Má to tak byť?

Už niekoľko dní ma trápi otázka toku financií v našom meste a ich využitie. Niet pochýb o tom, že Košice ako druhé najväčšie mesto na Slovensku disponujú s asi dosť veľkým balíkom peňazí. Ale sú tieto využívané naozaj tak ako by to chceli obyvatelia nášho mesta?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Skúste si sadnúť niekde poobede do parku na sídlisku alebo v centre Košíc a sledujte ľudí, ktorí okolo vás napríklad bežia. Určite je to pán alebo pani v stredných rokoch alebo so šedinami. Títo ľudia to pravdepodobne robia už roky, pretože to kedysi bolo normálne. A skúste spočítať, koľko mladých okolo vás prebehne. Asi nikto, alebo len veľmi málo. Ale kde sú? Čo robia? Minuli sa? Asi nie ! Toto je totiž obraz našej spoločnosti! Mládež môžete vidieť vedľa na lavičke športovať s fľašou alkoholu, „trávou" a ktovie s čím všetkým, poprípade v baroch a krčmách či pri PC.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom je môj problém? V nespravodlivosti. Mám tri deti. Ja nechcem aby na tej lavičke sedeli aj oni. Preto sa snažím o to, aby zabíjali čas užitočne a zmyselne. Ale čo sa stalo? Mestský magistrát obmedzil (v postate zastavil) dotácie pre nemestské športové kluby, ktoré bez financií len veľmi ťažko budú môcť plnohodnotne vykonávať svoju úlohu. Takže samozrejme bude nasledovať to, čo každý pozná už z takmer každej oblasti nášho života. Keď nedá štát, musia dať ľudia a sponzori. A ktorí ľudia? No predsa tí, ktorí makajú a snažia sa vytvoriť pre svoje deti ideálne podmienky pre všestranný rozvoj. No a čo tí rodičia, ktorí majú menej šťastia v zamestnaní a majú problém rodinu nakŕmiť? Zrejme tieto deti aj keby boli akokoľvek nadané, skončia tiež na takej lavičke. Má to tak byť?

Skryť Vypnúť reklamu

Nemyslím si, že mesto by malo investovať do profesionálneho športu na úkor dotácií pre mládežnícke športové kluby. Koho budú podporovať, keď nevychováme žiadnych nových športovcov, ktorí by si to zaslúžili? Na to predsa stačí obyčajný sedliacky rozum. Alebo je za tým ešte niečo ...?

Mám pocit, že po zdravotníctve a školstve aj šport už bude len zábavou pre „zahojených". Má to tak byť? Isteže by som sa dočkal odpovede: „Je kríza, nie sú peniaze". Ja viem. A kto sa stará o našu krízu? Všetci chcú od nás stále viac. Princíp je jednoduchý: „ Robíš, tak asi zarábaš a preto plať!" V čom pociťujem krivdu? V čase krízy si môžeme dovoliť pratať smeti na Luníku IX, platiť tam nejakého vraj starostu a poslancov. Prečo? Pýtal sa niekto občanov a voličov, čo si o tom myslia? Prečo to neupratujú tí, čo to spravili? Ak si rozbijem, rozoberiem a rozpredám byt, ktorý som si ja sám kúpil, dá mi mesto druhý? Oni ich dostali raz, a dostanú zas. Má to tak byť?

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina Košičanov ani netuší (ani ja nie), koľko nás ročne naozaj stojí prevádzka „Bieleho domu". A ani to, aká časť tohto kolosu je skutočne využívaná. A je vôbec potrebná taká obrovská budova pre činnosť magistrátu? Kto sa kedy zamyslel nad tým, či by sa to nedalo ináč. Určite dalo, pretože Kde je vôľa, tam je cesta .

Ak budú zástupcovia mesta sledovať a počúvať aj občanov nášho mesta a zároveň svojich voličov, tak určite budeme všetci šťastnými obyvateľmi hádam najkrajšieho mesta na Slovensku a tak to má byť! Chce to len jedno - nebáť sa odvážnych riešení.

Karol Harvánek

Karol Harvánek

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Životné krédo: Kto si neváži málo, nezaslúži si veľa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu