Trasa: Stupava – Staré hájne – Košarisko – Nad kozliskom – Pajštún - Stupava
Dátum: 23. marca 2019
Už dávnejšie bol známy termín otvorenia turistickej sezóny na Košarisku nad obcou Borinka a Stupava. Zostávalo iba čakať, či okrem príjemného podujatia a krásnej jarnej turistiky, bude priať účastníkom aj počasie. A veru, v sobotu 23. marca vyšlo nádherné slniečko, zalialo svojim teplom nielen stupavský park, ale aj okolité lesy. Radosť vybrať sa do prírody, aj keď niektorí myslia, že pred telkou, alebo pred obrazovkou mobilu je to lepšie☹. Nuž tak sme sa vybrali aj my, okolo stupavského kaštieľa, smerom do parku a k obore nás obiehajú hneď ráno prví cyklisti, ktorí majú možno rovnaký cieľ ako aj my. Po kľude v parku, prichádzame do pomaly sa prebúdzajúceho lesa, nielen z rána, ale aj z dlhej zimy a spev vtákov dáva jasne najavo, že jar je už tu.




Po prvej časti, ktoré bola relatívne rovná, prípadne mierke do kopca, tak pred samotnou križovatkou turistických značiek sa chodník prudko zdvihol, a veru že sa prudšie zdvihol aj náš tep. Nielen z prudkosti kopca, ale zasa ako naposledy aj z vyrúbaných statných stromov na okraji lesa, pripravených na odvoz a vybielený, takmer bez porastu kopec oproti cesty sú opäť len smutnými svedkami tejto doby. Alebo žeby bola táto skutočnosť nutnou realitou?
Zaujímavosťou tejto časti túry bola zver, ktorá veľmi často prechádzala cestičkou smerujúcou na Staré hájne, kde je križovatka modrej a červenej značky, ktoré smeruje zvlneným terénom ešte asi polhodinku na Košarisko. Pri príchode, kde plánovaný začiatok otvorenia sezóny bola na poludnie, bolo zrejmé, že to nebude podujatie pre pár ľudí.

Postupne prichádzali ďalší a ďalší až sa počet oficiálne registrovaných účastníkov zastavil na čísle 223 osôb. Je nutné povedať, že aj účasť na tomto podujatí je pre turistov z nášho regiónu jednou z podmienok na získanie tematického odznaku 100 jarných kilometrov, pričom podmienky splnenia jeho propozícií je do začiatku júla tohto roka.
Na poludnie teda zástupca stupavského turistického oddielu, ktorý organizačne zabezpečoval toto podujatia privítal všetkých účastníkov, pričom zmes oddielov bola naozaj pestrá z oboch strán Malých Karpát. Pre ukážku aspoň niektoré z nich spomeniem. Boli tam teda členovia klubov turistov z Lozorna, zo Stupavy, zo Svätého Jura, z Modry, z Častej a mnohí ďalší. Nemôžme zabúdať aj na množstvo detí, ktoré boli prítomné a deti z Častej, spolu s veľmi energickou dámou, po úvodných príhovoroch spustili pieseň, ktorá slúži na zaháňanie Moreny a jej pálenie.


Slávnostne pripravené fakle sa však skoro nerozhoreli, pretože nik z organizátorov nemal pri sebe, ani zapaľovač a ani zápalky, našťastie však horel ohník kúsok vedľa, od ktorého boli fakle zapálené a následne aj vatra s Morenou upevnenou na vrchu vatry a čakajúcej na svoj nezvratný osud. Veru tak, zima je už preč, už sa môžeme tešiť z jari, ktorá je tu.


Vynášanie Moreny je vlastne jeden z archaickejších zvykov, ktorý sa koná koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Morena symbolizuje zimu, preto ak ľudia v minulosti chceli, aby prišla jar, museli ju utopiť v potoku alebo upáliť. Morena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat. Ak chcete vedieť viac, na tomto linku nájdete bližšie informácie:http://www.uluv.sk/product/morena-1161/.
Upálením Moreny máme teda oficiálne turistickú sezónu otvorenú a po krátkom občerstvení a príjemných rozhovor účastníci sa pomaly, avšak s radosťou v duši rozchádzajú. Aj my sme pokračovali v našej túre, najskôr rovnakým chodníčkom na Staré hájne, kde sme pokračovali ďalej na zrúcaninu hradu Pajštún.

Na Pajštún z Košariska vedie príjemne zvlnený chodníček a približne po hodinke prechádzkového tempa pred nami v lese akoby vyrástol Pajštún. Písať o histórii hradu nemá zmysel, veľa podrobností nájdete na internete napríklad tu:https://www.planetslovakia.sk/pamiatky/119-hrad-pajstun.
Nás však k návštevám zrúcanín hradov inšpiruje publikácia vydavateľstva Dajama „Hrady – najkrajšie zrúcaniny“ v edícii Kultúrnych krás Slovenska, ktorej podrobnosti nájdete na tomto linku:http://www.dajamabooks.sk/index.aspx?PageType=1&Kod=178&Kateg=1.
S rodinou sme si povedali, že ich postupne chceme navštíviť všetky, tak aj Pajštún už má „čiarku“ v zozname.
Na hrade bolo viacero partií, rodín s deťmi, ktorí si prišli oddýchnuť, niečo opiecť na ohníkoch a pokochať sa výhľadmi na okolie. Úplne úžasne sa pozeralo na prítomných lezcov, ktorí svojimi výkonmi dokazovali radosť z pohybu v prírode a zároveň aj pocit zodpovednosti a možno aj pokory pre náročnosťou existujúcich lezeckých trás na skale Pajštúna.
Záverečný úsek cesty viedol lesom, pričom opäť je možné si spríjemniť posledný úsek cesty prechodom cez park priamo v centre Stupavy.
Trasa:https://mapy.hiking.sk/?hpid=eMg5R