Účtovné informácie potrebné pre vypracovanie znaleckého posudku

Informačné zdroje, znalecký posudok, Účtovná závierka, Súvaha, Výkaz ziskov a strát, Poznámky, inventarizácia majetku a záväzkov, Výročná správa, Výkaz peňažných tokov,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Informačné zdroje pri vypracovaní znaleckého posudku sú minimálne rovnako dôležité ako samotná voľba metódy ohodnocovania. Dobrá a kvalitná informačná základňa dokáže znalcovi poukázať na niektoré skutočnosti, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné. Informačné zdroje musia vypovedať verne a pravdivo o tom, ako efektívne podnik funguje, ako sa správa vo svojom prostredí a v neposlednom rade vypovedajú o tom, ako je podnik vsadený do prostredia a etablovaný na trhu. Zároveň nám poukazujú na hodnotu jednotlivých zložiek majetku spoločnosti a na to, aká je možnosť ich prípadná premena na likvidné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri ohodnocovaní sa snažíme na základe dostupných informačných zdrojoch zisťovať, akú ma podnik schopnosť vytvárať hodnotu svojim súčasným, poprípade budúcim majiteľom a do akej miery je schopný uspokojovať svojich akcionárov a veriteľov. Z uvedeného vyplýva potreba zisťovať, kto bude používateľom informácií a kto je držiteľom informačných zdrojov. Na základe toho bude osoba, ktorá stanovuje hodnotu spoločnosti, voliť metódu ohodnotenia a jednotlivé zdroje informačných zdrojov (bližšie: http://ebook.ecoletra.com/stanovenie-hodnoty-i-stanovenie-hodnoty-podniku_ ).

Z pohľadu znalca budú dôležité informácie z interného prostredia spoločnosti, ako sú napríklad informácie z účtovnej evidencie a dodatočné informácie z finančného oddelenia. Taktiež pre potreby ohodnotenia je potrebné získavať externé informácie z okolia podniku a informácie o vplyvoch, ktoré majú dosah na jeho fungovanie na trhu. Pri ohodnocovaní majetku sa využívajú hlavne majetkové a výnosové metódy. Obidva základné druhy metód vychádzajú z účtovných informácií, pričom:

SkryťVypnúť reklamu

- pri majetkových metódach vychádza znalec hlavne zo súvahy podniku

- pri výnosových metódach vychádza znalec hlavne z výkazu ziskov a strát podniku.

Základnou úlohou účtovnej závierky je zistiť k stanovenému dňu, aký je stav majetku, záväzkov a kapitálu účtovnej jednotky ocenenom v peňažných jednotkách, v predpísanej štruktúre vyjadriť hospodársky výsledok a za účtovné obdobie k dátumu závierky prezentovať tok peňažných prostriedkov. Cieľom účtovnej závierky je zostaviť údaje z účtovníctva do takej štruktúry, objemu a charakteru informácií, ktoré umožnia užívateľom závierky získať prehľad o majetku, záväzkoch, hospodárskom výsledku a finančnej situácii účtovnej jednotky. Základným predpokladom zostavenia účtovnej závierky je správne, úplne a preukazne vedené účtovníctvo. Nevyhnutné podklady, z ktorých je nutné pri zostavovaní účtovnej závierky a prác s tým spojených vychádzať sú najmä základné dokumenty spoločnosti (zakladacie listiny, stanovy, spoločenská zmluva, výpis z obchodného registra a pod.), hlavná kniha za celé účtovné obdobie (obsahuje všetky účtovné zápisy podľa vecného, systematického hľadiska), evidencia majetku (registre), výsledky inventarizácie, interné účtovné smernice. Tieto dokumenty sú rovnako dôležitým informačným materiálom pre znalca. Od roku 2015 sa pri vypracovaní reportingu účtovnej závierky podniku berie do úvahy aj veľkostné kritérium, ktoré znamená pre znalca rozdielne podklady výkazov účtovnej závierky. Toto veľkostné kritérium vychádza z nasledujúceho triedenia: a) mikro účtovná jednotka, b) malá účtovná jednotka alebo c) veľká účtovná jednotka.

SkryťVypnúť reklamu

Účtovnú závierku v sústave podvojného účtovníctva podľa zákona o účtovníctve tvoria:

1. Výkaz Účtovná závierka, ktorého súčasťou sú súvaha a výkaz ziskov a strát: 

  • Súvaha, ktorej využitie pre znalca je hlavne pri majetkovej metóde, ale využíva sa aj pri finančnej analýze podniku, ktorá je súčasťou znaleckého posudku aj pri uplatnení iných metód. V súvahe riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú informácie o majetku, o záväzkoch a o rozdiele majetku a záväzkov účtovnej jednotky za účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. V súvahe priebežnej účtovnej závierky sa tieto informácie vykazujú za vykazované účtovné obdobie a porovnateľné obdobie bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia. V súvahe sa vykazujú informácie za účtovné obdobie a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, teda za dve účtovné obdobia. Naproti tomu vo výročnej správe sa vyžadujú informácie o finančnej situácii účtovnej jednotky najmenej za dve bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobia, teda spolu za tri účtovné obdobia.
  •  Výkaz ziskov a strát, pričom využitie tohto výkazu z pohľadu znalca je hlavne pri ohodnocovaní podniku výnosovými metódami, ale využíva sa aj pri finančnej analýze podniku, ktorá je súčasťou znaleckého posudku aj pri uplatnení iných metód. Vo výkaze ziskov a strát riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky sa tieto informácie vykazujú za vykazované účtovné obdobie a porovnateľné obdobie bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia. Aj vo výkaze ziskov a strát, podobne ako v súvahe, sa vykazujú informácie za účtovné obdobie a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, teda za dve účtovné obdobia. Naproti tomu vo výročnej správe sa vyžadujú informácie o finančnej situácii účtovnej jednotky najmenej za dve bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobia, teda spolu za tri účtovné obdobia.

