Hlad v Afrike a demokracia

Cez víkend nás z TV ovíjali vlny hudby pod menom Live8. Sympatická Dido spievala naživo tak, že by sa u p. Haberu ťažko zmestila medzi 50 najlepších...Na veľkej obrazovke za ňou bolo vidieť trpiace africké deti. Videli sme recept na jedlo z hliny(!), masla a byliniek(?). Prečítali sme si, koľko ľudí denne umiera v Afrike na následky hladu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Ak by organizátori venovali trochu času poukázaním na možné príčiny, urobili by ešte lepšie. Vysoký zahraničný dlh afrických krajín jestvuje možno aj preto, lebo peniaze z pôžičiek neboli investované správne alebo k realizácii z nich zostala iba malá časť.

Nevidel som zmienku o korupcii ako druhom najvážnejšom probléme Afriky. Na veľkoplošnom paneli by som privítal napr. ukážku e-pošty rozosielanú z Nigérie, ako niekto potrebuje previesť doláre z ropy. Český podnikateľ bol povodený aj po nigérijskej vládnej inštitúcii - než spoznal, že naletel.

Privítal by som zábery na umučených a zavraždených bielych farmárov v Zimbabwe, na ich zničené domy a úrodu. Tiež na privítanie prezidenta Mugabeho v Elyzejskom paláci. Iba v Zimbabwe je 4 milióny hladujúcich.

Pozrel by som si ukážku vládnych pomerov v Lýbii alebo Egypte. Ako si Kaddáfí - ktorý dal rozkaz dať bombu do lietadla čo vybuchlo nad Lockerbie s následkom 270 mŕtvych - ako si presne ten istý Kaddáfí potriasa ruku s Blairom.



V Sudáne pod vládnym krytím sú dlhú dobu vraždení vlastní občania. Na obrazovke za Madonnou by sa mohli zjaviť čínske fabriky na zbrane pri Chartúme. Neviem, ako by zapôsobil na rozjasaných fanúšikov záber na ozbrojenca z Darfouru v ruke s čínskym samopalom. (EU do takých regiónov vztýčilo embargo na zbrane).

Afričan Kofi Annan má teraz viac starostí so svojimi klamstvami v súvislosti s rolou jeho syna v miliardách USD v programe OSN iracká ropa, než sa zaoberať vysvetľovaním, prečo súdy v Rwande dostali prednosť pred medzinárodnými. Budú trestať za genocídu státisícov ľudí v r. 1994 spravodlivo?

Tiež by som rád na niektorej veľkoplošnej obrazovke videl nadšenie Afriky v 60. rokoch, kedy sa oslobodzovali od európskych kolonizátorov. Bolo by dobré ukázať, ako sa tam následne ujali boľševické myšlienky - Kukan o tom vie svoje... Bolo by dobré pozrieť si, ktoré vlády Afriky podporoval "tábor socializmu a mieru" a v akom stave dnes sú.

Čupiaci muž v Etiópii, hľadiaci na prekrásnu modrú oblohu v snahezachytiť siluetu lietadla čo mu zhodí potraviny - to by bol tiežpekný záber, napr. na pozadi Angeliny Jolie.

Útržky nadpisov správ dopisovateľov z Afriky:
Iba mier môže ukončiť potravinovú krízu v Kongu
Zimbabwe 2004: 4 roky od začiatku prudkého poklesu
Stredoafrická republika: Dôsledky vojny na severovýchode
Národná katastrofa v Swahilsku
Etnické rozdelenie vytvára krízu na Pobreží Slonoviny
Pozemková reforma v Namíbii: pomalé tempo, sporný úžitok

Live8 ukázal na problém. Uvoľnenie bariér EU v obchode s Afrikou je časťou riešenia. Okrem okamžitej pomoci, Afrika čaká aj na vznik demokracie. Myslím, že to nebude ľahká cesta.

Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu