1. Zistite, či ste vo voličskom zozname.
-voliť môžte iba v mieste trvalého bydliska. Mali ste už dostaťOznámenie o čase a mieste volieb s vašim menom a adresou volebnéhookrsku. Ak nie, alebo ste ho vyhodili s "reklamami" do smetia: telefónna miestny/obecný úrad.
2. Zistite, kto kandiduje vo vašom volebnom obvode. K tomu je treba:
- pozrieť web vášho VÚC. Neviete url? Použite vyhľadávač alebo telefón.
- zistite si váš volebný obvod. Tiež web alebo telefón VÚC.
- vytlačte/skopírujte kandidátku vášho volebného obvodu a kandidátku na predsedu VÚC
3. Odkladajte si všetky letáky, čo sa vám dostanú do rúk.
Nieje ich veľa - stačí vám k tomu jedna zložka, ktorú dáte do knižnice,aby ste si ju z času na čas vybrali a pozreli, čo sa zo sľubov presúvado skutočnosti. Takto možno zistíte, že sľuby plní niekto úplne iný,než ste pôvodne predpokladali. Je to tiež dobrá informácia pre voľby2009.
4. Porovnajte letáky a informácie s právomocami VÚC . VÚC majú právomoci v:
- doprave
- cestách II. a III. triedy
- strednom školstve
- kultúre
- pomoci tým, čo to potrebujú (útulky, zariadenia pestúnskej starostlivosti, domovy dôchodcov,...)
(rozpočet Košického VÚC pre rok 2005 s konkrétnymi sumami pre právomoci nájdete v AHinfo 02/2005 ).
5. Podčiarknite na kandidátke tých, ktorých by ste volili.
- z vašej obľúbenej strany
- nezávislých
- známe mená
6. Ak nemáte leták kandidáta čo vás zaujíma, kontaktujte ho.
Nečakajte, kedy k vám ten "váš" príde. Je pár dní pred voľbami a predvolebné aktivity napríklad v Košiciach sú dosť strnulé. Informácií o skutočnom volebnom programe je málo.
7. Ak je predmetom vášho záujmu súčasný predseda/poslanec VÚC , kontaktujte ho, aby vám dodal svoje sľuby z roka 2001 a nakoľko sa mu ich podarilo naplniť.
- zoznam poslancov je na web-e VÚC. Overte, koľko z vami uvažovaných kandidátov sú aj dnes poslancami
- každý má e-adresu na web-e VÚC
8. Vyberte maximálne ten počet kandidátov, ktorý je povolený voliť vo vašom volebnom obvode. Ak sa vám pozdáva iba jeden kandidát, voľte iba toho. Ak ste si nevybrali žiadneho kandidáta, choďte k voľbám a vhoďte prázdnu obálku. Ukážete tak, že ste voliť chceli, ale nemali ste koho .
Vo VÚC sa ročne nazbiera 3-4 mld. Sk na pokrytie ich právomocí. Sú to vaše peniaze z vašich peňaženiek. Vo voľbách do VÚC volíte poslancov - správcov vašich daní a poplatkov . Rozhodovať by mala efektivita vynaloženia peňazí v rozpočte VÚC. Ak nie ste presvedčení, že vami uvažovaný kandidát dokáže fektívne spravovať vaše peniaze - nevoľte takého.
Plakať nad tým, akí sú voliči chudáci - nemá zmysel. Je treba vstať a niečo urobiť pre to, aby ste boli so svojou voľbou spokojní. Volebná účasť totiž ukazuje regionálnym politikom, koľko percent ľudí má záujem o svoje vlastné peniaze. Ak bude nízka, možno sa potešia, že budú môcť pokračovať v tom, čo začali v roku 2001.
Rukoväť voliča 2005
Často čítam, aký chudák je vlastne volič pred voľbami 2005. Nik ho neoslovuje, nikoho nepozná, heslá z billboardov sú vzletné ale nič neriešia, nevie, čim sa VÚC vlastne zaoberajú a pod.V ďalšom som sa pokúsil napísať postup, čo by ste mohli urobiť pre to, aby ste boli nasledujuce 4 roky so svojou voľbou spokojní.