Na zvýšení cien potravín sa dodávatelia a odberatelia dohodli na konci minulého roka. Do cien museli byť už zahrnuté aj všetky náklady, ktoré im táto vláda v minulom roku vymyslela (dane, odvody, energie, príplatky za prácu v noci a cez sviatky, rekreácie). Ministerka Matečná zrejme nechodí nakupovať, pretože zvýšenie cien potravín na pultoch vidí každý z nás priamo v obchode. A vyhlásenie jedného veľkého obchodného reťazca, že ceny zmrazuje, súvisí práve s tým, že patrí k tým dvom, ktorí si to z pohľadu zisku a účtovného obdobia môžu dovoliť. Nová daň na potraviny sa v cenách premietne neskôr. Nikto sa nemusí báť, ale ani radovať, že by nám niekto niečo daroval zadarmo. Dnes žiadny obchodník neprizná, že extra odvod premietol do cien, no realita je taká, že niektorí tak urobia už teraz iní v priebehu roka.
Generálnemu riaditeľovi sekcie potravinárstva a obchodu na ministerstve pôdohospodárstva Lapšanskému chcem len pripomenúť, ako sa v diskusii na TA3 vyjadril, že návrh zákona má na Európskej komisii prekonzultovaný a tá sa vyjadrila, že zákon je v poriadku. Ďalšie klamstvo a ešte v priamom prenose.
Richard Sulík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany SaS, sa na rozdiel od pána Lapšanského, Komisie naozaj opýtal, v ktorom momente má členský štát informovať Komisiu o tom, že plánuje zaviesť na vnútroštátnej úrovni osobitný odvod, ktorý môže byť z hľadiska práva EÚ považovaný za daň, v prípade, keď môže byť táto daň považovaná za nedovolenú štátnu pomoc.
Komisia mu v odpovedi uviedla, že členské štáty musia Komisii oznámiť na účely schválenia všetky plány na poskytnutie pomoci alebo zmenu existujúcich opatrení pomoci. Opatrenia však nemôžu nadobudnúť účinnosť, pokiaľ nie je výsledkom postupu oznámenia rozhodnutie Komisie. Pojem „nadobudnutie účinnosti“ sa nevzťahuje len na samotné poskytovanie pomoci, ale aj na udelenie právomocí, ktoré umožňujú, aby sa pomoc poskytovala bez ďalších formalít. Členské štáty musia oznámiť Komisii všetky plány poskytnúť novú pomoc v dostatočnom predstihu. Komisia má na zaujatie prvého stanoviska dva mesiace po úplnom oznámení a v prípade potreby môže začať formálne vyšetrovacie konanie.
Členské štáty by preto mali Komisiu informovať ešte pred prijatím vnútroštátneho práva. V opačnom prípade je pomoc neoprávnená, čo môže viesť k jej vymáhaniu od príjemcov.
No, a rešpektovanie povinností Slovenska ako členského štátu EÚ v podaní SNS je také, že zákon po vete prezidenta Kisku bol okamžite opäť schválený a už bol aj publikovaný v Zbierke zákonov SR. A s informovaním Komisie si ministerka Matečná a SNS nerobia žiadne starosti. Počkajú si až na ďalšie kroky, ktorými Komisia tento nezmysel z dielne SNS zastaví. Fiktívne peniaze pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov sa rozplynú ako ranná hmla.