľachtici veronskí, prekl.S.Blaho, Diliza, 1965

21. D.Sheff - Playboy interview with Betty Friedan, US-Playboy 3/91

22. E. Malá: Koniec erotiky, Sex-tabu 3/93.

23. I. Hercíková - Hester, CS-Playboy 2/93

24. in: (ili) - Sexu sa už neboja..., Extra S (22.4.93)

25. E. Slámová - Opravdový muž je, když..., CS-Playboy 2/92

26. S.J. Gold - The Panda´s Thumb, W.W.Norton & Comp., N.York, 1980

 (resp. Pandin palec, Ml. Fronta, 1988)

27. J.B. Vellas, J.L. Albarede, P.J. Garry - Diseases and aging,

 American Journal of Clinical Nutrition 1992:55:1225S-30S

28. Nejdéle na světě žijí Japonky, in rub.: Červenec ve vědě, Vesmír 9/1991.

29. D. Sheff - Playboy interview with M. Scott Peck, US-Playboy 9/92

30. P.R.Crocchiolo - AIDS Epidemiology: The Past 10 Years, The Next 10 Years; AIDS and Human Reproduction, 1st Int. Symp.AIDS and Reproduction, Genoa, 1990

31. (pem) - Francúzske nebezpečenstvo, NEI 6/92

32. ACSF investigators - AIDS and sexual behaviour in France,

 Nature 360/92

33. M.Musil - Ženy žiadajú antikoncepciu, Národná Obroda, 7.7.92

34. G. Gardner - Promoting sexual health, British Medical Journal, vol. 305/92

35. E. Stim - Sex Education and AIDS, Nature, vol.360/92

36. G. Ginter, H.P. Soyer, E. Rieger - Vaginal yeast colonization

 and promiscuity. A study of 197 prostitutes, Mycoses 35, 177-180/1992

37. rozhlasové vysielanie BBC, 3.12.92

38. Kondómy a ihly zadarmo - NEI revue 6/92

39. in: P.Vilikovský - Na nádvorí je počuť krik, Dotyky 8/92

40. V. Levi - Umění jednat s lidmi, Mladá fronta, 1985

41. Vzpomínky ...- Revue otevřené kultury 2/91

42. Dr.D.C.Renshawová - Lékařské aspekty lidské sexuality, in:Playboy radí - CS-Playboy, 9/92

43. B. Dodson - Orgazmy na bežiacom páse, in: Sex-tabu 4/93

44. Poradna - CS-Playboy 3/93

45. (AK) - Sex-tabu 2/93

46. MUDr. J. Mellan - Počítejme své sexuální partnery, MS 18/89

47. J. Ashton - Unplanned pregnancies, British Medical Journal, vol.303, 1991

48. Prekrásne Vianoce 1992 (Inzercia) - Plus-7dní, nov. 1992

49. V. Vondráček - Konání a jeho poruchy, Avicenum, 1987

50. PETRA, Zürich - Na ťahu sú egoisti, in: ExPRESS 44/92

51. rubrika Panoráma - Život 18/92

52. STERN, Hamburg - Matka, či stará matka? in: ExPress international 29/92

53. Waking up late to the biological clock - People weekly, vol.34, 1990

54. J. Kott - Krátké pojednání o erotice, CS-Lettre internationale 6/92

55. S. Lem - Strategie parazitů, vírus HIV a jedna evoluční hypotéza, Vesmír 11/91.

56. M. Janoušek - Rozhovory s Janem Werichem, Mladá fronta, 1986

57. A. Toffler - Šok z budoucnosti, Práce, 1992

58. A.King, B.Schneider - První globální revoluce, Bradlo, 1991

59. M. Kadlečíková - Mužatka, Plus 7 dní č.8/99

60. S. Kratochvíl - Terapie funkčních sexuálních poruch, vyd. Avicennum, 1987

 

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  327
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu