O otvorených aj zavretých dverách pre ženy a obetiach korony

Cirkevné čriepky - subjektívny výber zaujímavostí zo sveta katolíckej cirkvi. Niektoré dvere sa v cirkvi ženám otvárajú, niektoré nie. Je myšlienka na katolícke diakonky či kňažky iba utópia či hudba budúcnosti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Korona kosí aj medzi biskupmi

V štatistikách je to evidentné – kvôli korone zomiera v priemere oveľa viac ľudí. Vidno to aj pri nekrológoch biskupov – odhliadnuc od toho, že väčšina z nich patrí do rizikovej skupiny. Kým v predchádzajúcich rokoch zomieralo mesačne v priemere 10-14 biskupov, za prvých 18 dní januára je ich už 18, väčšina z toho na COVID-19. Medzi zomrelými sú aj dvaja kardináli v pokročilom veku. Na druhej strane, zomrelo až 8 aktívnych biskupov, ktorých bude potrebné nahradiť. Patril k nim napríklad vplyvný škótsky arcibiskup Philip Tartaglia, metropolita Glasgowa, či Abel Gabuza, ktorého si pred dvomi rokmi pápež František vybral, aby ako koadjútor nahradil vo funkcii jedného z najvýraznejších afrických kardinálov, arcibiskupa Durbanu Wilfrida Foxa Napiera (pre vysvetlenie: niekedy pápež vyberá tzv. koadjútora, čiže biskupa, ktorý automaticky nastúpi po ukončení mandátu svojho predchodcu, u nás taký postup poznáme z Rožňavy, kde bol koadjútorom Eduarda Kojnoka Vladimír Filo).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo slovenských biskupov, ktorí prekonali COVID-19, vieme o spišských biskupoch a žilinskom biskupovi Galisovi, ktorý strávil v nemocnici dva týždne.

Popolec v časoch kovidu

Ak budú náhodou kostoly na Popolcovú stredu otvorené a veriaci sa budú môcť zúčastniť bohoslužieb, udeľovanie popolca bude vyzerať inak ako v minulých rokoch. V rámci protipandemických opatrení vydala vatikánska Kongregácia pre boží kult a disciplínu sviatostí nótu, podľa ktorej kňaz po posvätení popola povie iba raz všetkým ľuďom formulku Kajajte sa a verte evanjeliu alebo Pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš. Následne udelí bez slov popolec na čelo zúčastneným. Predtým totiž kňaz alebo iná osoba udeľujúca popolec jednu z týchto formuliek povedala každej zúčastnenej osobe, čo je v dnešnej dobe mimoriadne riskantné.

SkryťVypnúť reklamu

Lektorky a akolytky...

Pápež František vydal minulý týždeň motu proprio (dokument vydávaný z jeho vlastnej iniciatívy) Spiritus Domini, ktorým upravil podmienky pre službu lektora a akolytu.

Kto to vlastne je? Lektor je osoba poverená čítaním textov zo svätého písma najmä počas sv. omše (okrem evanjelia - to je vyhradené diakonovi alebo kňazovi). Akolyta je osoba slúžiaca pri oltári. Okrem všetkých činností, ktoré vykonávajú miništranti, sú akolyti poverení rozdávaním sv. prijímania. Lektorát a akolytát boli nižšími sväteniami na ceste ku kňazstvu. Po reforme Pavla VI. z roku 1972 to boli liturgické služby, ktoré však mohli vykonávať iba muži.

SkryťVypnúť reklamu

Práve pápež František vo svojom minulotýždňovom dokumente otvoril dvere k tejto službe aj ženám. V niektorých krajinách nejde o nič nového. Pamätám si, ako som bol začiatkom 90-tych rokov v Bavorsku prekvapený pohľadom na ženy miništrantky. Napr. však u nás, v Poľsku či Taliansku ide o niečo nové. Sám som zvedavý, ako sa toto ustanovenie premietne do liturgickej praxe – či budeme vidieť aj v slovenských kostoloch miništrantky a laické rozdávateľky sv. prijímania.

Treba však zdôrazniť, že v motu proprio pápeža ide o ustanovenie do riadnej služby, nie mimoriadne vykonávanie čítania Božieho slova či slúženia pri oltári. Takémuto ustanoveniu do služby by mala predchádzať dôkladná príprava kandidáta a ustanovenie do služby biskupom.

SkryťVypnúť reklamu

...a diskusia o svätení žien

Zároveň s motu proprio poslal pápež prefektovi Kongregácie pre náuku viery list, v ktorom jednak vysvetľuje teologické dôvody svojho rozhodnutia a takisto hovorí, že tým žiadnym spôsobom neotvára cestu k diakonátu či kňazstvu žien.

Diakonát žien je pritom témou, ktorej preskúmanie pápež pred časom zveril špeciálnej teologickej komisii. Hlasy v prospech takéhoto posunu sa ozývajú nielen zvonka, ale aj (alebo najmä) z vnútra cirkvi. Medzi jeho podporovateľov patrí napr. predseda nemeckej konferencie biskupov Georg Bätzing. Podľa neho nejde len o samotné svätenie, ale o zvýšenie podielu žien na rozhodovacích procesoch v cirkvi. Porovnáva túto situáciu ku klimatickej kríze: „Ak zanedbáme vykonanie určitých rozhodnutí v správnom čase, môže to viesť k fatálnym dôsledkom.“ Otvorení voči diakonátu žien sú napríklad aj kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, či kardinál Jean-Claude Hollerich z Luxemburgu, predseda Komisie biskupských konferencií EÚ.

Kňazstvo žien je ešte o krok ďalej, nie však celkom v nedohľadne. Dokonca s ním máme skúsenosť aj takrečeno u nás, v prostredí skrytej cirkvi v Československu počas obdobia socializmu. Prednedávnom uplynulo sto rokov od narodenia Felixa Mariu Davídka, tajne sväteného českého podzemného biskupa, ktorý sa vo svojom okruhu rozhodol z mnohých dôvodov vysvätiť ženy za diakonky a zrejme štyri aj na kňažky. Spôsobilo to rozkol v podzemí a ostrakizáciu Davídka, ktorý zomrel nepochopený a ním vysvätené ženy skončili v ústraní. V jednom podcaste som nedávno počul v tejto súvislosti zaujímavo položenú otázku: bol Davídkov čin epizóda alebo proroctvo? Odpoveď dá história (a možno sa jej aj dožijeme).

V súvislosti s kňazstvom žien mi na záver nedá nespomenúť nedávne slová Roberta Mickensa, dlhoročného vatikánskeho korešpondenta a stĺpčekára napr. francúzskeho katolíckeho periodika La Croix. Mickens hovorí: „Katolícka cirkev napokon bude svätiť ženy – za diakonky aj kňažky – pretože je to správne a sväté. A tiež preto, že cirkev, ktorá viac ako polovicu svojich členov vylučuje z možnosti naplno odpovedať na Božie volanie ku službe, je zmrzačená cirkev. A v nových kontextoch nášho vyvíjajúceho a rozvíjajúceho sa sveta je samovražedné si čo i len myslieť, že je možné ponechať ženy v nižšej triede Božieho ľudu. Cirkev, ktorá takéto niečo v dnešnej dobe urobí, je odsúdená na to, že sa z nej stane sekta.“ 

Zaujímavá myšlienka.

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu