
Niekedy je to spôsobené pracovnou náplňou (pričom nočný strážnik je len jedna z pozícií, ktorá mi rýchlo prišla na rozum). Inokedy za všetko môže podnebné pásmo, v ktorom žijete. Môj manžel sa vyjadril, že v Arizone prišiel na chuť tomu, aké to je byť nočným vtákom. Venoval sa výlučne nočným nákupom, vyberal si zamestnania, ktoré môže robiť hlavne v noci. (Prípadne v neskorých večerných hodinách.) Dokonca aj upratovanie auta nechal vždy na noc. Cez deň sa to jednoducho nedalo vydržať. Po zotmení sa svet prebúdza aj v iných krajinách. Počet nočných vtákov sa úmerne zvyšuje spolu s približovaním sa k rovníku. Rána sú potom pre nočných vtákov oneskorené a občas sa niektorí jedinci prebudia až na poludnie. Niekto má túto slabosť na noc v krvi, nezáleží vôbec na tom kde žije. Narodil sa tak.
Mne osobne príde noc atraktívna aj preto, že všetko pôsobí dojmom intimity a svet sa mi zdá menší. Veď čierna zoštíhluje, nie? Dokonca aj kvalita mnohých rozhlasových programov v noci mi imponuje viac ako denná produkcia. Jazz a nie veľa hovoreného slova v rádiu ma vždy poteší. (Tu musím spomenúť reláciu "Noční vtáci", ktorá bola skvelým príkladom toho o čom dnes píšem. ) Uši si v noci prídu na svoje aj pre iné dôvody. A toto bude možno trošku zvláštne... Byť nočným vtákom milujem aj preto, že neuveriteľne rada počúvam nočné zvuky mesta. Ležiac pri otvorenom okne môžete počuť veci, ktoré by ste počas dňa nepostrehli. Kdesi veľmi ďaleko počuť vlak a zvuky vydávané autami, ľuďmi aj zvieratami sú iné ako počas dňa. Všetko je intenzívnejšie.
Byť nočným vtákom vám dáva možnosť aj robiť plno skvelých vecí ako tancovanie v klube, či zhliadnutie filmu (niektoré kiná premietajú aj veľmi neskoro v noci). Rozhovor na schodisku s novým susedom tiež nie je na zahodenie. Nočné túlanie sa po vonku však môže spôsobovať problémy s rodičmi a to hlavne v mladšom veku. Skúšali ste niekedy nočné kúpanie v akejkoľvek vodnej nádrži? O nočných prehliadkach hradov a rybačkách na hranici dňa a noci už ani nehovorím. No a vyjedanie obsahu chladničky poznajú noční vtáci veľmi dobre. Celú slabosť na život nočného vtáka vo vás možno podporí aj chuť čítať uchvacujúcu knihu... Prípadne neuchvacujúce študijné materiály na skúšku. Potom ale nejde o dobrovoľné ponocovanie. Stále sa však môže stať, že skúškové obdobie bude pridlhé a vy sa stanete nočným vtákom celkom neplánovane. Plánovane či neplánovane raz za život sa oplatí vidieť svet aj z tej druhej (tmavšej) strany.