Podivné maľby v letiskovej hale v Denveri

Niekoľkohodinové odloženie letu asi nikoho veľmi nepoteší... (Ak teda nerátam seba a ešte jednu blogerku, ktoré veľmi rady pozorujeme ľudí čakajúcich v letiskovej hale.) Veď okrem čítania kníh alebo magazínov a bezcieľneho prechádzania sa na letiskách nedá toho veľa robiť. Ak by ste ale museli stráviť pár hodín alebo len desiatok minút na Medzinárodnom letisku Nového sveta v Denveri (štát Colorado) čítanie magazínov aj kníh odložte na inokedy. Dvihnite zrak od popísaných stránok a obzrite si dobre maľby na stenách letiskovej haly.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Denverské letisko je druhým najväčším letiskom na svete s rozlohou viac ako 137 km2. Na základnom kameni položenom v roku 1994 sa vyníma znak Slobodomurárskej lóže kružidlo a trojuholník. Slobodomurárske znaky je možné nájsť aj na mramorovej dlážke v letiskovej hale. Podľa pokynov investorov zo Slobodomurárskych kruhov vznikli aj nástenné maľby v letiskovej hale. (Neskôr bola výtvarná expozícia obohatená aj o diela iných autorov.)
Spomínané kontroverzné obrazy na stenách vytvoril umelec Leo Tanguma a už od otvorenia letiska v roku 1995 vzbudzujú veľmi zmiešané pocity. Po tom čo sa početné skupiny občanov sťažovali museli byť tieto v posledných rokoch upravené. V sérii malieb, ktorá dominuje letisku vidia mnohí ľudia čosi celkom iné ako prezentuje autor a aj vedenie letiska. 

Čo tým chcel autor skutočne povedať nechám na posúdenie každého čitateľa. 

Prvý obraz pod názvom V mieri a harmónii s prírodou (In Peace and Harmony with Nature) vyobrazuje podľa L. Tanguma enviromentálne problémy, ktoré čakajú ľudstvo. Deti plačúce nad troma truhlami trúchlia nad stratou Fauny, Flóry a Ľudstva. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
tri zeny
tri zeny 



Podozrivé v tomto prípade je to, že tri zložky sveta sú vyobrazené ako ženy menšinových národnostných skupín: malé židovské dievčatko, mladá žena tmavej pleti a pôvodná obyvateľka Ameriky (stará Indiánska žena). Niektorým skupinám obyvateľstva to môže pripomínať čosi celkom iné ako vyobrazenie Fauny, Flóry a Ľudstva.

Druhým je obraz  Deti sveta snívajúce o mieri ,(The Children of the World Dream of Peace) na ktorom vidno zničujúce následky vojny. Neprehliadnuteľným je podoba Tmavého vodcu s Nacistickými vojakmi, ktorý mačetou prebodáva holubicu mieru.

tmavy vodca
tmavy vodca 



V pozadí za ním sa tiahne dlhý zástup matiek držiacich mŕtve deti.
Po boji (už na druhej časti tohto obrazu) vychádzajú von deti všetkých národností a oslavujú mier, stojac nad Tmavým a démonickým vodcom.

V centre skupiny detí stojí chlapec odetý do známeho sivého národného kostýmu . (Tento kostým v posledných rokoch dostal nový náter, už nie je sivý ale modrý. Prečo asi?) Chlapec je namaľovaný vo väčších proporciách a jeho tvár pôsobí staršie ako tváre ostatných detí. V rukách drží nôž Tmavého vodcu, ktorý prekováva na kosák. 

SkryťVypnúť reklamu
maly nemec detail
maly nemec detail 

Posledným výjavom na stenách v Denverskom letisku bolo do nedávna zobrazenie veľkého davu, ktorý je ovplyvnený rôznymi halucinogénnymi rastlinami. 

rastliny
rastliny 

Lenže všetko toto je už minulosťou, nech už chcel povedať autor (alebo objednávatelia)týchto umeleckých diel povedať hocičo... Bol kompletne premaľovaný.

Hneď po prvom pohľade na tieto snímky (i bez akéhokoľvek výkladu od samotného autora) mi prešli zimomriavky po chrbte. Dosť ma to vystrašilo. Pohľad na tri truhly a v nich mŕtve ženy a malé dievčatko. Tiež v nich ako iní nevidím rozhodne nič z Fauny, Flóry a Ľudstva... Akékoľvek spojenie s mierom a pokojom akosi odmietam... Tmavý vodca sa v mojich očiach veľmi ponáša na vojakov z filmov o Nacistoch aj orlica na jeho čiapke je mi veľmi povedomá. O Nemeckom mladíkovi v zástupe detí a jeho uniforme, ktorej odtieň musel byť zmenený som už písala. Spomeniem ešte, že po protestoch verejnosti bola odstránená aj báseň originálne napísaná malým dievčatkom, ktoré prežilo pobyt v koncentračnom tábore.

Celkom chápem ak tieto "umelecké výjavy" komusi veľmi pripomínajú čosi zvláštne a choré. Tiež k nim patrím.

Jana Harris

Jana Harris

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neskutočne jej chýba písanie... také to tvorivé a odhaľujúce. Má veľkú slabosť na ruky svojho manžela a hudbu z filmov W. Allena. Zoznam autorových rubrík:  Takmer denne z Nového AnglickaMilí priatelia vo sveteVlastná choreografiaTéma na lenivé letné popoludniSlabosti nás všetkých (?)

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu