Ako vymôcť výživné po novom?

Pokiaľ rodina prestane riadne fungovať , môže sa dieťa dostať do zložitej situácie, keď je ohrozená jeho výživa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ide najmä o prípady, kde dochádza k rozvratu vzťahov medzi manželmi, prípadne partnermi a na výžive sa vzájomne rodičia nevedia dohodnúť. Aj napriek tomu, že výživa dieťaťa je základnou zákonnou povinnosťou každého rodiča, nie každý rodič túto povinnosť dodržiava. V takomto prípade, je nevyhnutné súdnou cestou zaviazať rodiča, ktorý si vyživovaciu povinnosť neplní k jej plneniu v pravidelných mesačných splátkach. Ale čo v prípadoch, kedy máme v rukách právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu ale povinný rodič včas a riadne vyživovaciu povinnosť neplatí?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doteraz pri vymáhaní výživného štát nezohrával aktívnu úlohu. V nasledujúcej časti Vám ponúkam stručný prehľad zákonných zmien týkajúcich sa vymáhania dlžného výživného, pokiaľ povinný rodič neplní riadne a včas svoju vyživovaciu povinnosť.

 1. Prvým krokom je podanie návrhu na výkon exekúcie dlžného výživného proti povinnému rodičovi. Jednou z podmienok priznania nároku na náhradné výživné bol výkon exekúcie v trvaní minimálne troch mesiacov. Od 1.1.2020 sa táto podmienka skracuje na obdobie trvania vymáhania pohľadávky na výživnom od doručenia návrhu na výkon exekúcie súdu z troch mesiacov na dva mesiace.

 2. Druhým krokom je podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy, pokiaľ je naplnená skutková podstata trestného činu. 

 • Trestný čin zanedbania povinnej výživy patrí na Slovensku k jedným z najčastejších trestných činov, ku ktorým spáchaniu dochádza.

 • Od 1.1.2020 sa sprísňuje jeho skutková podstata a skracuje sa doba neplatenia výživného z troch mesiacov na dva mesiace.

 • Zároveň v zmysle tejto novely už nebude možné, aby trestnosť činu zanikla v prípade, ak náhradné výživné poskytne oprávnenému rodičovi úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

 • Doteraz trestné oznámenie podával oprávnený rodič. Od 1.1.2020 platí, že ak trestné oznámenie nebolo podané oprávneným rodičom má zákonnú povinnosť pri priznaní náhradného výživného podať trestné oznámenie úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pokiaľ Vaše kroky smerujúce k vymoženiu dlžného výživného boli neúspešné a pokiaľ povinný rodič si vyživovaciu povinnosť naďalej neplní včas a riadne, môžete po splnení zákonných podmienok požiadať o poskytnutie náhradného výživného.

 • Od 1.1.2020 sa zvyšuje hranica priemerného mesačného príjmu za posledných šesť kalendárnych mesiacov z 2,2 násobku sumy životného minima na 3,3 násobku životného minima.

 • Od 1.1.2020 sa zvyšuje hranica maximálneho poskytovania náhradného výživného z 1,2 násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa (maximálna výška v absolútnom vyjadrení je 115,15 € ) na 3,7 násobku životného minima na nezaopatrené dieťa (čo predstavuje sumu 355,05 € ).

 • Od 1.1.2020 sa mení aj povinnosť povinnej osoby vrátiť náhradné výživné v prípade vymoženia výživného prostredníctvo exekútora. Vrátenie preddavkovo poskytnutého náhradného výživného bude vykonávať priamo exekútor z vymoženej sumy výživného na základe informácií, ktoré si budú zo zákona príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a exekútor vymieňať. Ak však povinný rodič uhradí výživné priamo oprávnenej osobe ( nie prostredníctvom exekútora ) povinnosť vrátiť náhradné výživné ostáva oprávnenej osobe.

Či tieto zmeny budú dostačujúcou „ zbraňou „ voči nezodpovedným rodičom, ukáže čas. Štát a orgány činné v trestnom konaní by mali pristupovať k tejto problematike zodpovedne s cieľom eliminovať páchanie trestného činu zanedbania povinnej výživy. Pretože na nezodpovednosť a ľahostajnosť rodičov doplácajú najmä deti, ktoré sú naša budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Volám sa Petra Hajšelová. A záleží mi na tom, aby občania našej krajiny vedeli o svojich právach a povinnostiach. Som pripravená Vám pomáhať!

Petra Hajšelová

Petra Hajšelová

Bloger 
 • Počet článkov:  4
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Som matka a právnička. Nie je mi ľahostajná budúcnosť Slovenska, mojej dcéry a mojej rodiny. Pôsobím v hnutí SME RODINA ako expertka na justíciu a právny štát. Od roku 2018 som poslankyňa mestského zastupiteľstva v Prievidzi, kde sa venujem sociálnym veciam. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu