
Keď priemerný imigrant príde do USA jeho náchylnosť na psychiatrické poruchy je oveľa menšia ako tá u domorodcov. Ale počas nasledujúcej dekády sa jeho problémy s depresiou, nespavosťou a inými poruchami vyšplhajú do rovnakej výšky ako tie u populácie Ameriky (viac ako 32 %)
Viac ako 20% ľudí vo vyspelých krajinách bude postihnutá nejakou tou psychiatrickou poruchou.
Do roku 2020 bude depresia druhým najrozšírenejším dôvodom smrti, hneď po srdcových ochoreniach.
Ľudia z tradičných kultúr zvyšujú risk psychiatrických problémov (vrátanie schizofrénie) viac ako 6krát, keď imigrujú do rozvinutých krajín sveta.
Dali by ste aspoň z časti za pravdu predchádzajúcim riadkom? (Hrozí mi nebodaj schizofrénia?)
Predstavte si, že ste sa ocitli plánovane alebo neplánovane v krajine, kde vládnu podstatne rozdielnejšie kultúrno-spoločensko-sociálne pomery, ako ste boli doteraz zvyknutí. Nie je to o tom, že sa neviete prispôsobiť... Skôr je to o tom, koľko vám potrvá „spoločenská aklimatizácia“. Bude vám v tom pomáhať nová práca? Alebo bude trvať veľmi dlho kým sa k nej dostanete a tak sa váš styk s ľuďmi obmedzí len na vašeho partnera a jeho rodinu? Aj opačne to môže fungovať. Nájdete si prácu, ale v tom zhone nie je čas na priateľov a oddych.
S kamoškou Helenou sme sa počas našej telefonickej kávičky (Týmto spôsobom si vynahraďujeme, tú ozajstnú možnosť stretnúť sa kdesi v meste a ísť do kaviarne.) zhodli, že veľa ľudom v takejto situácii hrozia podobné „problémy“. Na tom výskume bude asi veľa pravdy. Ale treba to všetko brať s rezervou a humorom ako my dve. Nestrachovať sa veľmi. Nestrácať hlavu. Mohli by ste skončiť pri depresii alebo schizofrénii. Jedného dňa sa možno dokonca prebudíte s pocitom, že predchádzajúce mesiace boli len snom.
Verte mi, tam vonku sú milióny ľudí, ktorí sa cítia takto. Necítia sa dobre, nemôžu spávať a strácajú pojem o realite. Z času na čas to chytá aj mňa. Mohlo by pomôcť stretávanie rodákov (občas áno občas nie) Môže pomôcť stretávanie rodákov v nejakej komunite ale nepomôžu isto drogy. To by ste mali na krku zbytočnú záťaž.
Ako si teda udržať jasnú myseľ? Je dobré ak viete proti komu to zvádzate boj. Čo teda obyčajnému smrteľníkovi pomôže? Jednoduché veci ako nežiť sám. Udržiavajte blízky kontakt s rodinou a priateľmi. Skúšam žiť pomalšie a napĺňať deň čímsi zaujímavým. Žiť pre okamih a čosi viac ako veľký výber filmov, oblečenia a potravín v supermarketoch. Od kedy som tu skutočne verím, že je veľmi blízke spojenie medzi mentálnym zdravím a mentálnym prostredím, kde sa človek ráno zobúdza.