V posledných rokoch sa zásadne rozšíril počet úverov od nebankových spoločností. Nebankovou spoločnosťou (hovorovo aj nebankovka) sú všetky spoločnosti, ktoré nespĺňajú (pomerne náročné) podmienky na priznanie štatútu banky, avšak aj napriek tomu v rámci svojej činnosti poskytujú úvery fyzickým alebo právnickým osobám. Tieto spoločnosti sú u fyzických osôb obľúbené najmä preto, že mnoho krát poskytnú úver aj osobám, ktoré banky odmietnu, pretože nespĺňajú stanovené podmienky na poskytnutie úveru. Nebankovky teda pri poskytovaní úverov vstupujú do podstatne rizikovejších vzťahov ako tomu je pri bankách (úvery od nebankoviek napr. často krát nie sú takmer nijako zabezpečené) a tento fakt (vysokú rizikovosť) následne premietajú do podstatne horších podmienok za akých úvery poskytujú.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Neprimeraný úrok znamená porušenie zákona
Počas obdobia, kedy prichádzalo k zvyšovaniu početnosti úverov od nebankoviek, sa však (chvalabohu) podstatne vyvíjala aj legislatíva (právna úprava) zaoberajúca sa ochranou spotrebiteľa (spotrebiteľ je napr. osoba, ktorá od nebankovej spoločnosti prijala úver). Dôsledkom tejto právnej úpravy často krát prichádza k tomu, že úverové zmluvy (na základe ktorých nebankovky poskytujú úvery fyzickým osobám) sú v rozpore s právnou úpravou – t.j. nebankové spoločnosti porušovali pri poskytovaní úverov zákon, konali protiprávne. Sankcie za takýto nezákonný postup nebankových spoločností sú rôzne, ako príklad uvedieme napr. sankciu podľa ktorej v prípade, ak zmluvy o úvere neobsahujú niektoré podstatné náležitosti (alebo sú v zmluve uvedené nesprávne), tak úver sa považuje zo zákona za bezúročný a bez poplatkov (v praxi to znamená, že musíte nebankovej spoločnosti vrátiť len toľko peňazí, koľko ste si reálne požičali – t.j. neplatíte akékoľvek úroky, poplatky, sankcie, provízie ani nič iné).
Množstvo ľudí však bohužiaľ nemá vedomosť o tom, že ich zmluva s nebankovou spoločnosťou je nezákonná – keďže väčšina ľudí nemá znalosti právnej úpravy, zmluvu si nevedia posúdiť svojpomocne. Práve na takýchto ľuďoch nebankovky ťažia a zarábajú obrovské finančné prostriedky, všetko v podstate za nezákonne poskytnuté úvery (s nezákonnou výškou úrokov, s nezákonnými sankciami a nezákonným zabezpečením). Keď následne ľudia prestanú úver splácať, nebankové spoločnosti im (väčšinou) nezákonne siahnu na príjmy, speňažia majetok (dokonca aj nehnuteľnosti v ktorých takéto osoby bývajú) a výšku úveru (pohľadávky) zvýšia o stovky až tisíce eur (ako tvrdené, avšak nereálne náklady na vymáhanie pohľadávky, trovy advokátov, exekútorov, atď.). Častou praxou nebankových spoločností je tiež využívanie rozhodcovských súdov, ktorými sú v podstate súkromné spoločnosti, kde ako rozhodcovia/ sudcovia vystupujú fyzické osoby – právnici, často krát zastupujúci práve nebankové spoločnosti (namiesto toho aby žalovali dlžníkov na všeobecných súdoch, ktoré sú zriadené a fungujú v rámci štátneho aparátu a na ktorých rozhodujú sudcovia – osoby, ktoré zo zákona nemôžu vykonávať inú podnikateľskú činnosť).
V rámci úverových vzťahov s nebankovými spoločnosťami je však práve spotrebiteľ (osoba, ktoré si úver zobrala) tou osobou, na strane ktorej stojí právna úprava a súdy. Všetky zmeny právnej úpravy vykonané za posledné roky mali jediný cieľ, a to zvýšiť ochranu spotrebiteľa pred nezákonnými praktikami podnikateľských subjektov. Aj napriek tomu sú spotrebitelia často krát aj naďalej šikanovaný a nezákonne postihovaný zo strany nebankových spoločností a dokonca aj súdov, a to z jediného dôvodu – nevedomosť a pasivita spotrebiteľov. Dlžníci sa až priveľmi často spoliehajú na to, že „nejakým spôsobom“ sa to vyrieši, že sa nejako z dlhov dostanú a vec odmietajú riešiť správnym spôsobom (naopak mnohí, ako odpoveď na vymáhanie pohľadávky, zoberú ešte viac úverov, od ďalších nebankových spoločností, s ešte horšími podmienkami). Napokon dlžníci prídu za osobou znalou právnej úpravy až veľmi neskoro, keď už často krát nie je možnosť proces zvrátiť (keď už im nebankový subjekt zobral všetok majetok, keď už prehrali všetky súdy).
Spoločnosť nebuďdlžník je subjektom znalým práva, ktorý poskytuje dlžníkom podporu a pomoc v boji s nebankovými spoločnosťami. Prostredníctvom advokátov špecializovaných na ochranu spotrebiteľa je možné často krát docieliť zníženie alebo úplný zánik dlhov (pohľadávok), oddialenie núteného výkonu rozhodnutia alebo vyjednanie lepších podmienok splácania, zrušenie exekučného konania alebo dražby nehnuteľnosti. Táto služba sa nazýva oddĺženie. Každý jeden z dlžníkov má v tomto boji jedinú, avšak veľmi dôležitú úlohu, a to čo najskôr kontaktovať osobu znalú právnej úpravy so žiadosťou o pomoc (v čase kým nie je neskoro).