Najprv trochu anatómie. Chodidlo ľudskej nohy tvorí 26 kostí. Z pôvodne plazivých chodidiel sa evolúciou vyvinuli chodidlá umožňujúce niesť vzpriamené telo, čo sa podpísalo na komplikovanej stavbe chodidla a jeho náchylnosti na opotrebenie a citlivosti na záťaž. Koniec koncov chodidlá nesú váhu celého tela, čo je u niekoho aj 120 kg:)
Kosť, ktorá nás teraz zaujíma, je talus. Väčšina ľudí ani nevie, že ju má a nájdete ju v priehlavku pod píšťalou a ihlicou, na obrázku je červenou farbou.

Jej úlohou je niesť telo a distribuovať záťaž do klenby nohy.
Za normálnych okolností je talus v normálnom postavení a spolupracuje s kosťami predkolenia a chodidla a roznáša tlak do päty a záprstných kostí.
Občas sa však stane, že sa talus vysunie a vtedy môžu nastať napríklad tieto problémy:
Tým, že sa zhorší ohyb chodidla smerom k telu, si telo začne budovať nový pohybový vzor. Postihnutý začne viacej natáčať panvu, aby telo dokonalo pohyb, ktorý je teraz kvôli klinovitému postaveniu talusu obmedzený. Natáčanie panvy môže spôsobovať blokovanie chrbtice v driekovej oblasti a neskôr bolesti. Z driekovej oblasti sa problém môže preniesť do ďalších častí chrbtice, hrudnej aj krčnej a nezriedka sa stáva, že postihnuté býva aj protiľahlé rameno, pretože pri naklonení drieku na jednu stranu sa telo sa automaticky dvíha protiľahlé rameno, ktoré je takto tiež nútené vykonávať nový pohybový vzor.
Druhá veľká skupina problémov prameniacich z dislokácie talusu sú bolesti chodidiel, napríklad plantárna fascitída. Plantárna fascia je vrstva väzivového tkaniva na chodidle, ktorá prebieha od päty k báze prstov na nohách. Ak je nadmerne preťažovaná (napríklad kvôli zmenenej distribúcii tlaku v chodidle), začne sa natrhávať a zapaľovať, čo môže postupne viesť k tvorbe výrastkov na kostiach a pod.
Tretia skupina problémov sú problémy kĺbov, najmä kolena a bedrového kĺbu, kde si pozmenené pohybové vzory vyberajú svoju daň takisto nebadane, ale isto. Dislokovaný talus pôsobí na píšťalu, tlak sa prenáša do kolena, ovplyvňuje krížne väzy a menisky a výsledkom je takisto bolesť. Usudzuje sa aj na spojitosť s bolesťami bedrových kĺbov, samozrejme trvá to roky, kým sa dislokácie v dolnej časti končatiny prejavia na jej hornom konci.
Čo s tým?
Jednoduchým „zaklapnutím“ talusu špeciálnou nebolestivou manipuláciou, prípadne upravením postavenia ďalších kostí v chodidle (najmä pätovej kosti a kuboidu) sa obnoví riadna funkcia chodidla a v priebehu nasledujúcich dní až týždňov si telo obnoví funkčné pohybové vzory, ktoré mu prinavrátia zdravie. V mnohých prípadoch je účinok okamžitý a zmiznú bolesti, ktoré postihnutého trápia aj mesiace.