Ako nakupovať v bazáre

Keď sa dostanete do Turecka, je dosť pravdepodobné, že navštívite miesto známe ako bazár (bazaar). Je to niečo ako trh, dá sa tam kúpiť kopec vecí, no platia tam iné pravidlá ako u nás. Nech sa páči, ponúkam pár svojich postrehov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nakupovanie v bazáre som rozdelil do troch fáz. Prvoufázou je výber tovaru. Začína tým, že idete okolo konkrétneho obchodíkua zapozeráte sa dnu. Povedzme, že je to obchod s obuvou. V tom momente,ako nadviažete očný kontakt s predavačom, osloví vás. Začne vás pozývaťdnu, opýta sa odkiaľ ste. Ak ste Slováci, veľmi pravdepodobne vás pozdravíniektorou stredoeurópskou slovanskou rečou alebo po rusky. V našom prípadedokonca povedal dve mená – Dubček a Karhan. Jeden tam bol veľvyslancom,druhý hral tuším v klube Besiktas Istanbul. Vy si zatiaľ, zahŕňanývšemožnou pozornosťou, vyberáte tovar. Nájdete topánky, ktoré sa vám páčia a predavačbeží zohnať do skladu vaše číslo. Pravdepodobne vás posadí a sám vám obujetopánku, skúsi, či je dobrá a stále sa na vás usmieva. Topánka je dobrá,tovar vybratý. Môžeme postúpiť do ďalšej fázy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá fáza je určenie ceny. Pevné ceny totiž nájdetev oblasti bazáru iba v lekárni alebo v Penny Markte. Cenu si tujednoducho musíte vyjednať, inak prerobíte. Dokiaľ si nevyberiete topánky a nepresvedčítesa, že aj veľkosť vám sedí, predavač vám cenu nepovie. Keď je už všetko vybratéa vy sa spýtate na cenu, predavač poväčšine chytí do ruky kalkulačku a napíšecifru. Povedzme 35 euro. Radím dobre, zatvárte sa ako keby ste počuli nejakúkatastrofálnu správu. Zoberte mu z ruky kalkulačku a napíšte svojucenu, trebárs 12 euro. V tej chvíli sa zatvári zhrozene on. Zamrmle niečov tom zmysle, že ho chcete okradnúť, že ste z inej planéty alebo žekeď na to nemáte, nechoďte nakupovať. Vtedy odporúčam fingovať odchod z obchodu.Potraste mu rukou a pomaly odchádzajte. Sú dve možnosti ďalšieho vývojasituácie: buď vás nechá ísť a ešte niečo po vás vykrikuje alebo sa za vamirozbehne a zavedie vás naspäť. Vtedy začína finálna fáza.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme ju nazvať zjednávanie. Kalkulačka putuje z rukydo ruky, jeho cena stále klesá, vaša stále stúpa. Môžete sa s predavačom rozprávaťanglicky alebo nemecky, väčšinou základné veci ovládajú. Nič sa však nestane,keď budete gestikulovať a rozprávať po slovensky, aj tak je reč teladôležitejšia. Napokon vám predavač podá ruku (akože na dohodu) a povie svojufinálnu cenu, povedzme 22 euro. Vy mu ju kľudne stlačte a rovnako kľudnepovedzte 20. Je dosť pravdepodobné, že to vezme...

Hoci to počas vyjednávania vyzerá často dosť ohnivo, popodaní ruky ste opäť najlepší kamaráti. Turek s vami prehodí ešte párslov, dá vám krabicu aj tašku a s potľapkaním po pleci vás vyvedie zosvojho krámiku. On je spokojný, pretože na vás aj tak zarobí. No a vy odchádzates posilneným egom a dobrým pocitom, že ste ušetrili pár eur. Nech miniekto ešte hovorí, že ekvilibrium na trhu neexistuje!

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu