Peniažky do kasičky
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) včera (4.12.2023) prezentoval schválenie ambiciózneho plánu zaviesť od 1.1.2024 mimoriadny odvod pre banky a ďalšie subjekty vo výške 30% s ročným klesaním 5% až do roku 2027. Celkové zaťaženie odvodmi pre banky od 1.1.2024 bude teda 45%.
Mimoriadny odvod má ozdraviť verejné financie ktoré sú vraj v katastrofálmom stave. Vláda Róberta Fica (Smer-SD) preto počita do budúceho rozpočtu s tučnou sumičkou až 336mil. eur za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny "výpalník".
Priatelia, moc sa neradujme ako sme to natreli bankám a vrátia nam to, čo nám patrí. Takýto veľký zásah do ziskov pripraví banky o stabilitu a schopnosť vyrovnať sa s negatívnimi udalosťani napr. na investičných trhoch.
Život na dlh
Slováci pôžičky jednoducho milujú. Aktuálne je zadĺžených 40% Slovákov s pôžičkymi od 4 do 40tis. eur. Banky k nám boli skutočne ústretové. Tie Slovenské totiž v Európe patria medzi tie najmenej ziskové. Dnes u nás dostanete pôžičku na čokoľvek, kreditka? Nie je problém! To sa však po novom roku môže zmeniť.
Banky nemusia mať dostatok vlastného kapitálu, aby mohli poskytovať pôžičky ľudom ale ani firmám. Dá sa predpokladať, že bude horšia dostupnosť úverov a pôžičiek a banky si vyberú komu budú môcť požičiavať a za aký úrok. Tento výrazný výpadok príjmov sa bude snažiť pretaviť aj do cien poskytovaných služieb a výšky úrokových sadzieb.
NBS varuje
Navrhované zavedenie bankovej dane ohrozuje schopnosť domácich bánk podporovať slovenskú ekonomiku.
S takýmto tvrdením sa dokážem stotožniť, lebo výška mzied je tak nízka, že si bežný občan nedokáže našetriť ani na auto a nie to ešte na bývanie. Ľudia sa zadlžujú na celé desaťročia len aby mali strechu nad hlavou. Tak nejako funguje naša ekonomika, na dlh. Nechcem zažiť deň, keby sa banky rozhodli odísť alebo skutočne obmedziť poskytovanie úverov.
Podľa Allianz Global Wealth Report 2022 ktorá skúma majetok a dlhy domácnosti vo vyše 60tich krajinách sveta. Slovenská republika je jedinou krajinou v regióne, v ktorej dlhy na osobu prevyšujú úspory.
Pre našu ekonomiku by malo obmedzenie poskytovania úverov alebo vyraznejšie zmeny v ich podmienkach. Doslova fatálne následky. Nie len pre nás, ale aj pre budúcu generáciu, ktorá by tak ostala bez strechy nad hlavou.
ECB zasahuje aj v Talinaku
Nie sme prvá a asi ani posledná krajina v Európe kde sa snažia zaviesť bankovú daň. Taliansko stanovilo strop na úrovni 0,1 percenta celkových bankových aktív pre novú daň zo ziskov, ktoré veritelia vygenerovali z vyšších úrokových sadzieb. Urobilo tak po tom, čo prekvapivé oznámenie nového odvodu vyvolalo výpredaje na trhu s akciami. Akcie miestných bánk padali dole ako kotva okolo krku gangtra k dnu Mariánskej priekopi.
Európska centrálna banka (ECB) má námietky voči dani z nadmerných ziskov bánk, ktorú schválilo Taliansko. Vládu v Ríme s nimi oboznámi prostredníctvom listu, ktorý plánuje odoslať v najbližších týždňoch, uviedol denník Corriere della Sera.
ECB by mala v liste vyjadriť obavy, že daň oslabí finančné ústavy v krajine aj celkovú ekonomiku. Hovorca ECB uviedol, že prezidentka inštitúcie Christine Lagardová dostala od talianskych ministerstiev financií a hospodárstva oficiálnu žiadosť o konzultáciu a svoje stanovisko zverejní vo vhodnom čase.
Neviem veštiť z gule, ale podobný scénar sa môže opakovať aj na Slovensku. Držme si prsty a posledná šanca získať úver do konca roka. Viac na tému Bankový odvod neskôr!
Ak sa ti článok páčil, nechaj mi palec. :)
Autor: Michal Hatala Nečesaný