2. Poznámky sú povinnou, dôležitou a rovnocennou súčasťou účtovnej závierky. Ich úlohou je komentovať a upresniť podstatné informácie súvahy a výkazu ziskov a strát. V poznámkach sa uvádzajú informácie, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát, prípadne ďalšie výkazy a údaje ktoré ich vysvetľujú a dopĺňajú. Pre znalca sú Poznámky k účtovnej závierke významné z toho hľadiska, že obsahujú dôležité mimo účtovné informácie, ktoré nemôžu byť pre svoju povahu obsahom výkazov (tieto údaje nie sú obsiahnuté v účtovných knihách). Údaje poznámok vychádzajú z účtovných písomností, obchodných listín (účtovné doklady, účtovné knihy, výpisy z registra a pod.), ako aj interných smerníc účtovnej jednotky. V poznámkach sa uvádza aj majetok, na ktorý bolo zriadené záložné právo, dôležité súdne spory a podobné údaje, ktoré môžu mať vplyv na všeobecnú hodnotu podniku.

SkryťVypnúť reklamu

3. Výkaz o peňažných tokoch (Prehľad o peňažných tokoch, Výkaz cash flow) je založený na peňažnom základe, kým predchádzajúce výkazy, súvaha a výkaz ziskov a strát boli založené na akruálnom princípe. Základnou úlohou prehľadu o peňažných tokoch je informovať používateľov účtovnej závierky, z akých zdrojov podnik čerpal v priebehu účtovného obdobia finančné prostriedky a akým spôsobom boli použité.

Výročnú správu zostavuje účtovná jednotka, ktorá musí mať účtovnú závierku overenú audítorom. Výročná správa obsahuje účtovnú závierku za účtovné obdobie, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa, a správu audítora k tejto účtovnej závierke. Obsahom výročnej správy sú najmä informácie o:

 a) vývoji účtovnej jednotky, o stave, v ktorom sa nachádza, a o významných rizikách a neistotách, ktorým je účtovná jednotka vystavená; informácia sa poskytuje vo forme vyváženej a obsiahlej analýzy stavu a prognózy vývoja a obsahuje dôležité finančné a nefinančné ukazovatele vrátane informácie o vplyve činnosti účtovnej jednotky na životné prostredie a na zamestnanosť, s poukázaním na príslušné údaje uvedené v účtovnej závierke, b) udalostiach osobitného významu, ktoré nastali po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa,

c) predpokladanom budúcom vývoji činnosti účtovnej jednotky,

d) nákladoch na činnosť v oblasti výskumu a vývoja,

e) nadobúdaní vlastných akcií, dočasných listov, obchodných podielov a akcií, dočasných listov a obchodných podielov materskej účtovnej jednotky,

f) návrhu na rozdelenie zisku alebo vyrovnanie straty, g) údajoch požadovaných podľa osobitných predpisov,

h) tom, či účtovná jednotka má organizačnú zložku v zahraničí.

 Výročná správa účtovnej jednotky musí poskytovať verný a pravdivý obraz a súlad výročnej správy s účtovnou závierkou účtovnej jednotky musí byť overený audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia.

 Inventarizácia majetku a záväzkov - okrem účtovnej závierky je dôležitým základom pre ohodnocovanie majetku aj inventarizácia majetku a záväzkov podniku. V praxi sa často stáva, že nie všetok majetok býva evidovaný v účtovníctve a preto znalec pri svojej činnosti musí prihliadať aj na výsledky inventarizácie majetku a záväzkov podniku. Ak zistí, že údaje v účtovnej závierke a v inventarizácii majetku a záväzkov podniku sa nezhodujú, potom východiskovou hodnotou bude hodnota zistená pri inventarizácii majetku a záväzkov podniku.

 Informácie charakterizujúce predmet ohodnotenia - informačným zdrojom pri ohodnocovaní spoločnosti sa v tejto oblasti stáva obchodný register alebo iný register, ktorý eviduje činnosť podniku a bol tento podnik v ňom zaregistrovaný. Informácie o podnikateľskom prostredí predstavujú externé informácie, ktoré nie sú ovplyvnené samotným objednávateľom znaleckého posudku. Ide o informácie, ktoré charakterizujú oblasť podnikania, zohľadňujú politickú, sociálnu a právnu oblasť, ktorá má podstatný vplyv na výkonnosť a hodnotu podniku.

 

Anna Harumová

Anna Harumová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Dlhodobo pôsobím ako vysokoškolský učiteľ na Ekonomickej univerzite v Bratislave (20 rokov). Okrem ekonomickej teórie v oblasti manažmentu, financií, účtovníctva a daní na škole je mojou prioritou aj jej uplatňovanie v praxi. Roky som pôsobila v praxi ako audítor, certifikovaný účtovník a znalec. V súčasnosti sa v praxi venujem hlavne ekonomickej znaleckej činnosti a ekonomickému poradenstvu. Ako ekonóm v praxi spolupracujem s významnými spoločnosťami na Slovensku a tiež so zahraničím v oblasti vedeckého výskumu a znalectva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu