Ako sa nám saleziáni stali chlebom

Asi sme boli jednoducho príliš navyknutí na typickú farskú pastoráciu jedného kňaza. A v tom prišli saleziáni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Neboli sme z toho veľmi nadšení. Mali sme určitépredsudky. Ako každý, kto vstúpi do nejakého nového vzťahu. Zdalo sa nám, žeDon Bosco je v každej druhej vete. Zdalo sa nám, že chalani sú nesmierneuprednostňovaní, že „saleziánstvo“ znamená najmä dbanie o chlapcov a zanedbávaniedievčat. Zdalo sa nám, že Dominik Savio je sladučký svätec, ktorý je v dnešnomsvete asi taký reálny ako Snehulienka a sedem trpaslíkov dokopy.Jednoducho, priveľa sa nám toho zdalo, priveľa sme toho predtým prežili inak a malisme príliš ohraničené myslenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sú to už štyri roky, čo ich tu máme. Určite teraznehovorím za všetkých (rozbité okná a pozhadzované kvetináče nech sú misvedkami), ale veľa sa toho zmenilo. Na oboch stranách. Saleziáni už vedia, s kýmmajú do činenia a my tiež. Už nám priblížili Dominika Savia, pomaly sasnažíme pochopiť Don Boscov preventívny systém a vidieť jeho ducha v našichkňazoch. Poznávame ich duchovnosť, hoci sa občas pousmejeme a povzdychnemesi: “Ach, tí saleziáni!“ Vidíme, že majú pre nás všetkých stále otvorené dvere,ale aj srdcia. Nie sú našimi vodcami, ale spolupútnikmi k najvyššiemu cieľu.Sú našimi priateľmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Boli sme hladní a prosili sme o chlieb, no zdalo sanám, že Otec nám ponúka len kameň. Dnes však mnohí vidíme, že On dal dobré darytým, čo ho prosili. A saleziáni sa nám stali chlebom...(Mt 7, 9-11)

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu