človek vs. politik

Pán exminister Galko má pocit zadosťučinenia z výsledkov poslaneckého prieskumu vo VOS. Hrdo sa tým pochválil na svojom blogu aj v médiách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je to fakt dobrý pocit, keď okolnosti alebo fakty dajú človeku za pravdu po tom, čo sa uznania nedočká od ľudí. Poznám to z vlastnej skúsenosti a mnohí iste tiež. Nie som priaznivcom SaS ani ich „hurá-systému“, ktorý priniesli do slovenskej politiky. Ale keď sa na niektoré udalosti pozriem bez politickej optiky, sú často veľmi poučné a plné prekvapení. Chápem, že ak sa utrhol hoci jediný pracovník VOS a vyrobil škandál, reálne je za to zodpovedný on sám, jeho priamy nadriadený a v politickej rovine šéf rezortu. Ľudsky to samozrejme príde ako nezmysel. Myslím si, že Pán Galko nemá v Slovenskej politike dostatočnú prax na to, aby takýto stav dokázal prijať so vztýčenou hlavou. Povedal by som ako „profesionál“. Ale verím, že ho veľmi mrzelo a do dnes mrzí, že nebolo možné nikomu vysvetliť ľudský rozmer celej kauzy. To je pre mňa jasný signál, že celá vec má predovšetkým politický rozmer. Ako človek prišiel presadzovať ideály a hodnoty, avšak tieto pojmy a postupy nepatria do nášho politického prostredia. Ak ich tam niekto zbadá, vznikne z toho kauza a hlavný aktér dostane riadnu politickú príučku. Hoci aj od vlastných. Akú zodpovednosť mal vtedajší minister obrany za haváriu Slovenského vojenského lietadla v Maďarsku a smrť takmer 50 ľudí? Reálne žiadnu a ani nemohol tejo tragédii nijako zabrániť. Prišiel o kreslo a myslím, že to bolo správne gesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politika je o gestách. Politika nie je o skutočných problémoch a ich riešeniach. A rovnako to platí aj globálne. Štátny smútok je politické gesto, odvolanie alebo neodvolanie ministra je politické gesto, vyhlásenie nedôvery vláde a vynútenie predčasných volieb je politické gesto. V skutočnosti však žiadna z týchto udalostí nevyriešila absolútne nič. Pravidlá odposluchov sa nezmenili, ba dokonca sa ukazuje, že možno ani žiadne odposluchy „mimo rámec zákona“ vlastne neboli. Nezamestnanosť neklesla, úplatky (nie len v zdravotníctve) fungujú ďalej, výpalné sa vyberá, autá sa podpaľujú, zahraniční investori pokračujú v investovaní odpustených daní, v Nižnej Myšli ľudia stále bývajú v provizórnych kontajnerových domoch. Politici nikdy nič reálne nevyriešili, maximálne sa dohodli, že sa niečo vyrieši. Skutočnú prácu však odvedú ekonómovia, profesionáli, analytici, lobisti iní, ktorí sa živia skutočnou prácou a nie len rečnením do mikrofónu.

SkryťVypnúť reklamu

Páči sa mi myšlienka, že by krajinu viedli odborníci na svoje rezorty. Zdravotníctvo skúsený lekár alebo iný zdravotník a schopný manažér, spravodlivosť skúsený a uznávaný sudca alebo právnik s manažérskymi schopnosťami, kultúru by mohol viesť známy komik, ktorý to v reálnom živote myslí vážne. Obranu generál so skutočnými zásluhami, strategickým myslením a pevnou rukou. A takto by som mohol pokračovať v ilúzii o všetkých rezortoch súčasnej Slovenskej vlády. A bolo by mi úprimne jedno, v akom klube trávia svoj voľný čas alebo s akou stranou sympatizujú ak by sa k úlohe ministra postavili viac ako profesionáli a menej ako politici. Je to príjemná ilúzia a myslím, že ešte dlho ilúziou zostane.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte stále je totiž politický a ekonomický záujem viac ako skutočný život a realita bežného človeka.

Julius Gyalog

Julius Gyalog

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  158x

Som živnostník-obchodník. Inak vyštudovaný katolícky teológ. Mám vlastný názor a mám rád otvorenú diskusiu. Zoznam autorových rubrík:  Z pohľadu vieryZo života živnostníkaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu