SMRAD

Prekliata izba. Čo je s ňou zlé? Čo je s ňou v neporiadku? Čo je s tebou v neporiadku, že sa meníš na obyčajné zelenkavé hovno...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Aj napriek všetkým náhlym zmenám som si našla čas pozrieť sa na staré fotografie a spoznať na nich známe tváre. Ďaleké, ale stále dosť známe na to, aby som cítila okrem zrakových dojmov aj inozmyslové. Cítila som chuť starých bozkov, vôňu starých dní, počula som staré známe hlasy a na tele cítila teplé vrúcne objatia. Potrebovala som len oprášiť hrubú vrstvu prachu, ktorá na fotografie strašne rýchlo sadala. Nestačilo, že som si izbu udržiavala pravidelne v poriadku, aj napriek tomu sa akýmsi zázrakom dostával do nej neznámy prach, sadal na všetko a párkrát ma zmýlil a tak som aj tentoraz staré fotografie odhodila do koša a teraz ich hľadám po šuflíkoch a viem, že keď nebudem na ne myslieť, postupne ich prestanem hľadať a nespomeniem si už ani na tie tváre, ani na chute, pachy, dotyky, hlasy. Ešteže som v tejto izbe netrávila väčšinu svojho času, inak by som prachom zapadla aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O niekoľko dní neskôr som ťa spoznala. Voňal si ako staré ponožky, preto som ťa každý deň otravovala prosbami, aby si sa často sprchoval. Ale aj napriek tomu, že si moje želania poslušne plnil, nemohol si sa smradu starých ponožiek zbaviť. Dokonca som ťa párkrát vyhodila z izby, pretože celá zasmradla. V každom kúte sa ozýval dňom i nocou pach starých ponožiek. Jedného dňa si prišiel a bol si celý zelený. Zúfalý si sa prišiel skryť do mojej izby. Pred ľuďmi, ktorí nechápali tvoju neprirodzenú farbu. Ale ja som vedela, že to ten pach ponožiek prešiel aj na farbu. Teraz si nielen smrdel, ale aj vyzeral ako staré ponožky. Obaja sme denne presedeli nad počítačom hľadajúc ten správny recept po internete, kontaktujúc tých najlepších špecialistov, ktorí by mohli mať aspoň tušenie, čo sa to s tebou deje. Ani otvorené okná nepomáhali a zelená sa stávala čoraz tmavšou. Dokonca sme obaja zistili, že to nie ja rastiem, ale ty sa zmenšuješ. Keďže si trávil väčšinu svojho času v mojej izbe, postupne si sa menil a opadával prachom. Raz som si ťa dokonca pomýlila s košom a hodila som do teba ohryzok z jablka. Prepáč, nechcela som.

SkryťVypnúť reklamu

Už som sa s tebou ani milovať nemohla. Mala som totiž pocit, že sa milujem s niečím strašne smradľavým a mazľavým. Mala som pocit, že sa milujem s hovnom. Lenže nie vždy som chcela ublížiť tvojim čoraz útlejším citom, tak som to vydržala len so zapchatým nosom a bez bozkov, obyčajný fyzický sex, jednoduché uspokojenie. Lepkavé a smradľavé. Mám pocit, že nemôžem spávať v jednej posteli s tebou. Bolela ma z teba hlava. Alebo len z toho smradu?

Až raz som znovu robila v izbe poriadok, pretože v priebehu dňa sa mi v ňom nakopilo toľko smetia a prachu, že som nerozumela, ako veľmi dokáže jediná izba obývaná dvoma ľuďmi.... ach áno, dvoma ľuďmi! Kde si sa podel? Vtedy som si spomenula, že niečo malé zelené som metlou zamietla na lopatku a hodila do kontajnéra. Tak som šialená od strachu, či ešte budeš žiť, či ťa ešte bude možné zazrieť, či bude ešte možné sa ťa dotknúť, utekala a skočila do kontajnéra. Prevracala som všetkými odpadkami. Zavolal si na mňa. Zbadala som ťa. Chudáčik. Vrátili sme sa v objatí do izby. Prekliata izba. Čo je s ňou zlé? Čo je s ňou v neporiadku? Čo je s tebou v neporiadku, že sa meníš na obyčajné zelenkavé hovno, ktoré riskuje, že ho neuvedomene vyhodím do odpadkového koša?

SkryťVypnúť reklamu

Až keď som sa vrátila na chvíľu domov, po dlhých rokoch konečne prvýkrát, keď som konečne zbadala svojich starých známych, keď som si pospomínala na svoju prvú školu a svoje rodné mesto, až vtedy trochu prachu z mojej izby ubudlo a ty si bol opäť mojím sladkým milým a nie smradľavým hovnom.

Izba mi voňala. Staré fotky svietili v rámoch. Aj ty si voňal. Bývali sme spolu, milovali sa spolu, spomínali sme spolu, silní a zdraví. Mám ale pocit, že tu niečo smrdí.

Andrea Hanúsková

Andrea Hanúsková

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nadšená študentka animovanej tvorby, písanie je pre mňa ako soľ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu