V súčasnosti obchodníci potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (DMT), ako napríklad cestoviny, fazuľu, džem alebo múku, môžu darovať na charitatívne účely. SNS pred pár dňami presadila, že by to obchodníci museli robiť povinne. SaS ako jediná strana tento návrh nepodporila. Prijímateľom potravín po DMT by totiž mohlo byť oveľa viac sociálne slabších ľudí, ak by okrem charity mohli obchodníci takéto potraviny predávať.
U našich susedov, napríklad v Českej republike, je možné potraviny po DMT aj predávať. Takýmto potravinám totiž nič nechýba. Pri vhodnom skladovaní sa nepokazia celé roky. Po dátume minimálnej trvanlivosti sa však predávajú oveľa lacnejšie. K cenovo dostupnejším potravinám sa tak môže dostať široký okruh ľudí. Zatiaľ čo obyvatelia Európskej únie dajú za potraviny len 12,2 percenta svojich celkových mesačných výdavkov, Slovákom ukroja nákupy jedla a nealkoholických nápojov takmer 20 percent z mesačných príjmov. Predaj potravín po DMT by pomohlo najmä ľuďom s nižšími príjmami. Ak by sa potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti mohli predávať, pomohlo by to najmä ľuďom s nižšími príjmami.
Politický marketing SNS však zvíťazil nad dobrým úmyslom. U nás bude možné potraviny po DMT len darovať, no nie predávať. A obchodníci budú mať dokonca povinnosť poskytnúť potraviny na charitu. Povinným darovaním potravín po uplynutí DMT sa navyše obchodu zvýšia administratívne náklady, ktoré logicky premietnu do cien tovaru pre nás všetkých.
A návrh zákona z dielne SNS má aj ďalšie nezrovnalosti. Nerieši situáciu, ak oslovená charitatívna organizácia dar neprijme. Čo bude nasledovať? Bude obchod povinný osloviť ďalšiu charitatívnu organizáciu v poradí? A koľko ich bude musieť osloviť na to, aby preukázal svoj dobrý úmysel a nedostal pokutu za porušenie zákona? A ako bude medzičasom obchod postupovať, keďže potraviny po uplynutí DMT nemôžu byť v predajni a v skladoch mu budú zaberať miesto pre nový tovar? Kto nahradí škody spôsobené ďalšími logistickými nákladmi?
Povolenie predaja potravín po uplynutí DMT by bolo nielen výraznou pomocou sociálne slabším, ale aj významným ekologickým opatrením. Ročne sa v Európskej únii vyprodukuje takmer 90 miliónov ton potravinového odpadu, čo je približne tretinová produkcia potravín. Je našou povinnosťou hľadať riešenia na zamedzenie plytvania potravinami. Touto témou sa zaoberám už takmer desať rokov a takmer desať rokov sa stretávam s nepochopením politikov a úradníkov. A vždy, keď sa téma dostane na pretras v médiách, je to len z politických dôvodov. Je to „sexi“ téma, na ktorej sa dá vytĺcť politický kapitál. A tak je to aj tentokrát.
Odpad z obchodov predstavuje len 5 % z celkového objemu vyhodených potravín. V zariadeniach verejného stravovania sa vyhodí 14 % potravín z celkových vyplytvaných, v spracovateľskom sektore 38 % a v domácnostiach dokonca 43 % potravín. Prečo teda politici riešia len obchodníkov? Je to totiž najjednoduchšie. A znovu tu vláda využíva skratku – my niečo vymyslíme, iní nech to zaplatia.
Oveľa lepším riešením by bolo ponechať darovanie a predaj potravín po dátume trvanlivosti pre obchodníkov ako možnosť. Takýto návrh presadzuje strana SaS.